Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Pavel își cere scuze pentru «disconfortul creat» de asfaltarea DJ201

Consiliul Județean Ialomița

Administrația Pavel își cere scuze pentru «disconfortul creat» de asfaltarea DJ201

Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița a cerut public scuze locuitorilor din Axintele, Bărcănești și Borănești pentru «disconfortul creat în perioada lucrărilor de reabilitare a drumului». Lucrările în zonă au fost blocate timp de mai multe zile din cauza unor probleme tehnice. DJ201 va fi reabilitat pe o lungime de peste 60 de kilometri și traversează comunele Borănești, Bărcănești, Axintele și Ciochina. Valoarea acestei investiții se ridică la 81,1 mi­lioane de lei, iar contractul a fost adjudecat de către Oyl Company AG SRL.

Prima bulină albă Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, își cere scuze locuitorilor din loca­litățile Axintele, Bărcănești și Borănești pentru «disconfortul creat în perioada lucrărilor de reabilitare a drumului». «Mi-am început dimineața alături de muncitorii de la șantierul de pe drumul județean DJ201. Astăzi vom ieși din localitatea Axintele cu primul strat de asfalt. Ne îndreptăm spre Bărcănești. Îmi cer scuze cetățenilor din localitățile Axintele, Bărcănești și Borănești pentru disconfortul creat în perioada lucrărilor de reabilitare a drumului!». Marian Pavel susține că la acest moment problemele au fost depășite și lucrările vor fi reluate în același ritm susținut de până acum. «Întotdeauna există cel puțin o soluție. În cazul de față a fost nevoie să se identifice o altă soluție tehnică pentru asfaltare. Marea provocare e să păstrăm costurile la același nivel sau să avem depășiri minime ale valorilor inițiale!» a declarat pentru ziarul nostru Marian Pavel. DJ201 are o lungime de 98 de km și traverseză de la Vest la Est județul Ialomița. Pentru a facilita derularea rapidă a lucrărilor de modernizare, Consiliul Județean a divizat această investiție. Primul tronson, cel la care face referire Marian Pavel, are o lungime de 60 de kilometri și ar trebui să fie finalizat în 12 luni. Drumul Județean 201 necesită lucrări de intervenții din cauza degradărilor la partea carosabilă și a deficiențelor privind sistemul de colectare și eva­cuare a apelor pluviale. Valoarea acestei investiții se ridică la 81,1 milioane de lei, iar contractul a fost adjudecat de către Oyl Company AG SRL.

26 Iulie 2021, 12:05 (1696 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Centru de cercetare aerospațială la Alexeni
Oficialii Consiliului Județean Ialomița, «schimb de experiență administrativă» în Danemarca
ADI ECOO 2009 salvează Ialomița de coșmarul deșeurilor

Comentariile cititorilor:


Raspuns:
(29 Iulie 2021, 15:40)
Din limbaj deduc ca nu sunteti din oras. Asadar, nu cunoasteti ca licitatia pentru asfaltarea strazii Penes Curcanul a fost castigata de SC Drumuri si Poduri care este subordonata Consiliului Judetean.
@cetatean si Cetatean Filaturi:
(27 Iulie 2021, 17:10)
Ba cetateni (din Caragiale), strazile voastre tin de Primarie nu de CJ ! 
Cetatean de pe str.Filaturii:
(27 Iulie 2021, 14:48)
Cand oare isi vor cere scuze pentru mizeria lasata pe strada Filaturii din Slobozia?Strada de care si-au batut joc,au stricat asfaltul,s-au facut ca baga canalizare iar acum arata mai rau decat orice drum ordinar de pe un camp cu porumb!(mai putin in zona lui Ionascu si Crisan).Si unde mai pui ca aceasta strada este in zona B a orasului cu impozite pe imobile pe masura.Am ajuns de rasul soferilor de TIR moldoveni care vin si descarca cereale la fabrica de Ulei.Nu ii intereseaza nici pe cei vechi de la primarie nici pe soarele care a rasarit situatia cestei strazi.Jalnic si mizerabil pentru cei din zona si pentru soferii care isi schimba bucsele saptaminal la masina,care sunt nevoiti sa inghita praf in nestire si care sunt condamnati sa nu isi spele masinile niciodata pentru ca a doua zi sunt la fel.Nu sunt in stare sa puna nici macar o basculanta de piatra.Scuze? E greu sa faci asta de acolo de sus!
Cetatean:
(27 Iulie 2021, 08:05)
Si cand isi cere scuze pentru neasfaltarea strazii Penes Curcanul?
Drumet prin Ialomita:
(26 Iulie 2021, 16:33)
Ce mincinosi! Auzi, va fi gata intr-un an. Sa o creada d-l (...), acest drum nu va fi gata pana la sfarsitul mandatului in 2024. Nu se recunoaste adevarul ca un sfert din acest drum judetean este din pamant. De la Axintele pana aproape de Manastirea Crasani este piatra plina de gropi, iar inainte un km.de manastire si pana la Orezu este drum de pamant pentru tractoare. Si daca ar pune asfaltul peste pamant fara fundatie de piatra si nu ar termina intr-un an. Aceasta este situatia drumurilor din judetul Ialomita stimati alegatori. Si mai visam investitori care sa construiasca fabrici si sa dezvolte industria acestui judet.
Dreptate!:
(26 Iulie 2021, 15:08)
Daca isi cere scuze pentru anumite localitati, atunci de ce se decoperteza si de la Cosimbesti la Marculesti(pana in prezent) fara sa si construiasca/repate/turnare asfalt. Lucrari fara  finalizare!!.
Constructori iresponsabili, sa ia bani, vezi doamne ce au facut ei apoi insolventa/faliment, statul iar pagubit. Aceste firme care contracteaza o lucrare , de la stat, iar ulterior intra in insolventa/faliment ar tb o lege ca administratorii/asociatii sa fie inchisi direct pana se rezolva recuperarea prejudiciului.