Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița administrează «neconform» pajiștile județului

Control al Prefecturii Ialomița

Primăriile din Ialomița administrează «neconform» pajiștile județului

La finalul lunii iulie 2021, Prefectura Ialomița a încheiat cea de-a doua fază a controlului privind modul de admi­nistrare a pajiștilor de către primăriile din județ. Inițial, verificarea a vizat doar 16 administrații locale, fiind extinsă ulterior și la nivelul celorlalte 50. Ca și în prima etapă, și de această dată au fost descoperite «neconformități» în privința exploatării pășunilor. Problemele majore sunt reprezentate de transformarea pajiștilor în terenuri arabile sau utilizarea acestora pentru depo­zitarea ilegală de deșeuri. Scopul pentru care acestor suprafețe le-a fost schimbată categoria de folosință a fost acela de a încasa subvențiile oferite de APIA. Concluziile primului control s-au concretizat într-o plângere penală, aflată în lucru la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În pri­vința celei de-a doua verificări, oficialii Prefecturii Ialomița au precizat că «analizează situația», urmând a dispune măsurile legale care se impun.

Se așteaptă o decizie Alcătuită din experți ai Prefecturii Ialomița, Agenției pentru Plăți și Intervenții în Agricultură Ialomița, Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița și Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, o comisie specială a extins verificările cu privire la situația pajiștilor din județ la nivelul tuturor pri­măriilor ialomițene. Controalele s-au desfășurat în perioada mai-iulie 2021 și au fost coordonate de către cei doi subprefecți ai județului, Gheorghe Babagianu și Tonița Manea. Astfel, județul a fost îm­părțit în două zone, specialiștii verificând toate cele 50 de administrații locale ce nu au fost prinse în controlul inițial, realizat la începutul anului. În jumătate din admi­nistrațiile locale pe care comisia specială le-a verificat au fost descoperite «neconfor­mități». Cele mai grave dintre acestea au vizat transformarea pajiștilor în terenuri arabile, fără să existe un demers legal în acest sens. Principalul scop pentru care unii edili din Ialomița au apelat la această metodă îl reprezintă obținerea subven­țiilor APIA. Ajutoarele financiare au fost încasate de către fermierii care, cu sprijinul primăriilor, au reușit să exploateze aceste suprafețe. Suprafața islazului din comuna Maia, de exemplu, este de 120 ha, fiind împărțită în 6 parcele. Controlul celor 4 instituții a scos la iveală «neconformități» de acest fel în 5 dintre ele. La Gârbovi, 8 din cele 20 de parcele în care este împărțit islazul localității au prezentat «neconformități». Pe lângă transformarea pajiștei în teren arabil, verificarea a scos la iveală faptul că administrația locală a construit pe islazul localității o stație de epurare și a amenajat o lizieră de pădure. De asemenea, pe o suprafață de 39,42 ha, care în documente apare ca fiind pășune naturală, a fost identificată o groapă de gunoi neconformă. Mai mult, în comuna Ion Roată, specialiștii au descoperit că 30 ha de pășune au fost cultivate cu lucernă, porumb sau floarea soarelui. Pe același islaz din Ion Roată au fost identificate și «grămezi de gunoi de grajd» după cum se arată în documentul oficial. Iar exemplele pot continua... Concluziile acestui control vor fi anali­zate la nivelul tuturor celor 4 instituții implicate, urmând a se lua o decizie cu eventualele măsuri care trebuie aplicate. «Deocamdată toate aceste documente de control trebuie analizate și în funcție de rezultatele acestor analize se vor dispune și măsurile. Aceste măsuri trebuie să fie în concordanță cu legislația. Cu siguranță, dacă va fi cazul, vor fi sesi­zate alte instituții abilitate!» a precizat Mihai Tănăsescu, prefectul județului Ialomița.

O anchetă în curs
Startul verificărilor privind modul de administrare a pajiștilor de către primăriile din județ a fost dat în urma anchetei Direcției Naționale Anticorupție desfășurată la Primăria Axintele. În baza unor sesizări, procurorii DNA au deschis un dosar penal și au constatat că edilul localității a schimbat categoria de folosință a islazului localității în teren arabil. Principalul beneficiar al acestei suprafețe a fost fiul edilului care, în baza documentelor depuse la Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița, a beneficiat de ajutoarele financiare acordate de Uniunea Europeană. Având în vedere rezultatul anchetei Direcției Naționale Anticorupție, la începutul anului 2021, Prefectura Ialomița a dispus realizarea unor verificări privind exploatarea pajiștilor de către primăriile din județ. Inițial, verificarea a vizat doar 16 primării. Cu foarte mici excepții, toate administrațiile locale au încălcat legislația privind administrarea suprafețelor de pajiști permanente. Astfel, cea mai comună «neconformitate» identificată de comisia de control a fost transformarea pajiștilor în teren arabil. Cei care au exploatat aceste suprafețe le-au declarat ulterior la APIA pentru a beneficia de subvenții agricole. În aprilie 2021, când rezultatele acestei verificări au fost date publicității, oficialii Prefecturii Ialomița au dispus imediat măsuri. Astfel, conclu­ziile raportului au fost înaintate Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, sub forma unei plângeri penale. Ancheta se află încă în lucru la IPJ Ialomița, reprezen­tanții instituției neputând face publice date cu privire la concluziile preliminarii la care au ajuns. Cel mai probabil, în funcție de rezultatele analizei ce urmează a fi realizată, și concluziile celui de-al doilea control se vor concretiza tot într-o plângere penală înaintată organelor judiciare.

9 August 2021, 14:40 (2942 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Anchetă penală în cazul pajiștilor transformate în terenuri arabile
Prefectura Ialomița controlează legalitatea administrării pajiștilor județului
Sportivi angajați ilegal la CSM Unirea Slobozia

Comentariile cititorilor:


Informare:
(14 August 2021, 14:32)
Primarul, LSD = PSIHIATRIE
Ina:
(12 August 2021, 01:37)
La Valea Ciorii inca face verificariDNA?Cati ani?
precizari:
(11 August 2021, 12:14)
Citez: "Domnul ala, V. si cum il mai cheama, ala de zicea pe la TV,  ca era sa dea coltul din cauza covid ului, mai lucreaza la Directia Agricola? mai este prieten cu LSD din Cocora? intreb pentru un prieten !"  - potrivit articolului anterior din aceasta publicatie, domnul ala parca lucra pe la APIA, nu directia agricola, adica acolo de unde se dau subventiile grase. Normal ca primarii au facut presiuni pe la imparatia judetului ca sa li se dea pasunile cu docomente, la primarii. Au existat si tarani care desi au cerut si trebuiau sa primeasca islaz nu li s-a dat. Pai primarii cum sa mai faca inca un venit ilegal? Simplu si eficient: din pasuni: ori le lucreaza ei insisi (prin interpusi) obtinand atat profit cat si subventiile acordate cu generozitate de agentia asta de VIPuri, ori chipurile le concesioneaza unor "oameni de afaceri", adica ciobanii aia de bat si omoara oameni la propriu. Vezi cazurile de la suditi si marculesti, despre care ne-a scris acest ziar. Oricum am da-o numai smecherii castiga, nu taranii amarati. A patit ceva primarul de la axintele ca i-a dat lui fisu pe nimic pasunea localitatii? NU! este doar cercetat...pana se va prescrie fapta. Probabil ca edil(iul) stie bine tabla impartirii, deci stie cui sa-i imparta din castig. Asa se fac banii murdari, bani care ajung in buzunarele primarilor si mai sus pe suveica, pe la partid, sau mai-marii zilei, ca sa nu-i deranjeze nimeni de la furat! Este celebru episodul din Las Fierbinti in care prefectul ii spunea primarului vasile, cum sa fure si sa lea dea si lor! ca daia l-au pus in fonctie.
Tonita:
(11 August 2021, 00:33)
A fost control si la Cocora? Am inteles, nu ne bagam doamna MT aici? Primarul este prieten cu sotu' dumitale, MG? faceti parte tot din PNL? Peste 3 ani, LSD, va lasa  cu ochii in SOARE,  nu Dragos, nu SD la PSD.
Stii doamna MT, ca LSD,  a concesionat pasune numai fiicei, viceprimarului  si consilierilor locali PNL?
Stii ca este in mare incompatibilitate? apropo, cat de curand il urmeaza pe Traian, stai, nu intelege gresit, nu Basescu, Traian al nostru de la Cazanesti. Hai cu incompatibilitatea!!!!!
Domnul ala, Valentin si cum il mai cheama, ala de zicea pe la TV,  ca era sa dea coltul din cauza covidului, mai lucreaza la Directia Agricola? mai este prieten cu LSD din Cocora? intreb pentru un prieten !
Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița ce face, il va deranja pe LSD? nici vorba! mai are prieteni acolo LMC ? Traiasca PSD, PNL si PCR!
cetateni:
(9 August 2021, 15:28)
Nu este o surpriza ca sunt nereguli la Ion Roata, dupa mandatul de 12 ani al unui mare trantor(var cu doamna M.) ce astepatri sa avem, el nu stia nici unde sunt pasunile dar sa mai fie si ingrijite.....despre ce vorbim?!?!