Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În octombrie 2021 încep lucrările la pasajul de la Drajna!

Zicere de la ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă

În octombrie 2021 încep lucrările la pasajul de la Drajna!

Lucrările pentru construirea pasajului suprateran de la Drajna peste Magistrala feroviară București-Constanța vor începe în octombrie 2021. «Contractul a fost semnat miercuri, 25 august 2021!» a anunțat ministrul Transporturilor,  Cătălin Drulă.

Ministrul a anunțat pe Facebook Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, a anunțat pe pagina sa de Facebook că pasajul de la Drajna e cu un pas mai aproape de realizare. «Astfel, vom scăpa de cozile la trecerea la nivel cu calea ferată și timpii mari de așteptare pe relația Slobozia-Autostrada A2-Călărași. Proiectul are o lungime de 2,7 km pe traseu nou, dintre care pasajul propriu-zis are o lungime de aproximativ 300 de metri. Termenul contractual: 6 luni proiectare+18 luni execuție, dar avem promisiunea constructorului că va face toate eforturile pentru a finaliza în avans față de termen!» a susținut ministrul Cătălin Drulă. Lucrările vor debuta în luna octombrie 2021.

O investiție așteptată zeci de ani Ideea construirii unui pasaj suprateran la Drajna este veche de cel puțin 10 ani. În 2011, administrația Ciupercă purta o corespondență oficială cu Ministerul Transporturilor în care pleda pentru realizarea acestei investiții. La momentul respectiv, reprezentanții Ministerului au susținut că proiectul nu poate fi realizat din cauza «constrângerilor bugetare». Conform informațiilor oficiale, contractul pentru proiectarea și execuția pasajului de la Drajna a fost semnat la o valoare de 98 milioane de lei. Firma care va realiza investiția, ARCADA Company din Galați, a mai finalizat linia de cale ferată Gara de Nord-Aeroport Otopeni și a refăcut sistemul de poduri feroviare de la Fetești- Cernavodă.

27 August 2021, 15:05 (6652 vizualizări - 16 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Sfântu' Așteaptă:
(17 Octombrie 2021, 17:59)
Suntem in 17 octombrie si nu vad nicio mișcare la Drajna. Trece luna octombrie 2021 si așteptăm octombrie 2022???
Gicu politicu':
(6 Septembrie 2021, 14:37)
Domnilor...va certati aiurea si nu va face bine la corason. Care bre pesede, care penele? cred ca glumiti n'asa? Doar numele si culoarea difera, in rest sunt aceeasi (ne)cinstiti. De ce nu au interzis migratia parlamentarilor la alte partide dupa inceperea mandatului? Tocmai ca sa fie cumparati la nevoie de unii sau de catre ceilalti. Repet, va stresati inutil. Se cearta la tv ca sa ne prosteasca pe noi, iar dupa ce s-a oprit camera de filmat isi dau "mana peste tzara" la furtisaguri.
Pariu ca acum dupa ce a plecat usereaua cu drula de la bascula, proiectul de pasaj drajna o sa fie aruncat in sertar si pus la pastrare pana la alegerile viitoare? Acum catzu da bani cu nemiluita la primarii ciumei galbene si rosii ca sa faca aia neverificati stadioane in panta si sa cumpere becuri cu 2000 de euro bucata si tevi de canalizare de 100 de ori mai scumpe. Astea (furturi) investitii serioase, nu pasaj la drajna pentru soferii exasperati de asteptare. Ce le pasa lor, ei oricum au prioritate generala in mers ca dau drumul la "gelofar"
@#Gicu de la ..:
(28 August 2021, 15:13)
Starea presei-stiri necenzurate: "PSD a guvernat direct sau prin interpusi 22 de ani din cei aproape 31 de la revolutie. E o minune ca am realizat si ce am realizat in acesti ani."
#Gigu de la borduri:
(28 August 2021, 13:30)
Cred ca esti intr-o mare eroare, nu PSD a condus tara cea mai mare prioada de timp. Daca faci un calcul ai sa constati ca PNL a condus tara. Chiar te rog sa faci acest calcul. Succes
@Gogu de la borduri:
(28 August 2021, 09:52)
Esti amuzant:"Locomotivele lui Drula iau foc.". Sunt locomotivele lui Ceasca, vechi de 40 de ani pe care psd-ul (cel care a condus tara cel mai multt timp)nu le-a mai inlocuit sau macar reparat, nici calea ferata n-a mai modernizat-o. De ex Mitrea, cand a devenit ministru al transporturilor a bagat cateva miliarde de lei doar in sala de protocol a ministerului (achizitionand , printre altele,tacamuri de argint si portelanuri fine) iar pt calea ferata Nicolaiciuc cumpara supraevaluate lopeti cu 2 milioane bucata cand ele costau 20 de lei vechi, basca costume de scafandru si alte minunatii. Si amandoi au facut puscarie alaturi de alti psd-isti de frunte. Dar CFR a ramas, pradat si invechit, cea mai jalnica firma de stat din tara.
Corcodel de la Dumitresti:
(28 August 2021, 06:49)
Bre nu mai fiti rai cu Solei ca este super baiat. Cum la sunat Bascula asta di la drumuri si hopuri, di ia zis ca pone stampilosu pi proiect, cum solei a actionat. Pentru degrevarea traficului la trecerea di cale feroasa, va dirija di luni cercolatia  general cu trei v si un c, Hambrus. Gina pistol va primi ghereta aia di santier si va taiat belete pentru trecerea piste calea feroasa. Ca la Fitesti. Baraca confortabela, cu aer conditionat daca lasi usa dischisa si un evantai di servici. O sa vezi ce n-ai vazut, incasari la pret redus, cu ginuta si hambrus, care au fost gasiti in plus, exportati din slobozia, plateste calarasiul pentru ei chiria.Auzind tiristi ca vine prospatura la taxarea de la drajna, au facut rezervare pi statie, este parcarea ocupata pana in 2024, hora 6.00. Hambrus a cirut un combinizon di plastic piste uniforma si o viziera. Trece bri otomobilisti pi langa domnul jeneral hambrus, deschid jeamu sii scuipa ca nesimtiti organul. Are saracul hambrus fata terci di flegme. Unu mai dracos ia frecat doua si ia spus: Ia di la mine, una pintru tine si una pentru ginuta si ia umplut frigiderul. Bri nea Solei, exmatricoleaza toti bulangii aia cari da mustili afara dim primarie si inchiriaza-i bri la drajna.
Cetatean normal:
(28 August 2021, 06:02)
Felicitari Primarului!!!! Vaide noi!!! Nu am mai ras asa de mult
e-provincia.com :
(27 August 2021, 23:18)
Pasajul de la Drajna e în zona administrativa a județului Călărași, iar demersurile pentru realizarea acestui obiectiv au fost făcute de deputatul Sorin Vrăjitorul și Consiliul județean Călărași. .
Inca unu' pentru Andreea:
(27 August 2021, 21:21)
Buna ziua, bors aveti? Am venit sa-mi dati toporu'!!! 
Gogu de la borduri:
(27 August 2021, 21:14)
Drula, ala de la bascula nici nu stie unde este Drajna. Locomotivele lui iau fos, un tren de la Constanta la Timisoara face 48 de ore, calea ferata este zop si zdup si voi credeti ca in urmatorii 20 de ani va fi gata pasajul de la Drajna. Ei, astia rezist si ciuma galbena nu au fost in stare sa curete sectorul 1, din bucuresti, de gunoi si acum vin sa ne faca noua pasaj la Drajna. Va sapa trei zile, va ruce ce este bun, vine toamna, se inchid lucrarile si pana la primavara de apoi vom circula mai rau ca acum.La primavara, s-au epuizat fondurile, ramane baraca unui paznic, care va pazi cateva fiare ruginite si o mare plancarda pe care scrie: PASAJ DRAJNA, ASA VA ARATA, CAND VOM PUTEA SA-L FACEM. Acum avem alte urgente, 
Gigel:
(27 August 2021, 19:49)
Nu stiu cum se intampla, dar oamenii refuza sa se informeze. Proiectul este extrem de vechi, au trecut la putere si PSD si PNL si UDMR. Nu are nici o legatura cu vreun primar, cu vreun lobby sau altceva, pur si simplu este derulat de muuuulti ani de Ministerul Transporturilor. Iar pana se va face (mai adaugati vreo 2 ani in plus, adica 2024), ni se va lungi gatul asteptand bariera. Iar cine va fi la putere isi va asuma atunci inaugurarea cu surle si trambite, cu festivitate electorala, ca asa e in tenis, vorba aia.
Coada vacii:
(27 August 2021, 18:32)
PNL si USR PLUS sunt la guvernare, insistenta primarilor acestor partide in privinta realizarii unor proiecte pt zona noastra conteaza incomparabil mai mult  decat in fata unui guvern PSD. Psd-istii sa pupe plansele fostilor ministri ai transporturilor (mai ales Dan Sova)pe care erau desenati mii de km de autostrazi, centuri, pasaje etc din programul lor de guvernare, program pe care Dragnea l-a denumit "Biblia psd"ce urma sa fie respectata la litera....
Pt Andreea:
(27 August 2021, 17:08)
,,Coada vacii cu ștampila primariei"!Ce legătură are acest proiect cu primarul S.D.?
cetatean:
(27 August 2021, 16:53)
Ce treaba are primaria Slobozia si primarul de aici cu  localitatea Drajna din judetul Calarasi  ?
nu are nici macar 5% influenta in judetul Calarasi
Andreea poti sa-i pupi mana lui Dragos daca esti grabita cu laudele si ofrandele dupa ce asfalteaza tot bulevardul MATEI BASARAB.
Pentru Andreea:
(27 August 2021, 16:20)
Nu are nicio legatura Primaria Slobozia. Drajna apartine de Calarasi. Oricum, pana nu o vad construita, nu cred ! In fiecare zi traversez Drajna datorita job-ului, si de fiecare data stau la acele cozi interminabile. E groaznic ce se intampla acolo.