Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

În căutarea «locului de bătut mingea» din Cartierul 500

În căutarea «locului de bătut mingea» din Cartierul 500

În aprilie 2021, un grup de copii din Cartierul 500 a ajuns la poarta primarului Sloboziei cerându-i «un loc de bătut mingea» în cartier. Primarul a promis că va fi gata în două săptămâni. La 4 luni distanță, locul de joacă nu a fost construit... Iar copiii continuă să se joace printre mașini sau sunt alungați de la un petec de iarbă la altul de locatarii deranjați de zarva lor. Și au înțeles că nu trebuie să se încreadă niciodată în promisiunile oamenilor mari...

Copiii nu uită niciodată o promisiune Florentin Colăcel are 14 ani și e liderul grupului care a bătut la început de aprilie la poarta primarului Sloboziei ca să îi ceară «un loc de bătut mingea» în cartier. L-am găsit la locul de joacă nr. 25, în Cartierul 500, la blocurile ANL, în țarcul cu tobogane numerotat «loc de joacă nr. 25». Nu e singur. Din gașca alături de care a bătut acum 4 luni la poarta primarului au mai rămas 7: Cristian Bogdan Bran (8 ani), Ionuț Daniel Colăcel (13 ani), Yanis Cătălin Croitoru (9 ani), Alessio Apostol (10 ani), Sebastian Alexandru (6 ani), Daniel Antonio Ghiță (13 ani) și Mihai Alin Ibrian (10 ani). Restul s-au risipit, că e vară și e vacanță... Ei însă nu au unde se duce. Și nici nu mai așteaptă «locul de bătut mingea». Își amintesc toți odată: «A promis că în două săptămâni face terenul... Dar au trecut 4 luni! Întâi a zis că îl face aici, în față. Apoi la Școala nr. 4, apoi la biserică, apoi la Sifonărie... Acum s-a apucat să facă la numărul 4, dar pe noi n-o să ne lase acolo, că e pentru copiii de la căsuțe...». Vorbesc unul peste altul, se plâng de doamna Alexandra, proprietara de peste drum de țarc, la parter, care își lasă mașina ei albă intenționat pe alee ca să nu joace ei fotbal, îl reclamă pe Dany Ostropel, «un băiat mare care a rupt gardul cu un șut» și care bea și fumează și îi bate și dă foc la plasa de la poartă. Vacarmul devine general și nu se mai aud nici ei pe ei. Florentin își amintește că e lider și le cere să tacă. Și ei tac: «Suntem dezamăgiți, domnu’, că ne-a promis și nu s-a ținut de cuvânt... Ne-au spus și părinții acasă că n-o să să se țină, dar noi nu i-am crezut...».

Soare nu e nici primul, nici ultimul Primarul de-acum al Sloboziei, Dragoș Soare, nu e nici primul, nici ultimul care le promite copiilor din Cartierul 500 un teren de fotbal numai pentru ei. Înaintea lui a venit Mocioniu, își amintesc, și le-a promis  că dacă părinții îl vor vota, el le va face loc de joacă: «Dar ai mei nu l-au votat, că știau că promite degeaba...». Îi rugăm să ne povestească din nou cum trebuie să fie terenul de fotbal pe care și-l doresc: «Domnu’, noi vrem să fie ca în Orășelul Copiilor. Sintetic! Dar să fie mic și să îl pună aici, lângă locul de joacă, unde au scos ei bordurile astea... Și vrem să îi facă gard și să aibă poartă cu cheie. Și să fie numai al nostru, domnu’, că altfel vin ăia mari și îl strică... Și să ne dea nouă cheile, să avem grijă de el. O cheie să o țină Florentin, că în el avem încredere, și alte două să rămână la primărie, în caz că o pierdem. Iar în schimb, pro­mitem să avem grijă de el și să strân­gem hârtiile și mucurile de țigară. Că și acum le strângem de-aici, înainte să jucăm. Și de la biserică ne pune un nene să le strângem, dar noi nu ne supărăm, chiar dacă nu le-am făcut noi... Și dacă nu se poate sintetic, să rămână așa, cu iarbă, că noi nu ne supărăm. Numai să fie al nostru! Și promitem că o să avem iar încredere în el dacă ne face...». Le spun pe toate, dintr-o suflare, cu ochii curați și glas neprefăcut, cum numai copiii îl mai au. Au genunchii striviți de pietre și coatele julite de-atâtea căzături pe asfalt. Și ar merita mai mult, mult mai mult...

Sfânta naivitate a copilăriei
Când nu vorbesc toți odată și nu visează cu ochii deschiși la un teren de fotbal numai al lor, copiii îl ascultă pe Florentin. Iar Florentin știe că trebuie să facă ceva: «Eu zic să aduc un caiet, domnu’, și să îi pun pe toți să semneze că vor teren de fotbal. Am văzut eu la televizor că așa se face. Și noi suntem mulți copii, eu zic că umplu un caiet cu semnături. Ce ziceți?!». Am vrea să-i spunem că are dreptate. Și că niciun copil din orașul ăsta nu ar trebui să facă petiții la Primărie pentru «un loc de bătut mingea». Și că o promisiune a primarului «e chitanță», dacă își respectă funcția și statutul de ales local. Dar Florentin are 14 ani și e doar un copil. Treaba lui acum e să se joace. Să aibă teren de fotbal e treaba noastră, a celor care am votat. Nu-i așa?!

31 Iulie 2021, 09:55 (1385 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: «Orășelul Copiilor» va fi gata în 2022
«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei
Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia
Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500

Comentariile cititorilor:


Suzu:
(3 August 2021, 22:11)
Lăudați semenii care vor ca fiii lor sa joace mingea în spatele blocurilor din aproprierea blocurilor anl_nord.Jucati cit puteți și sa țipați mult și cit mai tare pentru a avea plaminii sănătoși.Iar cind ve_ti fi mari sa citiți Constitutia și sa vedeți ce scrie pentru libertatea de opinie și cenzurarea unui text care nu a lăudat pe cineva anume.
@Rica:
(3 August 2021, 09:13)
Bine punctat !
Mai ales despre "  cucoane". Nu stiu cat de pricepute sunt in ale postului, dar daca nu au auzit de "tinuta office"....
@ vasile:
(2 August 2021, 12:32)
Scrie la Garda Județeană de Mediu, așa cum am făcut și eu. Ce este scris, înregistrat are șanse.
Vasile:
(31 Iulie 2021, 23:25)
Mirosul de hoit care apare in aer dupa ora 22.00 nu vorbeste nimeni? Protectia Mediului mai exista? Daca nu avem apa de ani de zile acum nu mai avem nici aer.
Pan de Mie:
(31 Iulie 2021, 15:41)
Suprafața locurilor de joacă sunt neprietenoase cu copiii. Nu știu cine le-a inventat și ce căpsoman le-a cumpărat, dar tare vreau să-i văd cum stau în soare, iar căldura să-i învăluie și de jos în sus. Citeam despre Japonia și japonezi ce politici au vis-a-vis de mediul înconjurăto, cât de educați sunt și de la ce vârstă fragedă începe educația. La noi ca la nimeni. Cât despre educație, veniți printre blocuri unde s-au amenajaț câte un mini părculeț, unde seara se adună tineri de liceu, chiar și mai mici, să ascultați ce urât vorbesc. Educația se bazează pe cei șapte ani de acasă, chiar dacă părinții locuiesc cu chirie.
Rica:
(31 Iulie 2021, 13:09)
Va puneti prea multe sperante in aceasta administratie( in general in toate caree au fost si care vor veni). Trebuie sa intelegeti ca nu are nimeni interes sa faca prea multe lucruri marunte(loc de joaca etc) pt ca nu se poate "manca" semnificativ din ele. Doar proiectele scumpe si fara de folos sunt pt ei. Aaaa si fara fonduri europene ca acolo daca te prinde cu combinatii ai sanse sa faci puscarie vreo 2 ani(maxim). In Slobozia nu va fi niciodata un primar independent sa ia taurul de coarne pt ca cei mai multi votanti sunt bugetari, toti acolitii unui partid si nu le-ar convebi sa vina unu' sa taie in carne vie. Uitati-va numai la cocoanele care ies la ora 4 de la consiliu , primarie etc sa le vedeti cum sunt imbracate, fardate si parfumate de zici ca au iesit de la nunta. Asa ca sperati....apa potabila, curatenie, tantari, locuri de joaca....sperati