Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Soare a reziliat contractul cu SIA Dynamic Solution SRL

Constructor nou pentru finalizarea lucrărilor la stația de tratare a apei

Administrația Soare a reziliat contractul cu SIA Dynamic Solution SRL

Administrația Soare a reziliat contractul cu SIA Dynamic Solution SRL pentru investiția la stația de tratare a apei din orașul Slobozia. Lucrările la acest obiectiv sunt fina­lizate în proporție de 85%, dar stagnează de la sfârșitul anului trecut. «Reprezentanții firmei au refuzat să accepte condițiile impuse prin actul adițional. Este un blocaj, într-adevăr, dar nu mai puteam accepta această situație. Vom relua procedura pentru lucrările restante!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Inevitabilul s-a produs La sfârșitul lunii mai 2021, administrația locală din Slobozia prelungea cu încă o lună contractul de lucrări pentru finalizarea stației de tratare a apei de la Slobozia. Amânarea obținută nu a schimbat însă nimic în relația administrației locale cu SIA Dynamic Solution SRL, firma craioveană care a câștigat acest contract în 2018. În aceste condiții, administrația locală a încheiat un nou act adițional prin care a impus SIA Dynamic Solution SRL un nou grafic de realizare a investițiilor restante, dublarea valorii penalităților în caz de întârziere și plata facturilor restante la finalizarea lucrărilor. Contractul nu a fost semnat de către reprezentanții firmei în forma actuală și, prin urmare, a fost rezi­liat. «Reprezentanții firmei au refuzat să accepte condițiile impuse prin actul adițional. Este un blocaj, într-adevăr, dar nu mai puteam accepta această situație. Am făcut ce am promis. Este inacceptabil ca o firmă să-și bată joc de un oraș întreg pe bani publici. Vom relua procedura pentru lucrările res­tante!» a declarat primarul Slobo­ziei, Dragoș Soare.

2021 fără apă potabilă
Valoarea totală a investiției în extinderea stației de tratare a apei potabile este de 7,84 milioane de lei. Banii provin, în proporții egale, din bugetul local și bugetul județean. Investiția a fost aprobată la sfârșitul anului 2018, iar contractul a fost semnat în luna august a anului 2019. Lucrările, care ar fi trebuit finalizate până în august 2020, constau în «extinderea stației de tratare prin construirea unei hale tehnologice cu dimensiuni 35x10x3,5 m, în suprafață totală de 350 mp, unde se vor monta două baterii de filtre de cărbune activ și o stație de osmoză inversă cu două module». Din august 2020 și până în prezent, firma SIA Dynamic Solution SRL nu a mai realizat lucrări în cadrul acestui proiect, reprezentanții acesteia pretextând că «așteaptă un nou proiect tehnic».

29 Iulie 2021, 11:10 (2372 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: «Orășelul Copiilor» va fi gata în 2022
«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei
Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia
Investiție ratată la stația de tratare a apei din Slobozia
Apă potabilă în septembrie 2021 la Slobozia

Comentariile cititorilor:


Gogu de la borduri:
(31 Iulie 2021, 15:18)
Eu nu vad ca in urmatorii 20 de ani, eu, tu copii nostri sa pata bea de la reteaua publica apa fara sa ne. va inbolnabiti. De ce? Este imposibil, tehnic, practic si financiar. Noi traim peste o baltoca, sub noi zemuiesc pamanturi nisipoase si miscatoare. Avem apa salcie la slobozia noua, apa buna la bora dar cimitirullasa in panze sucul inaintasilor nostri. Un studiu geofreatic, facut in ianuarie 2021, de dronele de logistica(care cautau surse de apa si hidrocarburi) ale marginimi bazei M.Kog. descriu slobozia, ca fiind un areal urban FARA RESURSE SUBTERANE MAJORE DE APA POTABILA. Asa ca revenim la saracia noastra. Se stia ca din vechime, pe strazile sloboziei umblau SACAGII, care dadeau apa din butoaie. Ei vindeau o apa PURA, DE IZVOR, carata de sute de kilometri, DAR PURA. Azi, in secolul luptei cu etraterestri, cu cima rosie si pandemia, dupa ce am supt teava infecta oferita de zeci de primari, asteptam MAREA REVELATIE. APA CURATA LA ROBINET, apa cu care maria poate spala fata, apa cu care cilibeanu se spala de pacate, apa cu care i-mi pot boteza copilul si pot sa-mi fac o cafea.Asa ca asteptam ca secolul viitor, fiind condus de masini si nu de politicieni mincinosi, sa vedempentru prima oara in istoria zonei, curgand la robinetul unei drone teleghidate APA PURA DE SLOBOZIA. Oare generatia noastra, va prinde taierea panglici?
Gigel:
(30 Iulie 2021, 17:46)
Aceasta statie de tratare este prioritatea ZERO a Sloboziei. Nu e foarte rau, dupa un an de zile, abia s-a reziliat contractul cu constructorul care nu si-a facut treaba... Bine si asa, decat ca lucrurile se misca in ritm de melc. De melc ardelean. Planul este probabil ca abia in anul 4 de mandat sa avem si noi apa potabila, sa dea bine in campania electorala.
@slobozean:
(29 Iulie 2021, 21:36)
Isi bat joc de noi pentru ca suntem pr*sti. De cate ori ne-am dus in fata primariei sa-l tragem la raspundere pe primar??? Asteptam ca oile sa vina alegerile, in campanie toti candidatii sunt mielusei, iar dupa ce urca in fotoliul de primar, devin aroganti, niste dumnezei printre pigmei. Puterea le-o da partidul, aroganta le-o da lipsa celor 7 ani de acasa!
Despre ce autoritati care ar trebui sa ne protejeze vorbiti? Alea unde sunt numiti politic tot felul de directori care conduc discretionar si asculta doar de ce le dicteaza partidul? A spus DSPul pe vremea ciumei rosii ca apa nu este potabila si ca ar contine tot felul de otravuri? NU! pentru ca a avut grija partidul sa-si puna acolo o marioneta care sa le acopere mizeriile. Si acum cu ciuma galbena (in care au primit si o gramada de ciumati rosii) credeti ca este altfel? Nici vorba! Toate partidele sunt la fel de mizerabile si cu cat primarul/directorul pus politic este mai sustinut de partid, cu atat este mai ticalos. Pana cand nu vom cere depolitizarea tuturor institutiilor de stat si pana cand nu vom alege un primar independent, apolitic, profesionist, pana atunci vom indura nesimtirea astora care se cred stapani de sclavi! Ne trebuie un dus rece, sa ne trezim si sa mergem sa-i scuturam putin. Primarul ar trebui sa fie angajatul nostru, nu sa-l stim de frica, pt ca nu a mostenit primaria (...).
Slobozean:
(29 Iulie 2021, 19:24)
De bătut joc și au tot bătut cei care au condus. Poate ca asa a fost un interes sa cumparam apa potabila. Nemernicii conduc.sinisi bat joc. Nu 9nteleg de ce autoritățile care ar trebui sa ne protejeze nu I cheamă la răspundere pe ticăloșii care sunt vinovați de îmbolnăvirea multor oameni nevinovați. Ce trăim oameni buni? E de necrezut