Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

40% din prezentările la UPU Slobozia sunt non-urgențe

40% din prezentările la UPU Slobozia sunt non-urgențe

O statistică a Spitalului Județean de Urgență Slobozia arată că 40% din prezentările la Unitatea de Primiri Urgență reprezintă cazuri care nu sunt urgențe. Reprezentanții unității medicale susțin faptul că aceste cazuri ar putea fi tratate fie la domiciliu, fie prin intermediul medicilor de familie.

Se caută soluții Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este aglo­merată, de cele mai multe ori, de cazuri care nu reprezintă o urgență. Cadrele medicale susțin faptul că mulți dintre pacienții care ajung la UPU și-ar putea trata problemele medicale fie în Ambulatoriul de specialitate al unității medicale, fie în cabinetele medicilor de familie. Oficialii celui mai mare spital din Ialomița au făcut chiar și o statistică, potrivit căreia 40% dintre prezentările la UPU sunt, de fapt, non-urgențe. «Sunt multe cazuri care nu reprezintă o urgență medicală, tocmai de aceea la UPU este în permanență aglomerat... Au fost cazuri de pacienți care și-ar fi putut rezolva problemele me­dicale într-un cabinet din Ambulatoriu sau chiar la medicul de familie. Unitatea de Primiri Urgențe este locul unde se tratează pacienții care au nevoie de îngrjiri medicale de urgență! Să nu mai spunem că sunt și oameni care vin la UPU doar pentru analize me­dicale...» susțin reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

28 Iulie 2021, 11:55 (2112 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
«Ziua Internațională a Medicinei de Urgență», marcată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Comentariile cititorilor:


Mar:
(31 Iulie 2021, 15:39)
Eu am fost de câteva ori LA UPU, și de multe ori am.fost luat la rost dacă am fost la medicul de familie, chiar dacă aveam probleme toracale și medicul programul a doua zi. Sau aveam stări de rău, nu ma ascultau, erau agresivi. Iar ieri, am făcut insolație (cu de toate-stări de leșin, dureri de cap, stări de voma, dureri musculare) , însă pentru ca îmi era greață și de atitudinea UPU, m-am gândit de doua ori dacă merg acolo, Pana la urma, am rămas acasă. Cam asta e consecința atitudinii UPU, că omul va prefera sa rămână acasă, decât sa vina la UPU, fiindcă de unde rahat sa știe el dacă e urgenta medicala sau nu? A studiat medicina? În timp ce unii, ii știm noi, vor merge în continuare la UPU sa își facă analize, de multe ori, cu complicitatea cadrelor medicale, care primesc șpaga corespunzătoare.
vigi.....:
(29 Iulie 2021, 20:22)
Pai deaia se spune sa se infiinteze acele centre de permanenta indif cai la comune sau cai la orase si sa fie nonstop deschise  si prin rotatie cite un medic sau 2 de fam sa faca ca si un fel de garda cu Asistenti cu tot ,,,,ca de ex medicu de fam noaptea sau dupa ora 16 nul mai gasesti ,,,in ambulatoriu daca nu ai programare lsau dupa ora 16 policlinica e inchisa ,,,,,ca raul cind te ia nu stii ....si automat se sperie ca el nui medic ca sa stie cit de grava e situatia si automat cheama aMBULANTA ...SAU tAXIUL si se duce la UPU si acolo fiind medici specializati ei stiu ce e urgenta si ce nu ,,,,,deaceea e bine sa mearga in acel centru  si acolo medicii ii asigura un prim ajutor il stabilizeaza  si apoi decid daca merg spre medicul lui de fam  si deacolo in ambulatoriu si daca e caz urgent sa fie si primit si eventual internare ca e de zi ca e de mai multe zile ,,,,ori ca il trimite direct la UPU ca poate medicii din centru stabilesc ca este cva urgent .....Si asa se elimina toata aglomeratiade la UPU  si multe internari poate anapoda l
@George:
(29 Iulie 2021, 19:06)
Bravos mestere! Autoritatili se fereste sa le faca publica etnia, cica ii discriminam!? Normal ca o haita de magraoni cu 10 puradei nu au asigurari de sanatate pentru ca nu cotizeaza, nu munceste, ii ia cu frezoane de la munca. Se bat, se taie, se omoara intre ei, sau raman fara tigari/alcool si atunci cheama salvarea, pe post de taxi. Mai si blesteama si il iau la omor pe sofer ca a ajuns dupa 10 minute. Apoi il bestelesc si-i reproseaza ca ei ii platesc salariul. Traim intr-o tara in care infractorii, hotii, putorile si politicienii au drepturi; noi, oamenii muncii suntem sclavii lor.
George:
(29 Iulie 2021, 15:03)
Toată lumea își dă cu părerea. Ce nu stiti e faptul că din cei 40% ce nu au au nevoie de UPU,o mare parte nu au medic de familie, deoarece munca si plata cotizației la sănătate nu intra in planurile lor.E mult mai simplu sa chemi salvarea cand te simti rau,dacat sa încerci totusi sa prestezi ceva. Aproape toată suflarea de rromi procedează asa.Au parte de analize,consultații, mult mai repede si ....gratis.
Picaciu:
(28 Iulie 2021, 23:35)
Toate aceste cazuri sunt aduse de așa zișii paramedici smurd( mai nou nu se mai numesc pompieri) pentru ca așa vrea împărăția. Sa se învârte roata la taxiul roșu.
Hmmm:
(28 Iulie 2021, 22:39)
In ambulator esti primit cu programare si numai cubilet trimitere fiindca medicii sunt obligati prin divrese circulare idioate sa faca asta. Nu respecta directivele, vine curtea de conturi si-i obliga sa plateasca ei sute de milioane vechi de lei.
Asistenta de familie:
(28 Iulie 2021, 17:43)
Ce te faci cand medicul de familie e vazut la cabinet din an in pasti..
Gogu:
(28 Iulie 2021, 15:28)
Da, ca sa nu deranjeze personalul medical de la cafea . Omului cand ii e rau nu are alternativa. Consultati-l si trimiteti-l la medicul de familie daca e cazul. Dar nu cum ati facut cu saracul pacient care a murit la 5 minute dupa ce a iesit de la voi.
Dan:
(28 Iulie 2021, 14:34)
Depinde de medicul de familie... Multi dintre ei nu sunt dispusi sa raspunda la telefon in afara programului de lucru iar in ambulatoriu esti primit doar cu programare. Singura rezolvare ramane sa te prezinti la urgenta chiar daca timpul de asteptare ajunge si la doua ore.
Tincu:
(28 Iulie 2021, 12:19)
Tare,asta...vin la UPU!pentru analize.Ceva nu este in regula...