Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu critică deciziile președintelui Klaus Iohannis

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu critică deciziile președintelui Klaus Iohannis

Deputatul PSD Ștefan Mu­șoiu susține că raportul preșe­dintelui Klaus Iohannis privind «România Educată» desființează orice perspectivă de redresare a acestui domeniu vital pentru ge­nerațiile viitoare. Reamintim că raportul președintelui Klaus Iohannis propune o serie de schimbări la nivelul sistemului de învățământ românesc. Printre altele, șeful statului consideră că Eva­luarea Națională ar trebui să devină facultativă.

Câte capete, atâtea păreri Deputatul PSD Ștefan Mu­șoiu condamnă decizia prezidențială, subliniind că «doar copiii cu bani se vor pregăti intens la materiile de admitere, iar cei fără resurse sau cu profesori slabi vor fi eliminați de la unitățile de învățământ pentru care au optat!». Deputatul so­cial-democrat susține că ideile președintelui Iohannis ar putea favoriza un nou tip de discriminare în secolul XXI și, mai ales, în privința Educației, Ște­fan Mușoiu își nuanțează observațiile, apreciind că și Baca­lau­reatul va deveni, după planul lui Klaus Iohannis, un motiv în plus de abandon școlar pentru mulți elevi din cauza uniformizării subiectelor de examen, în ciuda profilurilor diferite ale liceelor, respectiv vocațional, tehnologic și sportiv. «Și asta mai ales în condițiile în care abandonul școlar este un fenomen în plin progres la noi, și nu în regres, așa cum se întâmplă în majoritatea țărilor din Uniunea Euro­peană... Pentru acest document oficial care se pretinde actul de reformă a întregului sistem și care are implicații atât de puternice, nimeni nu poate să fie tras la răspundere și nici nu poate oferi lămuriri preliminarii!» a mai precizat Ștefan Mușoiu. Proiectul «România Educată» al lui Klaus Iohannis este contestat chiar și de oamenii de cultură de Dreapta. Cea mai vocală voce în acest sens îi aparține profesorului Mircea Miclea, fost ministru al Educației și consilier prezidențial în mandatul lui Traian Băsescu. Raportul preșe­dintelui Iohannis are 137 de pagini și a fost făcut public după 6 ani de dezbateri și consultări.

20 Iulie 2021, 17:15 (2295 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
«Reformele PSD vizează toate domeniile de activitate!»
Deputatul PSD Ștefan Mușoiu pledează pentru reglementarea pieței energiei
«PSD va reechilibra România pas cu pas!»

Comentariile cititorilor:


Gogu de la borduri:
(24 Iulie 2021, 20:43)
Esti vanos, tot respectul, am fost in eroare si am crezut ca pierzi noptile cu IL PREZIDENTE LA carciuma lu A.......u, ala care are la 100 de ani pupila la casa de pensii, ala care face jocurile in judet si spune ca este omul lui M. Am crezut ca esti deputatul marioneta a pepenarului, dar daca ai vlaga in tine de ce nu te unesti cu S. si faceti curat in judet. Dute la trotinetisti, fa scris si scapi, ai imunitate. Anturajul sa nu te traga pe ultima suta de mandat, la o semnatura si ajungi ca profesorul C. sa faci rebus la arest.
Ninel:
(23 Iulie 2021, 01:48)
Felicitări dnu Mușoiu! Zicețile si de ,educatia sexuală" ca este o corupere de minori,abuz,etc
PSD ist:
(21 Iulie 2021, 11:21)
Bravoooo, macar asa sa se vadă ca avem un deputat cu carisma.