Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consultații cu programare la Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Consultații cu programare la Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Lucările de modernizare a Ambulatoriului Spitalului Județean de Urgență Slobozia au determinat reprezentanții unității medicale să găsească soluții pentru a se reuși oferirea de consultații pacienților. Astfel, cabinetele din Ambulatoriu au fost mutate, până la finalizarea proiectului de reabilitare, în clădirea Spitalului Slobozia. Pentru pacienții care au nevoie de consultații, unitatea me­dicală a creat un sistem de programări on-line sau telefonic, astfel încât oamenii să nu aștepte pentru a primi îngrijirile medicale de care au nevoie.

Proiect în plină desfășurare Contractul de finanțare pentru proiectul de mo­der­nizare a Ambulatoriului Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost semnat în vara anului 2020. Cu o va­loare de 17,4 milioane de lei, proiectul își propune mo­dernizarea și dotarea cu aparatură medicală a tuturor cabinetelor din cadrul Ambulatoriului Spitalului Slo­bozia. Lucrările ar trebui să se încheie în 3 ani, dar atât Consiliul Județean Ialomița, instituția în administrarea căreia se află Spitalul Județean de Urgență Slo­bozia, cât și reprezentanții unității medicale dau asigu­rări că obiectivul va fi recepționat într-un termen mai scurt. «Se lucrează intens și suntem mul­țumiți de ritmul în care se desfășoară aceste lucrări. Sperăm că se vor încheia mai devreme de termenul limită! Ar fi o mare realizare pentru noi... Eforturile pe care le facem pentru implementarea acestui proiect sunt imense. Mulțu­mim pentru implicare colegilor din cadrul Consiliului Județean Ialomița!» a precizat Liviu Patrichi, mana­gerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Având în vedere volumul mare de lucru pe care îl implică aceste lucrări și faptul că pacienții aveau nevoie de acces la servicii medicale, lucrările de modernizare se realizează în baza unor scenarii foarte bine stabilite. «Au fost stabilite o serie de scenarii scenarii de intervenție, astfel încât activitatea medicală să nu fie dată peste cap... Într-adevăr există un deranj, pe care ni-l asumăm! Însă dacă dorim să facem un lucru bun, trebui să suportăm cu toții, medici, pacienți, cetățeni ai orașului această situație. Finalul va fi, garantat, unul care ne va mulțumi pe toți!» a mai spus Liviu Patrichi, mana­gerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Facilități pentru pacienți Continuarea activității medicale în Ambulatoriu era necesară, iar cabinetele au fost mutate în clădirea Spitalului Slobozia. Astfel, Secția Dermato-Venerologie a unităații medicale a fost transformată în Ambulatoriu de specialitate. «A fost soluția pe care am găsit-o astfel încât cabinetele să poată funcționa în continuare. Astfel, vom face demersuri pentru a oferi în continuare servicii medicale pacienților noștri!» a mai spus Liviu Patrichi. Activitatea cabinetelor me­dicale se des­fășoară acum în baza unor programări on-line sau te­lefonic, realizate prin intermediul centralei Spitalului Slobozia (0243/212.130, int. 112). Mai mult decât atât, oficialii unității medicale lucrează la un program astfel încât medicii de familie să-i programeze direct din cabinetele proprii pe pacienții pe care îi trimit pentru investigații suplimentare către Ambulatoriul de specialitate al Spitalului Slobozia.

Sedii noi pentru Dispensarul TBC și Centrul Județean de Transfuzie Sanguină
Lucrările de modernizare a Ambulatoriului de specialitate al Spitalului Județean de Urgență Slobozia implică și spațiile în care își desfășoară activitatea Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița și Dispensarul TBC din Slobozia. Până la finalizarea lucrărilor, cele două entități sanitare își vor desfășura activitatea în alte locații. Dispensarul TBC își va desfășura activitatea într-o clădire dezafectată din curtea Spitalului Slobozia. «Este clădirea în care a funcționat în trecut atelierul de reparații pentru echipamentele medicale... Acum suntem în curs de amenajare și, apoi, aici va funcționa Dispensarul TBC. Spațiul este unul generos, potrivit pentru acest tip de activitate medicală...» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În privința Centrului de Transfuzie Sanguină Ialomița, instituția se va muta în clădirea în care func­ționează Drumuri și Poduri SA, pe strada Răzoare, nr. 3. Instituția își va începe activitatea în această locație din august 2021. «Spațiul este corespunzător acti­vității pe care noi o desfășurăm. Momentan desfășurăm activități pentru a-l pune la punct cu toate dotările necesare!» a precizat Raluca Cruceat, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Ialomița.

10 Iulie 2021, 13:10 (11893 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
A fost semnată recepția lucrărilor de modernizare a Ambulatoriului Spitalului Județean Slobozia
Consiliul Județean Ialomița cere recepția Ambulatoriului spitalului din Slobozia
Controale medicale pe liste de așteptare în Ambulatoriul Spitalului Județean Slobozia
Ambulatoriul spitalului din Slobozia, tot mai aproape de redeschidere

Comentariile cititorilor:


@Monica Tatoiu:
(12 Iulie 2021, 16:06)
Tzatza @Monica Tatoiu = tazatza Mareana..
Vali:
(12 Iulie 2021, 00:29)
Gogule sunteți niște terminați. Va place ca frecați duda acum și s-a dat drumul la șpagă din nou. Are Dumnezeu grija de toți.
Monica Tatoiu:
(11 Iulie 2021, 14:04)
bă da Gogu ăsta de la borduri le stie pe toate !
comenteaza la toate articolele si are impresia ca ceea ce zice el e adevarul absolut.

de ce acest Gogu are atat de mult timp sa citeasca tot si sa comenteze peste tot ? pesemne ca e angajat la ANAF ca aia nu muncesc nimic,  au timp berechet sa taie frunza la caini si ia fiecare salariu de cate doua mii de euro pe luna.
MISTO Gogule ! crezi ca ar fi necesara si o pensie speciala ? ca dupa atata munca ............
Gogu de la borduri:
(11 Iulie 2021, 13:09)
Fanica, dragul meu cazangiu. Nu eu o injur pe Mareana. Ea injura ca un birjar pe toti in spital, se credea pe cai mari si avand sustinerea dresorului de iape si de amante, care si el se credea vesnic, LEPRELE ASTEA NU AVEAU FRICA DE NIMIC, CALCAU LUMEA IN PICIOARE. Fiecare om, doctor, asistenta, maturator, boschetar, au o DEMNITATE, SUNT OAMENI si multi nu fac compromis in fata unor lepre care cred ca sunt vesnici, autostiitori si indestructibili. Pacat ca nu realizeaza ca toti suntem muritori.
@Fane de la cazan:
(11 Iulie 2021, 11:58)
Degeaba o lauzi pe Mareana daca nu-ti publici si diploma de specialist in management si resurse umane care sa-ti arate competentele in aprecierea respectivei. Realitatea te contrazice crunt.
Fane de la cazan:
(11 Iulie 2021, 01:24)
Degeaba o injurati pe Mareana'. Eu zic ca v-a adus suficienta doctorime noua, majoritatea din Bucuresti. Prea putine cazuri mai au cu adevarat nevoie de Capitala, inafara de mofturosii inraiti si cu prejudecatile trecutului.
Gogu de la borduri:
(10 Iulie 2021, 14:20)
Niciodata parca, Slobozia  nu a fost mai saraca si la propriu si la figurat, prin doctori care ar trebui sa fie langa noi cand avem nevoie. Vina este a presedintilor de CJ care s-au perindat(agricultori, profesori, tractoristi, pepenari) si care nu au realizat faptul ca avand un nucleu compact si performant de doctori la nivelul unui spitaj judetean de urgenta, rezolvi problema medicala a pastoritilor, nu grevezi spitalele din bucuresti cu cazurile tale si esti apreciat de votanti, ai reusit sa asiguri dreptul lor constitutional la sanatate, la servicii medicale corecte si supervizate de doctori de valoare, cu experienta si competenta. Cum dracu in ani comunismului, doctori bucuresteni, veneau aici, munceau capatau pe bune renume si nu mai plecau. Vinovati sunt menegeri pusi politic, una cu fusta ,unu cu pantaloni (schimbarea prostilor- pleaca ai nostri, vin ai nostri, NOI RAMANEM TOT CA PROSTI.) Cand vezi ca doctor fiind vrei sa faci treaba, dar directoarea care TREBUIE SA-TI ASIGURE NECESARUL LOGISTIC(se ocupa in trecut cu gunoie, de unde sa stie sa lucreze intr-un mediu curat), te vrea in partid politic, te injura si-ti birjareste asistentele, te nuci neica dracului sa nu mai auzi de SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA SLOBOZIA. De asta  nu aveti doctori si asistente, sunteti prea multi birocrati care nu faceti nimic, prea multai latrai si pupincuristi. As vrea sa vad ziua cand menegerul asta nou face infart si sa vedem daca are cine sa-l salveze. Daca se trece la pocaiti, poate vine un ajutor divin cu cravata si inbracat la tol festiv. Sa nu fie cioclu de la pompe funebre, ala care te duce direct in RAY.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
30 Aug 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ograda: Lemne vândute ilegal, confiscate de polițiști 

Joi, 27 august 2026, polițiștii ialomițeni au depistat, în localitatea Ograda, o autoutilitară încărcată cu material lemnos, condusă de un bărbat, de 30 de ani. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

28 August 2026, 15:25
(450 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Cercetat penal pentru că a agresat un consătean 

Joi, 27 august 2026, un bărbat de 39 de ani, din localitatea Ion Roată, a fost reținut după ce a agresat un bărbat de 33 de ani, domiciliat în aceeași localitate. Cercetările au scos la iveală ...[citește_toată_știrea]

28 August 2026, 14:55
(681 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Conflict spontan, trei bărbați reținuți 

Joi, 27 august 2026, polițiștii din Jilavele au dispus reținerea pentru 24 de ore a trei tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 24 ani. Aceștia ar fi principalii suspecți ai unui dosar penal ...[citește_toată_știrea]

28 August 2026, 14:30
(679 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile joi, 27 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2026, 11:55
(371 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Digului din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Digului din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

26 August 2026, 10:20
(787 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

25 August 2026, 20:10


APIA atenționează asupra vizării carnetelor de rentier agricol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește rentierilor agricoli sau împuterniciților/mandatarilor/curatorilor acestora că data de 31 august 2026 este ...[citește_toată_știrea]

25 August 2026, 10:20
(772 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Call Center RAJA Constanța, un număr unic la dispoziția tuturor clienților 

Serviciul Call Center RAJA Constanța, un număr unic la dispoziția tuturor clienților 

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, Serviciul Call Center pus la dispoziția acestora, vine ...[citește_toată_știrea]

25 August 2026, 08:25
(700 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier în zona Piața Unirii

Slobozia: Accident rutier în zona Piața Unirii

Sâmbătă, 22 august 2026, în zona Piața Unirii din Slobozia, s-a produs un accident rutier. Din primele informații, două mașini s-au lovit, principala cauză fiind neacordarea de prioritate ...[citește_toată_știrea]

22 August 2026, 22:40
(2221 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 516,19 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor efectuate în luna iulie 2026

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au finalizat, în luna iulie a.c., 8 inspecții fiscale, realizând și 10 controale inopinate ...[citește_toată_știrea]

20 August 2026, 13:55
(880 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 11,33 milioane de lei în luna iulie 2026

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna iulie 2026, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 11,33 milioane ...[citește_toată_știrea]

19 August 2026, 16:35
(1630 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Echipele RAJA intervin miercuri, 19 august 2026, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Migdalei din localitatea Dridu. Î ...[citește_toată_știrea]

19 August 2026, 09:55
(1743 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 31 august 2026, termen-limită pentru vizarea carnetelor de rentier agricol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește că termenul-limită până la care rentierii agricoli sau împuterniciții/mandatarii/curatorii acestora pot transmite documentele ...[citește_toată_știrea]

18 August 2026, 16:50
(848 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 173,98 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna iulie 2026

În luna iulie a anului 2026, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 173,98 milioane de ...[citește_toată_știrea]

18 August 2026, 15:50
(984 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Dublu vernisaj de expoziții

Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia va fi gazda unui dublu vernisaj de expoziții marți, 18 august 2026. Astfel, în cadrul Galeriilor de Artă «Arcadia» vor fi vernisate ...[citește_toată_știrea]

17 August 2026, 10:40
(1954 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Soț agresor, reținut de polițiști pentru «violență în familie»

Un bărbat de 54 de ani a fost reținut de polițiști, pentru 24 de ore, după ce ar fi agresat-o pe soția sa, o femeie de 36 de ani, în comuna Scânteia. Femeia a reclamat la Poliție faptul că ...[citește_toată_știrea]

14 August 2026, 13:30
(1512 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Strachina din orașul Țăndărei!

Vineri, 14 august 2026, în intervalul 11,30-16,30, echipele RAJA  Constanța sistează furnizarea apei potabile în Cartierul Strachina din orașul Țăndărei, în vederea remedierii ...[citește_toată_știrea]

14 August 2026, 12:05
(1453 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Reținuți pentru «violare de domiciliu», «amenințare» și «distrugere»

Trei tineri, cu vârste cuprinse între 14 și 16 ani, dar și un altul de 36 de ani ar fi principalii autori ai infracțiunilor de «violare de domiciliu», «amenințare» ...[citește_toată_știrea]

14 August 2026, 11:55
(1442 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Persoane reținute în urma unui conflict

Patru persoane din comuna Valea Ciorii, cu vârste cuprinse între 39 și 41 de ani, au provocat un conflict și s-au agresat reciproc. Incidentul s-a petrecut marți, 11 august 2026, pe fondul ...[citește_toată_știrea]

14 August 2026, 11:05
(1628 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada București din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile joi, 13 august ...[citește_toată_știrea]

13 August 2026, 15:15
(2411 vizualizări - 0 comentarii)


Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție!

În perioada 15-18 august 2026, municipiul Slobozia și județul Ialomița vor găzdui una dintre cele mai reprezentative manifestări cultural-artistice dedicate valorificării și promovării patrimoniului ...[citește_toată_știrea]

12 August 2026, 13:20
(2115 vizualizări - 2 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «TEZAUR» continuă

Programul «Tezaur»-Titluri de Stat va continua și în perioada 10 august-4 septembrie 2026, cu dobânzi de până la 7,15%/an. Administrația Județeană a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

12 August 2026, 11:35
(2324 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în orașul Fetești!

Joi, 13 august 2026, distribuitorul de energie efectuează lucrări de reparații și întreținere a instalațiilor care alimentează cu electricitate de la nivelul Puțului 8 Front Vechi din orașul Fetești ...[citește_toată_știrea]

12 August 2026, 11:20
(1636 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea avariei la nivelul unui branșament de pe strada București din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile marți, 11 august 2026, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

11 August 2026, 11:45
(2294 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitatea Sudiți miercuri, 12 august 2026!

Miercuri, 12 august 2026, distribuitorul de energie efectuează lucrări de reparații și întreținere a instalațiilor care alimentează cu electricitate Sursa de Apă Sudiți. Prin urmare, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

11 August 2026, 10:25
(1904 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi la Festivalul «Zilele Romilor» de la Slobozia

În continuarea demersurilor de monitorizare a modului de respectare a regulilor de siguranță alimentară în cadrul evenimentelor publice, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța ...[citește_toată_știrea]

10 August 2026, 15:45
(1846 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție la intersecția străzilor Artelor și Pieții din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 10 august 2026, în intervalul orar 10,15-15,00, pentru remedierea unui branșament avariat de la intersecția străzilor Artelor și Pieții, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

10 August 2026, 11:05
(2109 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 128 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European

Angajatorii din Spațiul Economic European oferă, prin intermediul rețelei EURES România, 128 locuri de muncă vacante. Astfel, în Danemarca sunt disponibile 8 locuri de muncă (dulgher pentru ...[citește_toată_știrea]

10 August 2026, 08:35
(1836 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Reținuți în urma unui scandal provocat

În noaptea de miercuri spre joi, 5/6 august a.c., polițiștii din localitatea Traian au fost sesizați cu privire la un scandal izbucnit între șase persoane, pe fondul consumului de alcool ...[citește_toată_știrea]

8 August 2026, 14:00
(2219 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Mai aproape de clienți prin soluții de digitalizare  

RAJA Constanța: Mai aproape de clienți prin soluții de digitalizare  

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

8 August 2026, 13:05
(1662 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Profesor în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Minciunica în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Crăciun binecuvântat în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Întrebarea Popa în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean General în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Fost profesor în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Baboi în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Alin în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Dana 2 în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Andrei în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Alexandru în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Alexe în Depozit necontrolat de deșeuri în curtea din spatele fostului sediu al Romtelecom din Slobozia Mary în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Lemnarule în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Cata în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Vasile în Depozit necontrolat de deșeuri în curtea din spatele fostului sediu al Romtelecom din Slobozia Un om de bine în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean @ion ion în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Instalator în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Clopoțelul în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...