Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița sesizează «dispariția» recoltelor obținute de Penitenciarul Slobozia

Camera de Conturi Ialomița sesizează «dispariția» recoltelor obținute de Penitenciarul Slobozia

Un raport al Camerei de Conturi Ialomița scoate în evidență maniera ilegală în care Penitenciarul Slobozia gestionează terenurile agricole pe care le adminis­trează. În urma unei misiuni de audit, rea­lizată în primăvara acestui an, reprezentanții Camerei de Conturi Ialomița au constatat mai multe neconcordanțe în privința modalității în care au fost raportate producțiile recoltate de pe aceste suprafețe. Deficiențele au vizat abateri cu privire la modul în care Penitenciarul Slobozia a realizat comisiile de inventariere, monito­rizare și declarare a recoltelor, în anul 2017. În documentele oferite auditorilor ialomițeni, oficialii Penitenciarului Slobozia au precizat că o parte din producțiile obținute la culturile de porumb, orz, lucernă, varză și tomate au fost calamitate. Deși afectate de condițiile meteo, aceste recolte ar fi trebuit evidențiate în documentele contabile ale Penitenciarului Slobozia. În baza informațiilor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, reprezentanții Camerei de Conturi Ialomița au constatat faptul că, din punct de vedere agricol, 2017 a fost un an bun, fără suprafețe calamitate. Prejudiciul estimat se ridică la peste 150 mii de lei, cazul fiind declinat și către organele de cer­cetare penală.

Unde au «dispărut» recoltele? Penitenciarul Slobozia are în ad­ministrare o suprafață de aproximativ 40 ha de terenuri agricole, în incinta fermei agrozootehnice Amara. În fiecare an, instituția cultivă aceste suprafețe cu legume și cereale. În 2017, arată auditorii Camerei de Conturi Ialomița, o parte din recoltele obținute din culturile de porumb, orz, lucernă, varză și tomate nu s-au mai regăsit în evidențele contabile ale instituției. Oficialii Penitenciarului Slobozia au motivat că respectivele cantități recoltate nu au mai fost evidențiate în documentele contabile, fiind declarate «calamitate». Auditorii ialomițeni au extins verificările și au corelat cantitățile de produse agricole obținute din ferma agrizootehnică a Penitenciarului Slobozia cu cele din evidențele Direcției Județene pentru Agricultură Ialomița. Datele au arătat că 2017 a fost un an agricol bun, în care calamitățile culturilor agricole au fost nesemnificative. Mai mult, media producțiilor la hectar, pentru cultura de porumb, de exemplu, a fost de peste 8 mii kg/ha. În eviden­țele Penitenciarului Slobozia, pentru această cultură, producția a fost de doar 450 kg/ha. În timpul verificării pe care au efectuat-o, auditorii au descoperit mai multe neconcordanțe cu privire la modul în care au fost convocate comisiile de evaluare ale producțiilor agricole din cadrul Penitenciarului Slobozia. Auditorii au considerat că inventarie­rea, monitorizarea și declararea recol­telor obținute s-a făcut eronat.

Caz declinat către organele judiciare Datele auditorilor ialomițeni arată că în această cauză s-ar fi produs un prejudiciu de peste 150 mii de lei. Documentele de control au fost contestate în instanță de către reprezentanții Penitenciarului Slobozia, oficialii instituției justificând faptul că modul în care au procedat a fost unul conform legilor în vigoare. Cazul s-a judecat la Tribunalul Ialomița, instanță care a respins cererea Penitenciarului Slobozia de suspendare a măsurilor trasate de către auditorii Camerei de Conturi Ialomița. Prin măsurile pe care le-au dispus, oficialii Camerei de Conturi Ialomița au obligat Penitenciarul Slobozia să recupereze prejudiciul pe care aceștia l-au estimat și să-i tragă la răspundere pe cei vinovați de toată această situație. Mai mult decât atât, în baza documentelor pe care le-au analizat și pe care le-au utilizat pentru a efectua Raportul de control, auditorii Camerei de Conturi Ialomița au dispus și sesi­zarea organelor de urmărire penală. Aceștia au concluzionat faptul că în cauză există suspiciunea rezonabilă cu privire la anumite abateri de natură infracțională. Cel mai probabil, ancheta va fi coordonată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia și ofițerii Serviciului de Investigare a Crimina­lității Economice din cadrul Inspecto­ratului de Poliție al Județului Ialomița.

10 August 2021, 13:10 (4227 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Camera de Conturi Ialomița reclamă «slaba gestiune a bugetelor locale»
Administrațiile locale încurajează neplata taxelor și impozitelor locale

Comentariile cititorilor:


Dan D.:
(18 August 2021, 13:56)
O avea legatura cu achizitionarea salupei lui Aurel ?
Corcodel de la Dumitresti:
(14 August 2021, 00:53)
Eu vreau sa fac un denuntu, sa son hadevarul vazut di mine live . Stiu cine a furat ricolteli di la aia di la propteala. Ha venitu un cardu di ciori din halea negre(corbi zisu in franta) di la hando barbulestiu, un cardu di hala mare di la tandarei si un cardu di ala mare di la barcanesti. Aveau sedinta di lucru, chemati la judet di presedintili lor. Neavan piste di aterizare si niti permisi di traiect di la ROMAXA, au haterizat aleatoriu pi DOMENIU PENITENCIARULUI SLOBOZIA, FERMA DI PARTID A CONDUCERI. Viniau cu pacheti di haleala la harati nevinovati, pusi la propteala pi nedrept. Nefiind pusi pi lista di vorbitor, cardurili di corbi, au dat iama in ricolte bre. A ramas ca in palma, au ras si radacinili. AU FACUT TEREN DI ATERIZARE PENTRU OZNrili LU  EMIL STREINU.  Au vazut o afacere, faceau cu mana pi sus si strigau in tiganeasca, loc di parcate pintru ozn, oferta zilei, la o parcare nu-ti golim portbagajul. Asa ca nu mai da vina pi comandanti care si-au facut case la Amara, de acolo din groapa, nu se vede nimic, porci taiati de craciun, nici vitei trimisi cu navele extraterestre la bucuresti. Se aude un fosnet care spune asa: TACI DIN GAURA, DACA AJUNGI LA NOI O SA PLECI IN SPATIU, AI DERANJAT EXTRATERSTRI.
Vasile c:
(11 August 2021, 11:47)
Anul acesta nu au mai pus nimic ca să nu mai fie de furat, am auzit ca e concesionat unuia Dinu, anul ăsta e parloaga, 40 de ha necultivate in baragan, vă dați seama ce e acolo
Kovesi:
(11 August 2021, 10:57)
La Ialomita, angajatii Penitenciarului Slobozia, sunt mai hoti decat cei inchisi.
Pătrunjel:
(11 August 2021, 10:19)
Ce-mi place că o parte din băieții de la Penitenciar au început să se toarne. 
Dacă e nevoie să fie puși și torționarii să smulgă unghii.
Cu vreo doi ani în urmă se crease un foileton cu "asistenta bolndă" de la protecția copiilor. La fel și acum se înverșunează unii să spună fiecare ce știe. E o treaba bună că vorba unuia pe aici "poate se mai recuperează ceva din furăciuni".
Hai liberare !
Gigu:
(11 August 2021, 08:06)
O delapidare in forma continuată e clară. Dar la ce să te aștepți de la niste hoti.
Adrian :
(11 August 2021, 02:00)
Dumnezeule! Cât adevăr. Mediul formează caracterele! Doar nu credeți că au recoltat produsele și le-au vândut! Nu tată, au recoltat de la penitenciar și au facturat alții ptr că trebuiau să aibă o execuție bugetară fără cusur. Au avut și salariu de excelență?
Cristy :
(11 August 2021, 00:48)
Dacă n-au făcut aceste produse, pot să fiu de acord cu ei. De mâncat hoții au mâncat (roșii, varză, cortofi). Verificați ce firmă a facturat aceste produse către penitenciar. Nu cred că au lucrat cu toată piața. Dați salarii și pensii militare hoților!
Cristy :
(11 August 2021, 00:37)
Trebuie verificat de unde au fost aprovizionate aceste produse. Complicitatea se găsește în facturile emise, la produsele respective. Cred că a lucrat(furat) cu o singură firmă. Chiar dacă sunt lucrători în penitenciar, lumea îi știe de hoți. Vai de mama lor!
Valentin:
(10 August 2021, 18:56)
Hoție ca în Ialomița nu exista nicăieri în România, ma da și din pușcărie se fura, valeuu de valeuu. E și carei problema ce se întâmplă, poate nimic. Ce ar fi ultima oara când procurori și judecătorii din Ialomița favorizează hoții. Aoleoo asa credeați voi, sunt cu miile cetățeni furați cu ajutorul procurorilor și judecătorilor. Și nu mai faceți voi statuie la ăștia de la Curtea de (haz)  corturi ca și ei au ceva ciorditori fomisti printre ei. A-șai bătrânul care mergi pe nefăcute pipi dis de dimineață la cerșit prin primarii, jurate ca mint. Ciorditorule și când ți-o venii sorocul nu te mai scăpa nici barbierul din știu tu unde aveai pomană dis de dimineața.
Ciorditi ma toți tiai dracului de pungași pana o crapă ficații în voi. Y
“Mantu”:
(10 August 2021, 17:57)
Domnu’ fiul lui Mantu, spune tot ce știi, din interior, doar vii de acolo! Numa’ să nu fii și tu implicat, cumva, cu sindicatul...d-astea...
Cetatean :
(10 August 2021, 17:48)
Pai la ce se ntampla în toată tara noastră, nu ne mai miram. Nici o mașinărie financiara nu se poate face fără implicare contabila. Urat, foarte urat. Deținuții i au prostit pe paznici. Au făcut din însărcinații cu ordinea și paza niște hoți.
pt Mantu:
(10 August 2021, 15:40)
Mantule, du-te dracu cu practicile tale! Mergi la Parchet și varsă tot dacă chiar știi ceva! E o datorie cetățenească, nu? 
Mantu:
(10 August 2021, 13:21)
Aceste practici se foloseau și în conducerile trecute.De unde provin o parte din banii pt.vila in Amara și apartamente in Slobozia ? Trebuiește săpat adânc și banii noștrii recuperați.