Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Slobozia lacustră

Slobozia lacustră

După fiecare ploaie torențială, autoritățile din Slobozia promit contribuabililor investiții în sistemul de canalizare al orașului. Și tot la fiecare ploaie, orașul e inundat de ape. La jumătatea lui iunie 2021, a plouat 10 zile la rând. Iar Slobozia a devenit un oraș lacustru, înconjurat de ape pluviale și menajere care nu mai au unde să se scurgă. Iar ultima estimare pentru reablitarea sistemului de apă și apă uzată se ridică la 7 milioane. De euro!

La 3 ani după potop Vineri, 18 iunie 2021, în a opta zi de ploi... Plouă mărunt, în dușmănie, ca în zi de toamnă. Norocul Sloboziei, norocul slobozenilor. Rețeaua rezistă, apa n-a ajuns în stradă... Fierbe doar în jurul gurilor de canalizare, amintind de potopul din 2018, când străzile din Cartierul Bora au luat-o la vale. Atunci autoritățile au alocat 200 mii de lei din rezerva bugetară pentru intervenții. Apoi au uitat, că în 2020 a fost un an secetos... La ce bun să faci investiții dacă nu e apă? Și, oricum, acum e bine. Chiar foarte bine. Doar în Cărămidari, la stația care funcționează la jumătate din capacitate, apa băltește în stradă... Dar spre prânz se retrage, că acum Urban SA are pompe funcționale. Aici, în 2018, apa a inundat 20 de case și a blocat strada zile în șir. Atunci s-au promis investiții, devierea conductei de refulare de la această stație de pompare, reabilitarea canalizării în Slobozia Nouă și Bora... Acum, în colțul străzii, stau aceiași oameni privind crunt la apa din șosea: «Nu ne mai pozați, că oricum nu se întâmplă nimica... Ei promit, noi rămânem cu apa în curți!». Pe Independenței, Radu Aurelia face un șanț cu lopata în clisa grădinii, să se scurgă apa. Roșiile sunt arse, apa a urcat prin zidurile casei... Radu Aurelia are 67 de ani și spune și ea că acum e bine: «Anul trecut a intrat în casă, n-am avut ce face... Acum e bine, doar grădina e terminată! De câțiva ani muncim în zadar. Dar înainte să se strice cana­lizarea era bine, nu ne inunda...».

Cartierul din apă În «Cartierul de tineri» apa băltește pe străzile nou-asfaltate. Cam până la jumătatea roții... Mai puțin pe Peneș Curcanul. Acolo nu poți intra nici cu tractorul! Acolo, licitația pentru asfaltare a fost câștigată de Drumuri și Poduri SA. Și-atât... Florentina Zamfir locuiește la jumătatea străzii. Iar strada e o groapă plină de apă:  «Sunt ani de-acum de când trăim așa... Dacă nu băgam atâția bani în casă, plecam! Dar așa, nu mai avem unde să ne ducem... Răbdăm. Ne-am învățat. Umblăm cu cizme de cauciuc la noi ca să răzbim prin apă, tot locul e plin de șerpi, de căpușe și țânțari nu mai vorbesc... Și cartierul ăsta e plin de copii care n-au unde se juca, că peste tot sunt numai buruieni. Parcă am trăi în câmp, nu într-un oraș!». Groapa de apă din Peneș Curcanul nu e singura. Mai e una, către capătul Cartierului, pe Gării Noi. Geanina Dănescu ridică acolo o casă, de anul trecut. Acum a ajuns la tencuiala exterioară. Și la capătul răbdării: «Unul dintre stâlpii de iluminat e în curte, pe terenul meu... Din decembrie 2020 m-au notificat în scris că vor remedia problema! Iar acum suntem în iunie... Tot atunci mi-au spus că vor asfalta... Dar nu au cum, că aici, în capătul străzii, e o groapă. Când plouă, se strânge apa din tot cartierul și se face lac! Dacă faci prostia să intri acolo, mori înecat!». În «Cartierul de tineri» oamenii au îmbătrânit așteptând asfalt, canalizare și curent electric. Dar nu se pot plânge de apă. Au avut-o din belșug, în fiecare an, că doar aici a fost una dintre crivăile târgului...

La Bora, după ploaie Bora e un caz fericit. Apa vine, mătură totul în cale, și se scurge spre Ialomița. Cine are pantă în curte, scapă cu paguba, cine s-a gospodărit și a îndreptat locul, strânge apa cu găleata și o dă în stradă. Și gospodarii sunt zeci... Ghinionul lor! Îi recunoști după fețele pământii în fața porților. Pentru sistemul de canalizare din Cartierul Bora s-au cheltuit 3,5 milioane de euro. Din banii celorlalți, că la Bora abia găsești familie să-și plătească taxele și impozitele. Pe strada Sălciilor, la nr. 3, o adolescentă leagănă în poartă un sugar. E strada pe care a venit primarul Dragoș Soare în campanie. A venit și a promis că el va face, nu ca ceilalți! Tot din banii contribuabililor bun-platnici, că doar nu are el tiparniță. N-a făcut! Acum caută bani europeni ca să facă... 7 milioane de euro pentru tot orașul! Adolescenta din poartă habar n-are. Nici nu știe cine e primar. În schimb, știe soacra, Viorica Pilică: «La toate ploile se strânge apa în curte... Îl știu pe primarul ăsta nou. Mergem la el, la audiențe, să ne dea... A promis, dar n-a venit!». Peste tot orașul, oriunde tragi aer în piept, plutește un miros fetid, amestec de hazna și apă de ploaie stătută. Și umblă vorba că, de la atâta apă, până și șobolanii au ieșit din subsoluri și dau bir cu fugiții...

22 Iunie 2021, 14:35 (2177 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Cod Portocaliu în Ialomița: Ploile au adus inundații la Căzănești

Comentariile cititorilor:


Raspus pentru dinamita:
(25 Iunie 2021, 12:33)
Canalizarea pluviala nu face fata, nu cea menajera ! Daca taceai....
Agora:
(24 Iunie 2021, 13:24)
Si ce daca...Cand va spuneam in cartier ca sunt probleme, va faceati ca totul e lapte si miere! Acuam luati si inghititi!
dinamita:
(24 Iunie 2021, 09:29)
Nimeni nu spune nimic despre faptul ca toti proprietarii de case sau legat in canalizarea MENAJERA cu instalatia de colectare a apelor PLUVIALE | PRIMARIA SI URBAN ar trebui sa ia masuri in aceasta situatie 
Votant:
(23 Iunie 2021, 23:23)
Dragi aleși locali, in frunte cu dl primar, ocupati-vă de asfaltarea străzii Iezerului din Slobozia Nouă, care este intens circulată, poate mai mult ca oricare altă stradă din cartier, însă arată jalnic. Domnul primar să nu uite că a promis asfaltare ei în acest an. Nu ne mai duceți cu vorba că acum vin alegerile.  
#pasajladrajna:
(23 Iunie 2021, 01:04)
Ce sa faci ma nene ma! Atat ne pricepem. Facem canalizare dar gurile de scurgere sunt puse prost, pe mijlocul caii rutiere, acolo unde inaltimea e mai mare!
Penes:
(23 Iunie 2021, 00:15)
Strada Penes Curcanul sau mica Venetie. Vis a vis este un imens camp , cu un proiect foarte frumos de acum 15 ani cu scoala si gradinita. Dar ce sa vezi, doar buruieni si gunoaie. Asta este viziunea edililor care s-au perindat de ani de zile la carma Primariei. Pe terenul din fata nu va fi niciodata gradinita si scoala, ci doar se asteapta un barosan sa ia terenul si cine stie ce se va construi pe el. Oricum nimic constructiv, ca doar nu ii duce mintea sa faca un parc frumos pentru cei ce sunt viitorul orasului . In rest sa auzim numai de bine…. dar nu la noi.
Marcu:
(22 Iunie 2021, 22:59)
Sa le faca (...) ca le-a promis!! Acum Primaria Slobozia se va ocupa sa dezvolte cartierul de la POLIGON unde s-au impartit loturi pentru tineri. Acolo se vor face si blocurile ANL.
Ionel:
(22 Iunie 2021, 21:05)
Emblematica imaginea cu doamna cu blugii uzi langa calcaie, in secolul 21. S-au gasit insa bani pentru niste prieteni ai cuiva, strada Oituz din cartier s-a asfaltat recent! Cine o fi fost cel "cu trecere"? Intreb pentru un prieten. Ca gropi sunt destule in cartier, si nu le vede nimeni.