Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are 45 de elevi premianți la Olimpiadele și Concursurile Școlare Naționale

Ialomița are 45 de elevi premianți la Olimpiadele și Concursurile Școlare Naționale

În ciuda problemelor generate de pandemia de COVID-19, elevii din Ialomița au reușit să obțină rezultate deosebite la Olimpiadele și Concursurile Școlare Naționale la care au participat. Din cei peste 100 de participanți care au reprezentat județul la fazele naționale ale acestor întreceri școlare, 45 au reușit să urce pe po­dium. Cele mai multe premii au reușit să obțină Școala Gimnazială nr. 3 Slobozia și Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia.

Eforturi răsplătite Potrivit datelor oficiale ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, anul acesta, la fazele naționale ale Olimpiadelor și Concursurilor Școlare, au obținut premii I, II, III și mențiuni, 45 de elevi din județul Ialomița. Oficialii Învățământului județean au făcut și un clasament al unităților de învățământ, în funcție de aceste rezultate. Astfel, la învă­țământul gimnazial, pe prima poziție se situează Școala Gimnazială nr. 3 Slobozia, cu 13 premii obținute la concursuri școlare de Creație Literară și Olimpiada Națională de Matematică. În privința învățământului liceal, prima poziție a podiumului este ocupată de Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, cu 10 rezultate la concursurile școlare la care elevii au participat în anul școlar 2020-2021. De asemenea, elevii Școlii Gimnaziale nr. 2 «Sfântul Andrei» Slobozia au obținut medalii de aur, bronz și argint la Olimpiada Națională de Lingvistică. «Suntem foarte bucuroși de rezultatele pe care le-au obținut elevii din județul Ialomița la toate aceste întreceri educaționale la care au participat. A fost o perioadă extrem de dificilă, atât pentru ei cât și pentru profesorii care i-au pregătit... Dar, cu toate acestea, rezultatele au fost excelente. Le urăm mult succes tuturor!» au precizat oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Performerii școlii ialomițene

Olimpiada Națională de Lingvistică
Mara Mîrzac, clasa a VII-a, Șc. Gimnazială «Sf. Andrei» Slobozia, (medalie de aur)
Maria Ana Moise, clasa a VII-a, Șc. Gimnazială «Sf. Andrei», (medalie de argint)
Raisa Maria Berbece, clasa a V-a, Șc. Gimnazială «Sf. Andrei» (medalie de bronz)
Horia Coman, clasa a V-a, Șc. Gimnazială nr. 3 Slobozia (mențiune)
Ioana Tudor, clasa a V-a, Șc. Gimnazială nr. 3 Slobozia (mențiune)
Miruna Dumitru, clasa a V-a, Șc. Gimnazială nr. 3 Slobozia (mențiune)
Ștefania Mara Dumitru, clasa a VII-a, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia (mențiune)

Olimpiada Națională de Matematică
Rareș Ioan Papacioc, clasa a VII-a, Șc. Gimnazială nr. 3 Slobozia (premiul I)
Ioana Hristescu, clasa a V-a, Școala Gimnazială nr. 3 Slobozia (premiul I)
Miruna Costache, clasa a V-a, Șc. Gimnazială nr. 3 Slobozia (premiul II)
Andrei Stan, clasa a V-a, Șc. Gimnazială nr. 3 Slobozia (premiul II)
Adrian David, clasa a VI-a, Șc. Gimnazială nr. 3 Slobozia (premiul III)
Miruna Dumitru, clasa a V-a, Șc. Gimnazială nr. 3 Slobozia, (mențiune)
Octavian Mihăescu, clasa a VI-a, Șc. Gimnazială nr. 3 Slobozia (mențiune)

Concursuri de Creație Literară
Cristina Avram, clasa a XI-a, Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei, (premiul de excelență)
Cristian Bonciu, clasa a XII-a, Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei, (premiul II)
Ana Maria Brăileanu, clasa a XII-a, Liceul Tehnologic «Al. I. Cuza» Slobozia (mențiune)
Ana Maria Păscălin, clasa a X-a, Liceul Tehnologic «Al. I. Cuza» Slobozia (mențiune)

Concursurile Naționale de Istorie «Nicolae Iorga» și «Historia Magistra Vitae»
Marta Neagu, clasa a VI-a, Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia (premiul I)
Daria Dogaru, clasa a VI-a, Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia, (premiul I)
Ionel Cristina, clasa a XII-a, Lic. Teoretic «Carol I» Fetești (premiul II)
Gabriela Niculae, clasa a XI-a, Lic. Teoretic «Carol I» Fetești (premiul II)
Ștefan Nițu, clasa a X-a, Lic. Teoretic «Carol I» Fetești (premiul II)
Raluca Trandafir, clasa a XII-a, Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia (premiul II)
Ana Dragomir, clasa a X-a, Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia (premiul III)
Roxana Stanciu, clasa a XII-a, Colegiul Național «Grigore Moisil» Urziceni (premiul III)
Monica Pascu, clasa a XII-a, Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia (premiul III)
Mihai Tudose, clasa a IX-a, Lic. Teoretic «Carol I» Fetești (mențiune)
Leonard Ianache, clasa a XI-a, Lic. Teoretic «Carol I» Fetești (mențiune)
Adelina Luncașu, clasa a IX-a, Lic. Teoretic «Carol I» Fetești (mențiune)
Delia Păun, clasa a IX-a, Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia (mențiune)
Cristina Țolea, clasa a IX-a, Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia (mențiune)
Elena Cristache, clasa a XII-a, Colegiul Național «Grigore Moisil» Urziceni (mențiune)
Andreea Ștefan, clasa a X-a, Colegiul Național «Grigore Moisil» Urziceni (mențiune)
Tudor Călin, clasa a VI-a, Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia (mențiune)
Silvica Poenaru, clasa a X-a, Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia (mențiune)

Concursuri naționale și internaționale de Pian
Nicole Cristinne Dumitrașcu, clasa a X-a, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia
Sara Maria Chiciorea, clasa IV-a, Liceul de Arte «Ionel Perlea»

Concursul național de Fizică «Science ON»
Denis Chiriță, clasa a VI-a, Șc. Gimnazială nr. 3 Slobozia (mențiune)
Tudor Andrei Popa, clasa a VI-a, Șc. Gimnazială nr. 3 Slobozia (mențiune)

Concurs internațional de traduceri și public speaking
Gabriela Raluca Marinache, clasa a X-a, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia (premiul I)
Helena Johanna Boll, clasa a XI-a, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia (premiul I)
Andreea Alexandra Coman, clasa a XI-a, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia (mențiune)

Concurs internațional de tradiții populare
Rareș Buțurcă, clasa a XI-a, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia (mențiune)
Emanuela Șerban, clasa a XI-a, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia (mențiune)

2 August 2021, 12:20 (1860 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Elitele învățămîntului ialomițean

Comentariile cititorilor:


din păcate :
(9 August 2021, 19:21)
și la acest nivel există o discriminare legislativă, greu de explicat unor copii care muncesc ;concret, cei premiați la o olimpiadă pot fi recompensați și în bani de autoritățile locale, dat cei la concursurile naționale/internaționale, nu, primind doar o diplomă de pus în ramă și, felicitări. Aici este atributul ministerului învățământului care, ca de obicei, nu are fonduri pentru așa ceva. Păcat.
VLAD:
(6 August 2021, 23:22)
FELICITARI ,COPII!
VLAD:
(6 August 2021, 23:12)
Felicitari copii!Mergeti pe drumul vostru si nu va lasati intimidati de prostia din jurul vostru,de ,,intelectualii,, cu limbaj ,,de lemn,,..frustrati si dezamagiti,care carcotesc pe la colturi!Fiindca ,sincer sa fiu,nu inteleg  ce au premiile voastre cu PSD-ul sau alt partid de rahat din tara asta!
Susținător al performanței:
(4 August 2021, 15:28)
Felicitări tuturor copiilor participanți, indiferent dacă au luat vreun premiu sau nu. Insăși participarea la astfel de concursuri reprezintă o provocare atât pentru ei, cât și pentru profesorii îndrumători și o mândrie pentru părinți.
S-au strecurat și câteva greșeli (unii copii sunt de la Liceul de Arte Ionel Perlea si nu de la Scoala Gimnazială nr. 3, cum eronat a fost trecut) și omisiuni (la Olimpiada de Matematica nu a fost evidențiat și locul I la clasa a VII luat de o fetiță de la Liceul de Arte Ionel Perlea).
Felicitări și mulțumiri copiilor și profesorilor, precum și celor care îi evidențiează în astfel de publicații.
Dezamagire pentru "Un parinte":
(3 August 2021, 23:19)
1. Unde, in comentariul meu, am zis eu ca acesti copii nu merita respect? Neintelegerea unui text, cum este cazul dumneavoastra, se numeste "analfabetism functional".

2. Dumneavoastra reprezentati "societatea"? Va atentionez ca proiectarea propriei viziuni asupra intregii societati si ridicarea propriei viziuni la rang de adevar absolut si unanim acceptat de societate reprezinta derapaj psihic. Va aflati in sfera patologicului.

3. Orice rezultat social, economic, profesional este o consecinta a unor politici si strategii publice pe care le elaboreaza si le implementeaza... politicul! Va invidiez pentru inconstienta (sau necunoasterea?) in care traiti.

4. Din analiza psihologica a textului dumneavoastra rezulta ca sunteti un parinte instabil psiho-somatic al unui copil premiat, la care se manifesta exacerbat mania grandorii si a persecutiei. Psihologia dumneavoastra si gradul de intelegere a realitatii limiteaza si plafoneaza dezvoltarea copilului dumneavoastra. Am certitudinea ca nu va excela in domenii de top insa, cu certitudine, isi va gasi un loc de munca in administratia PSD-ista ialomiteana.
Un parinte:
(3 August 2021, 14:35)
Pentru.. "dezamagire" :Copiii ăștia chiar merita respect! Domnia ta ești o mare Dezamăgire pentru societate! Nu orice rezultat bun, obținut prin munca și seriozitate, trebuie raportat la clasa politica!
Gigel:
(3 August 2021, 11:25)
Felicitări copiilor și cadrelor didactice! De asemenea, felicitări Independent pentru că ați publicat acest articol.
pt. "dezamagire":
(3 August 2021, 08:01)
hai sa fim seriosi........educatia, nu are legatura cu psd ?! avem si elevi care invata .....beizadele care ......lasa de dorit?!
cetatean:
(3 August 2021, 07:56)
Felicitari, copii!
Cetatean:
(2 August 2021, 19:43)
Sa nu dam vina doar pe prof. In ziua de azi,elevii nu mai participa cum participau în vremurile de demult!Au alte preocupări și sunt dezinteresați!Participa doar dacă au un interes, ( o olimpiada, un concurs, care sa i scutească de un examen, și astfel au garantate locurile la facultăți).Iar în situația actuala nu au avut nicio compatibilitate cu scoala!Au fost total pe dinafara, note mari online cu teme copy paste de pe net.
Dezamagire:
(2 August 2021, 18:22)
Stiintele rationale (matematica, fizica, chimie) sunt foarte slab sau deloc reprezentate. Cateva premii la matematica si fizica pentru nivelul gimnazial indica o foarte slaba pregatire in domenii in care, pana acum 20-30 ani, invatamantul ialomitean excela (liceele de matematica-fizica de la Urziceni si Slobozia se bateau cu Mihai Viteazu, Lazar si Vianu din Bucuresti).

Invatamantul ialomitean s-a deprofesionalizat complet sub PSD care a promovat exclusiv incompetenti, insa obedienti.

"Premiile" sunt o imensa rusine si o mare dezamagire.