Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Ialomița are un potențial investițional care trebuie exploatat!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Ialomița are un potențial investițional care trebuie exploatat!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu consideră că Ialomița este atractivă pentru investitorii români și străini: «În următorii 2 ani, Sud-Estul României va redeveni o zonă atractivă pentru investitorii străini... Este de datoria noastră să sprijinim și să canalizăm eforturile administrațiilor locale din Ialomița pentru a atrage acești investitori și în Ialomița!».

Toate au un început Observator atent al mediului economic din care provine, parlamentarul AUR Silviu-Titus Păunescu consideră că Ialomița are o nouă șansă de a atrage investițiile promise și așteptate în ultimii 30 de ani. Acesta susține că, în următorii 2 ani, Sud-Estul României ar putea deveni una dintre zonele de interes pentru investițiile străine. «În următorii 2 ani, Sud-Estul României va redeveni o zonă atractivă pentru investitorii străini. Autoritățile județene susțin la acest moment investiții importante la nivel de infrastructură rutieră și în domeniul Sănătății. Din păcate, nu e de ajuns... Este de datoria noastră să sprijinim și să canalizăm eforturile administrațiilor locale din Ialomița pentru a atrage acești investitori și în Ialomița!» a declarat deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu.

Amara poate mai mult Una dintre administrațiile care beneficiază de sprijinul permanent al deputatului Silviu-Titus Păunescu este cea de la Amara, unde AUR are un primar în funcție. Acest oraș, susține deputatul ialomițean, ar putea deveni un pol de atracție zonal pentru investiții. «Evident, nu putem vorbi despre investiții majore... Dar putem atrage la Amara investitori dispuși să dezvolte, de exemplu, domeniul serviciilor sau în cel digital. Cred cu tărie că fiecare comunitate din Ialomița poate beneficia de investiții directe. Trebuie doar să identificăm tipurile de investiții care se potrivesc în zona respectivă!» a mai precizat Silviu-Titus Păunescu. Deputatul ialomițean susține că efortul se impune a fi unul colectiv și că fiecare parlamentar ialomițean, indiferent de coloratura politică, este binevenit să sprijine.

1 August 2021, 08:40 (910 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Parlamentarul Silviu Titus Păunescu, propunere de vicepreședinte al AUR
«Investițiile prin PNRR în domeniul sanitar trebuie să fie transparente!»
«Ialomița are nevoie de toți parlamentarii ei!»

Comentariile cititorilor:


scurt mertaj :
(1 August 2021, 11:31)
Fiecare cu ce-l doare! Parcă nu erau de ajuns nemulțumirile locuitorilor din Slobozia că nu au apă potabilă, miroase urât atunci când vor unii, țânțarii s-au înegrit și sunt mai agresivi de la substanța cu care au fost îmbăiați, șoselele sunt că după război, sunt de remarcat și corcodușii care au fost plantați de marii amatori de băuturi spirtoase. Corcoduși care au ajuns la maturitate deplină, dar care nu mai sunt culeși de nimeni, probabil râde lumea de cei care îi culeg, sau ce care sunt băutori și-au băut porția, fac o mizerie de nedescris pe spațiile pietonale, pe mașini, etc. Eu nu spun acum să fie înlăturați toți, dar cei care fac mizerie de nu ai pe unde călca, plus că că la prima vedere ai impresia că te afli într-o hazna, trebuie sacrificați.
Corcodel de la Dumitresti:
(1 August 2021, 09:58)
Partea a2 a. DA, VENITI SI TRAITI IN COMUNA PRIMITIVA. O sa fie aglomeratie di turisti sezonieri. Avem colibe ca in comuna primitiva, case canci, curent canci, gaze canci(cand da vanturi ala a lu porumb, se umple strada di gaze) EXACT COMUNA PRIMITIVA. Asa ca di ce sa nu profitam. L-am sunat pi printisorul CEARLES DI HANGLITERA si i-am spus asa ca di la vanator la vanator: Bre majestate, di ce preferi hardealu, vino aici in pustiul din valea plangeri si o sa traiesti la maxim . O experenta, nemaintalnita. O sa pui dupa o saptamana pi tv ce ai trait si noi vom fi celebri in toata lumea. A zis ca vine, maine plec la haeroportul cotu lu iepure sa-l astept. Transport naveta dumitresti- cotu lu iepure la interval de 30 minute. Carute cu un cal, opt locuri pe banci, decapotabila vara, cu coviltir iarna. Trei popasuri pe traseu, sa bea iapa apa si sa se usureze turisti, la Murgianca un sat parasit de viata, lovit de bomba atomica numit capitalism de cumetrie.O sa vedem din caruta, marea metropola Valea Ciori( numita si valea plangeri de babele rezist care plang de foame la usa biserici) Va fi ceva di vis, cazare la casa din chirpici, bucataria di pi pirostri, scalda la canal. Curat traditional, noi ne-am pastrat identitatea, traim ca acum 80 de ani, am progresat in comunism, acum am revenit la 1940. Este singurul areal protejat de  erorile 5 G. VENITI SI TRAITI O SAPTAMANA IN ZONA CREPUSCULARA NUMITA VALEA PLANGERI. Pentru monica tatoiu facem reducere, ca este si ea nostalgica dupa vremurile trecute si nu uitam colegi di la scoala Stefan Gheorgiu.
Corcodel de la Dumitresti:
(1 August 2021, 09:25)
Bre nenea Titus, nu stiam pre ca preamarele di la Amara esti eponentul AUR. Asa di mult aur le-ati adus la verisori mei din amara ca au ramas cu ceasurile rolex di haur(mecanismul interior di pobeda) telefoanele dernier generation, si masinile , lasate la amanet, ca sa poata plati taxele de oras la primarie. APA CANCI, SOSELE CANCI, LINISTE NOCTURNA CANCI, DAR HAVEM TAXE DE BRUXELES, TANTARI DE MEDGIDIA  ALTOITI SI SCHIMBATI GENETIC, INCRUCISATI CU TARANTULA NESATULA. Pai, matali daca ai pus un primar aurist, la veri mei, trebuia sa sti un lucru: Hodata vede nasu fofoloaca fini si daca nu este tare in tiliscop si nu-i merge mecanismul biela manivela, verii mei care sunt hexperti internationali or sa declare ca ESTE AUR CONTRAFACUT, adica pe limba matale di inteletual un primar MINCINOS, PERVERS, MANGLITOR, INCAPABIL , etcccc. Esti pacat bre, noi, astia din clasa neajutatoare, care am votat ca prosti lundu-ne dupa aia di la Ungaria TV, azi primim un pumn in freza. Asa ca matali fiind senator di Ialomita, pune mana di la mana, strange tot guvernul local di la AUR(neaparat sa o inviti si pi mama la senatoarea sau deputata aia guraliva di la slobozia, vreau acum la batranete sa aiba o bucurie di la simpatizanti) si faceti ceva cu apa si tantari di la veri mei. Astia di la ciuma rosie au vandut tot, astia di la liberali au inceput sa demoleze tot, ca poate din feru de cupru si feru de aluminiu mai vand si ei ceva. Noi din Dumitresti, vrem sa facem ceva avangardist, ceva de mare succes. Suntem cei mai saraci din judet( din cauza jegosilor care ne-au condus) asa ca faceti pi net un program, va avea rasunet international, numiti-l asa. VENITI SI TRAITI O SAPTAMANA IN COMUNA PRIMITIVA.  

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 21 Sep 2021
159 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 357 358

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 19 septembrie a.c., în jurul orei 10,00, polițiștii rutieri din Țăndărei, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza localității Săveni, au oprit, pentru control, un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2021, 13:50
(128 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 20 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11398, fiind înregistrate 40 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2021, 13:40
(130 vizualizări - 0 comentarii)


2

Polițiștii ialomițeni atrag atenția asupra înșelăciunilor

Pentru a preîntâmpina comiterea unor fapte de înșelăciune prin metoda distragerii atenției, polițiștii ialomițeni atrag atenția cu privire la modul de operare folosit de infractori și recomandă cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2021, 13:25
(108 vizualizări - 0 comentarii)


3

Grupul de Comunicare Strategică: 45 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 19 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11358, fiind înregistrate 45 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2021, 13:50
(253 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 18 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11313, fiind înregistrate 38 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2021, 14:05
(330 vizualizări - 0 comentarii)


5

Grupul de Comunicare Strategică: 75 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 17 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11275, fiind înregistrate 75 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 13:30
(640 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără din Fetești, amendată că nu a respectat măsura izolării la domiciliu

Joi, 16 septembrie a.c., au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. O tânără de 22 de ani, din Fetești, a fost depistată ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 11:15
(315 vizualizări - 1 comentariu)


Beat și fără permis, la volan pe străzile din Urziceni

În noaptea de joi spre vineri, 16/17 septembrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, pe strada Transilvaniei, un autoturism  condus de un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 10:55
(234 vizualizări - 1 comentariu)


8

Ialomița, ianuarie-august 2021: 27 de accidente grave, 18 persoane decedate, 19 răniți

În perioada 16-22 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, polițiștii rutieri vor acționa în cadrul Proiectului Național «ROADPOL-Safety Days», pentru reducerea numărului accidentelor rutiere și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 10:40
(202 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 751,28 milioane de lei în primele 8 luni din 2021

Printr-un comunicat de presă, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița precizează că la bugetul consolidat, în perioada ianuarie-august 2021, s-au încasat venituri în sumă totală de 751,28 ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 09:55
(210 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Opt bărbați, reținuți pentru fapte de «furt»

În ziua de miercuri, 15 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în executare 21 mandate de percheziție domiciliară, ce au vizat documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de săvârșirea ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 15:10
(365 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Joi, 30 septembrie 2021, termen limită pentru depunerea Formularul 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 septembrie 2021, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 14:55
(205 vizualizări - 0 comentarii)


12

Grupul de Comunicare Strategică: 22 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 16 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11200, fiind înregistrate 22 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 13:50
(209 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

În zilele de sâmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie 2021, se va săvârși slujba de târnosire (sfințire) a Bisericii Mânăstirii Hagieni cu hramul «Sfântul Ierarh Nicolae» . La eveniment vor fi prezenți ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 10:20
(300 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 53,013 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite ca urmare a controalelor

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna august 2021, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 20 de inspecții fiscale, 12 ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:45
(310 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 15 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11178, fiind înregistrate 40 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:40
(399 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești, Coșereni, Gârbovi, Amara și Ciulnița. Hoții, în vizor!

În dimineața zilei de miercuri, 15 septembrie 2021, polițiștii ialomițeni au descins la locuințele a 21 de persoane bănuite de comiterea mai multor furturi din societăți comerciale. 10 persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 10:55
(1032 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale la societățile comerciale din zona unităților școlare

Magazinele din curtea școlilor și din zonele adiacente acestora au fost verificate de polițiștii ialomițeni, în vederea prevenirii și combaterii comercializării ilegale de mărfuri alimentare, băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 10:45
(205 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «De la brazdă la cuptor» la Muzeul Național al Agriculturii

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va deschide vineri, 17 septembrie 2021, orele 10,00, expoziția «De la brazdă la cuptor», care prezintă principalele etape ale drumului pâinii, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 10:35
(237 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată, produs pe un teren viran pe raza comunei Mihail ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 09:35
(199 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a demarat plata ajutorului de stat în sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de miercuri, 15 septembrie 2021, demarează autorizarea la plată a ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 09:10
(254 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

14 Septembrie 2021, 18:05


Poliția ialomițeană caută ajutor de șef de post. 14 funcții, scoase la concurs!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița scoate la concurs 14 posturi de ajutor șef de post, prin încadrare directă din sursă externă, în scopul reducerii deficitului de personal. Înscrierile se fac ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 15:20
(708 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 70 de evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 22 de infracțiuni și au aplicat 185 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 15:10
(217 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 14 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11138, fiind înregistrate 26 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 13:50
(301 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, în perioada 15 septembrie 2021-28 februarie 2022, se primesc cereri de sprijin pentru accesarea Schemei de ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 10:40
(324 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni a continuat seria acțiunilor filantropice, oferind rechizite și îmbrăcăminte copiilor săraci din eparhie, cu ocazia debutului noului an școlar. 661 de elevi, cu posibilități materiale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 08:10
(244 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

În perioada 14-17 septembrie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:15
(439 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Sâmbătă, 11 septembrie 2021, beneficiarii «Clubului de vară» desfășurat de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Școala Gimnazială Bucu și Primăria Bucu au participat la excursia organizată în județul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:05
(453 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 30 septembrie 2021, termenul până la care mai pot fi depuse cereri de acordare a eșalonărilor la plată în formă simplificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoanelor fizice și juridice, care au obligații de plată a căror scadență/termen de plată s-a împlinit după data declarării ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 14:50