Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: «Locul de bătut mingea» din Cartierul 500

Slobozia: «Locul de bătut mingea» din Cartierul 500

În urmă cu un an și jumătate, Florentin Colăcel i-a cerut primarului Dragoș Soare să amenajeze «un loc de bătut mingea, pentru el și prietenii lui...». La un an distanță, administrația Soare onorează această promisiune. Mai bine mai târziu decât niciodată!

Istoria unei inițiative edilitare În aprilie 2021, Florentin Colăcel, un copil de 14 ani, bătea la poarta primarului Dragoș Soare, cerând «un loc de bătut mingea, pentru el și prietenii lui...». Inițial, primarul Sloboziei a promis ca va realiza acest obiectiv în două săptămâni. La 4 luni distanță, reporterii ziarului nostru l-au căutat din nou pe Florentin. Resemnat, acesta continua «să tragă la poartă» între barele toboga­nului din locul de joacă... La un an și jumătate distanță însă, «locul de bătut mingea» promis de primarul Dragoș Soare este la un pas de a deveni realitate. La sfârșitul săptămânii precedente, angajații DADP finalizau lucrările de amenajare pentru locul de joacă de la ANL, locația promisă de autorități în urmă cu un an și jumătate. Investiția este realizată de către DADP Slobozia, în regie proprie. «Avem capacitatea de a realiza astfel de investiții... În două săptămâni, dacă vremea permite, acest teren de joacă va fi funcțional!» susține Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia. Prin urmare, pentru Florentin Colăcel încă nu e prea târziu.

Încă «un loc de bătut mingea» în Cartierul Gării Noi
Investiția din zona ANL/Nordului nu este singulară. Un alt loc de joacă, deja fina­lizat, se află în Cartierul Gării Noi. Terenul de fotbal, destinat cu precădere copiilor, poate fi utilizat și pentru practicarea baschetului. Administrația locală susține că astfel de spații de joacă multifuncționale vor fi rea­lizate în toate zonele orașului.

22 Noiembrie 2022, 16:20 (4231 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Taboo Events și antifonarea cortului de nunți
Salariile de bugetari de la Primăria Slobozia
Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului
În căutarea «locului de bătut mingea» din Cartierul 500
Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(25 Noiembrie 2022, 22:48)
BRAVO SOARE, VEZI SA NU TE POI PE DORMIT, CA PIERZI TRENUL!  Vine haurul in forta cu nasa lu SEMEON, CU MASA CARE FACE PROPAGANDA LA BANCA.  La bancutele tale SOARE, CA LE-AI PUS SI UITE REZULTATUL!   Mahala. de spart seminte putin sarate, dupa 22, vin boschetarii si dorm la 3 stele intre cartoane, daca ploua plec la GARA MARE. Vino intr-o noapte cu mine sa-ti arat SLOBOZIA REALA, FARA MASINI SI INFORMARI PREALABILE.  Daca nu faci asta esti varza, o sa PIERZI ASA CUM A PIERDUT GEOANA.  IMBATAT DE CEI DIN JURUL LUI.  Dde vineri seara pana duminica la pranz, sunt disponibil, sa te duc INTRUN PELERINAJ IN SLOBOZIA REALA. .  As vrea acest circuit, pt ca ai vedea cum o amarata de mama infirmiera, vine de la spital si fiul o asteapta ca vada cat are in portofel.  Este dependent de portofelul ei, el taie frunze la pariuri, in parc nu au loc de pensionari.Hai sa vezi, o fatuca, care sa scape de gura lu ta-su, ca nu aduce bani in casa, face OCAZIA TROTUAR  DN2, sector unitate, giratoriul de la iesire spre Urziceni!  UNDE SA MAI BATI MINGEA IN SLOBOZIA, CAND NU AI LOC DE CERSATORI, FEMEI DE OFERTE SI TRANSLATORI, CARE OFERA LOCURI DE MUNCA LA SPARANGHEL..
Sceptic:
(23 Noiembrie 2022, 14:13)
Deși am fost sceptic, văzând cum trece mandatul domnului Soare și în Slobozia nu se întâmplă nimic, acum recunosc că încep să am o speranță că în acest oraș se pot/vor realiza lucruri spre binele și confortul cetățenilor! Mărturisesc, cu riscul sa fiu catalogat ca ipocrit și partizan, că percepția mea este că ușor ușor se îndepărtează cangrena/amprenta dezastruoasă lăsată moștenire de foștii edili și regret că cetățenii acestui oraș uita atât de ușor dezastrul urbanistic și al calității vietii lăsat de Ionascu, Stoica și Micii(mă refer la apa infecta, parcarea/groapa vieții etc)
Mary :
(23 Noiembrie 2022, 05:38)
Înseamnă că eu nu am fost pe placul domnului primar atunci când semnalam gropile din carosabil, recunosc, pe un ton rebel. Astăzi înțeleg că tonul face muzica și că limba dulce mult aduce. "Domnule primar, vă rog, în numele tuturor deținătorilor de autoturisme și nu numai, să plombați toate gropile din carosabilul din Slobozia Vă mulțumim anticipat și promitem să vă votăm încă un mandat"
Cristi Neamțu:
(22 Noiembrie 2022, 23:04)
Deci se poate când se vrea. Bravo !
MMC:
(22 Noiembrie 2022, 18:09)
Felicitari domnule primar! Sportul trebuie sa fie o prioritate, ca in toate statele civilizate!