Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectura Ialomița controlează legalitatea administrării pajiștilor județului

DNA suflă în ceafa primarilor

Prefectura Ialomița controlează legalitatea administrării pajiștilor județului

Un raport intermediar al Prefecturii Ialomița reflectă «neconformități» care vizează administrarea pajiștilor județului de către administrațiile locale. Controlul Prefecturii a fost solicitat după ce DNA l-a anchetat pe primarul comunei Axintele, Tudor Grigore, acuzat că i-a dat în folosință fiului său o parte din islazul comunal. În cele 16 localități verificate până în prezent au fost identificate «supraînsămânțări, modificări ale limitelor teritoriale, suprafețe cultivate cu cereale, gropi de gunoi, livezi și locuri de casă».

Afaceri cu pajiștile județului În anul 2013, un control al Camerei de Conturi Ialomița a constatat că prima­rul comunei Axintele, Tudor Grigore, a dat spre folosință firmei Agricola Axintele SRL, deținută de fiul său, o suprafață de 95,68 ha din islazul comunal. A fost primul semnal privind încălcarea reglementărilor europene asumate de România în 2007, reglementări care obligă autoritățile locale să conserve pajiștile existente. De la mo­mentul respectiv au trecut 8 ani, perioadă în care semnalele publice privind schimbarea destinației acestor terenuri s-au înmulțit. De-abia în anul 2021 însă, Prefectura Ialomița a cerut instituțiilor pe care le coordonează, respectiv Direcția pentru Agricultură Județeană, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură și Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară o situație exactă a suprafețelor existente la nivelul județului și modului în care aceste suprafețe sunt utilizate. Controlul este în curs, însă un raport intermediar prezintă «neconformități» în 14 din cele 16 loca­lități controlate.

Miroase a penal Pe lista localităților verificate figu­rează comunele Gheorghe Doja, Scânteia, Miloșești, Săveni, Amara, Sudiți, Bucu, Ograda, Cosâmbești, Ciulnița, Grivița, Traianu, Platonești, Sărățeni, Albești și Buești. Și, cu puține excepții, toate admi­nistrațiile locale au încălcat legislația pri­vind administrarea suprafețelor de pajiști permanente. Astfel, cea mai comună «neconformitate» este transformarea pa­jiștilor în teren arabil. Următoarea practică o reprezintă cultivarea acestor terenuri în vederea dublării subvențiilor anuale alocate de APIA. Și, în sfârșit, pentru edilii locali lipsiți de spirit antreprenorial, aceste suprafețe de pe urma cărora se încasează subvenții de 160 de euro/ha anual au fost transformate în «gropi de gunoi menajer, gunoi de grajd sau depozite pentru materialele de construcții» multe dintre cazurile semnalate în raport seamănă izbitor cu situația înregistrată acum 8 ani la Axintele. Din păcate însă, raportul Prefecturii Ialomița anonimizează potențialii vinovați. Însă ei există. Și există și un precedent!

Bomboane pe coliva pajiștilor Dacă în unele cazuri interesele financiare ale edililor locali sunt transparente, în alte situații este evident că vorbim de incompetență și prostie administrativă. Astfel, la Gheorghe Doja, a fost identificată o suprafață de pășune de 9,2 ha despre care «utilizatorii nu aveau noțiuni de compo­ziție floristică». La Amara, două tarlale (n. red.: drept, neînregistrate la APIA pentru subvenții) «sunt parțial ocupate cu gunoi menajer și material rezultat din demolări». La Sudiți în schimb, pe una dintre pășuni, a apărut un drum. La Cosâmbești, pe una dintre suprafețele declarate la APIA drept pășune a apărut o livadă de pruni. Însă cea mai absurdă situație se înregistrează la Platonești unde, pe una dintre tarlale, a fost aprobată în Consiliul Local o extindere de... cimitir! Și exemplele pot continua, căci Raportul a acoperit mai puțin de 25% din administrațiile locale din Ialomița. Vom reveni.

22 Martie 2021, 08:10 (2628 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Anchetă penală în cazul pajiștilor transformate în terenuri arabile
Haos în administrația locală din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Albestean:
(25 Martie 2021, 09:04)
Se pare ca pe astia din Albesti ii albeste mana legii. Se zvoneste ca primaria (adica un fost primar ajuns mare mahar la judet) ar fi dosit si ar fi lucrat pa persoana fizica vo 80 da hectare de pasune. Prefectura stia, dar prefectura era chiar el si cu locotenentii pusi de pesedea la acele vremuri, asa ca s-a cam musamalizat treaba. Nu s-a lasat nici cu puscarie, nici cu dat parceaua la iobagi. Iar acum, ocarmuirea de la judet conTROLLeaza? Pai se aude prin targ ca marele jurist militian a revenit la butoane si este sfatuitorul de taina al nou-inscaunatului. Tot el era mare (i)legalist si in acele vremuri. La vremuri noi...tot ei! Halal userea, cu oameni de la pesedea!
Pt comunitatea:
(25 Martie 2021, 08:31)
Mai usor cu trecutul,sosoaca primariilor din zona!sosoaca te-ai nascut sosoaca vei muri!
Comunitatea:
(24 Martie 2021, 21:16)
Lumea v-a umilit in modul cel mai frumos aratandu-va ce valoare aveti cam aceeasi cu trecutul vostru murtar si infect trimitându-vă acasă.Râsuri v-ati nascut răsuri muriți!
Ialomitean:
(24 Martie 2021, 17:51)
Mai giani,mai,fiu lui jaga din albesti,mai esti popa ma?aaaa,stai ca uitasem, tu esti...popa prostu.Piei satana ca suntem in postu mare.da tu n ai nici o treaba.vai si amar de sutana ta
Arabii cei săturati de loret:
(24 Martie 2021, 15:11)
Noi te compatimim,stim ce este in sufletul tau.Arabii ti-au facut deranj,jandarmii gaură,colegii au tras in poligonul tău,rudele si prietenii au forat in fântană si tu tot chel,tot asteptand sa-ti vină randul.Noi nu mai vrem prelegeri de la oameni ieftini si murdari.Sunteti in domberonul istoriei locale la așa NU!
Sfântul J:
(24 Martie 2021, 12:56)
Preacuviosule [email protected] Livisor,mai lasă imașul și vezi cum mai faci ceva lovele sHNWa ți gătești valuta că campania a trecut.
Liviu :
(24 Martie 2021, 12:19)
Pfff...cat de amuzant esti mai Mustacila!parca ți-am zis sa nu mai scrii,ca tu nu te pricepi la litere mai nene!Sau ai uitat ca ala "plesuv" cum ii spui tu te-a făcut ofițer cu tactu de mâna plângând?Mă tie iti e dor de tic-tac-uri observ
Broasca:
(24 Martie 2021, 09:18)
Ai uitat Cetatene sa ne spui ca atunci cand haita ataca turmele musulmane cine era cadana sefa a musulmanilor??Vodca-cola,se stie!!!Si e verisoarra  cu membrii haitei si tinea de 6 haiitei.Si sa ne spui cum ai ajuns dintr-un parlit de agent de politie iin mare comisar sef de politie rurala??Tianu plesuv si elegantu tian stiu cum.Cu chinezii cum stai??
Ialomitean:
(23 Martie 2021, 22:28)
Cetatene,adevarat si frumos graiesti despre ce se intampla acum la Kogalniceanu.Felicitari!
Cetatean:
(23 Martie 2021, 11:19)
Țianu Verza știe că la Kogalniceanu urmează darea în folosință a islazului către transportatorul de la Bucuresti, mare iubitor de oi. Țianu erase, Țianu pleșuv și Piki trebuie să-l răsplătească pentru serviciile din campanie. Noi care avem vaci semnăm niște cereri, nu știm de ce. Urmează refacerea haitei care ataca turmele musulmane cu ani în urmă, unde sef de haită era Șterpeleanu și protectorul era elegantul Țian care a iesit de curând la pensie. Succesuri mari.
Cetezenu:
(22 Martie 2021, 14:33)
Ma da ce nu scrieți, raportul fostei prefect pe actuali prefect? Ca dacă-i al fostei dudui prefect, eu cred ca ar trebui verificat bine ca ea nu prezenta garantie
Mia:
(22 Martie 2021, 14:28)
Erete, soro la Dridu coborî Isus după cruce de pocnit corectitudinea in ciuma roșie. Ia mai scormoniți voi un picuț, in jurul rahatului da-l dracului cai la vedere. Cum ziceai odată, fără penali in funcții publice, na cai buna gluma.
Liviu:
(22 Martie 2021, 12:19)
Mergeți si la kogălniceanu sa vedeti acolo dezastru de la fosta administrație!sau va e frica?