Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șantierul a fost inspectat de ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu

Stadiul construcției Pasajului de la Drajna

Șantierul a fost inspectat de ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu

Vineri, 29 iunie a.c., ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a efectuat o vizită de lucru pe șantierul Pasajului de la Drajna. Potrivit acestuia, în momentul de față, obiectivul se află în grafic în ceea ce privește execuția, fiind printre cele mai avansate investiții de infrastructură din portofoliul Ministerului Transporturilor. Alături de Sorin Grindeanu, la această întâlnire au participat și președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, precum și parlamentarii social-democrați Ștefan Mușoiu și Raluca Dumitrescu.

Proiect în valoare de 98,1 milioane de lei
Construcția Pasajului de la Drajna a început în ianuarie 2022, iar în momentul de față aproximativ 50% din investiție a fost deja realizată. În urma inspecției pe care a desfășurat-o pe teren, Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, s-a arătat mulțumit de modul în care se desfășoară lucrările. «Îi felicit pe constructori, dacă se țin de treabă asta ar însemna că lucrările se vor încheia cu 6 luni mai devreme, pentru că termenul de finalizare a construcției este iunie anul viitor, conform contractului... Pe mine mă bucură mobilizarea, ei fiind acum undeva la 50% în ceea ce privește realizarea obiectivului!» a declarat ministrul Transporturilor. Alături de ministrul Transporturilor au fost și reprezentanții administrației județene, precum și parlamentarii social-democrați Ștefan Mușoiu și Raluca Dumitrescu. Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița a vorbit despre importanța acestui obiectiv pentru județul Ialomița. «Este important că se realizează... Cu 20 de ani în urmă era suficient doar podul de la Slobozia, acum, pentru că situația o impune, avem nevoie de o astfel de investiție. Avem nevoie de drumul expres Galați-Chiciu, avem nevoie de centura ocolitoare la Slobozia, pentru că noi trebuie să scoatem traficul greu din Slobozia!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița. Construcția Pasajului de la Drajna costă 98,1 milioane de lei, fondurile fiind alocate din bugetul Uniunii Europene. Execuția este realizată de firma gălățeană Arcada Company.

29 Iulie 2022, 14:15 (2897 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Șantierul pentru Pasajul de la Drajna, deschis în prezența ministrului Transporturilor
În octombrie 2021 încep lucrările la pasajul de la Drajna!

Comentariile cititorilor:


@Brâncoveanu:
(5 August 2022, 23:43)
Felicitari Stefan. Lasati vrajelile
Ceaușilă:
(2 August 2022, 20:45)
Teoretic,ce treabă au ialomițenii cu pasajul de la Drajna CL....Ei mai bine ar construii un pod peste,gârlă care i despart de....civilizație
George.s:
(31 Iulie 2022, 14:05)
Corcodel, războiul din Vietnam a luat sfârșit în '75, într-un an, maxim, nu mai era picior de american pe acolo. Primul film „Rambo” a apărut în '82. Nu prea iese la calendar cum vietnamezul a văzut filmul, s-a înrolat și i-a dat afară pe americani.

Podul și ocolirea barierei de la Drajna sunt benefice. Nu are importanță cine construiește, cine e ministru. Banii îi dăm noi, românii, nu Grindeaunu. N-are el atâția bani să facă o asemena lucrare.
Brâncoveanu :
(30 Iulie 2022, 15:57)
Jos pălăria pentru fostul deputat Sorin Vrajitoru, actual secretar de stat. Omul care s-a zbătut pentru acest pasaj. Pentru voi? ...presa din Ialomita poate ca ar fi bine sa relatati exact cine și ce-a făcut. ..Iar dacă nu știți, informati-va. Acest om , printre putini politicieni care tac și fac își leagă numele și de Portul Turistic din Călărași. ...aflat în stadiu de execuție la 45% -din proiect.
Corcodel de la Dumitresti:
(30 Iulie 2022, 14:15)
Bai fratilor, pasajul asta de la Drajna noastra, parca ar fi COLUMNA LU TRAIAN! Bine, ca prin oglinda tot cu scavi se face, romani aveau sclavii lor la constructii, noi sclavii nostri. Nemaifiind romani disponibili au adus viernameji.  Toata stima pentru poporul fost comunist, prieten! In trecut la prima lor ocupare de catre francezi, au invatat franceza, de voie de nevoie.  Acum cateva saptamani, am avut ocazia sa opresc, langa santierul lor, o roata s-a lasat, asteptam depanarea. Am incalcat, cordonul ombilic imaginar, care ar fi trebuit sa inscrie-SANTIER IN LUCRU-ACCESUL PERSOANELOR NEAUTORIZATE STRICT INTERZIS!    ---AM INTRAT si am abordat un vietnamez care servea masa adusa de santier-supa de linte200g, orez cu ciuperci300g-in casolete igienice legate cu scoci.  Vorbea franceza,singurul angajat, o mostenise de la bunicul lui, magazioner al legiuni franceze, decedat si transat de conationali la eliberare.  O sa va vina sa radeti, dar am ajuns la RAMBO SI MI-A SPUS CA IN SCOLILE LOR DUPA APARITIA FILMULUI-----''''TRUCAT """"  RAMBO  -SINONIMUL AMERICANULUI ELIBERATOR, A DEZERTAT DE LA EI, a intrat in armata vietnameza ca haiduc, capitan de regiment si a aruncat afara din VIETNAM AMERICANI. Eu zic asa ca prostu, daca i-l gasim si mai traieste, poate i-l trimitem in Ucraina, scapam de actor si rasuflam usurati, ca asta cere mult, minte mult si este sulfa!
@Corcode de la..:
(30 Iulie 2022, 14:08)
Corcodel conjuga un verb: eu a-m fost, tu a-i fost, el a fost ,noi a-m fost ,voi a-ti fost, ei a-u fost..Cunostinte despre gramatica, Corcodele,echivalente cu continutul a trei closete!
Corcodel de la Dumitresti:
(30 Iulie 2022, 13:26)
Voi nu a-ti fost in stare sa faceti, trei closete in centrul Sloboziei, se urineaza navetisti la colt de bloc si aveti TUPEU SA TERMINATI IN 20 DE ANI UN PASAJ. Cand o sa fie gata pasajul, vine un tir cu pietris incarcat ca toate, la maxim si vi-l darama. Ai bagat poliester la greu, sa arate frumos!
Jenant:
(30 Iulie 2022, 10:31)
Populism ieftin.Am crezut ca au inceput lucrarile de la Aeroportul Alexeni.Ce cautati mai fratilor pe teritoriul altui judet??Sau a ajuns Ialomita pe locul initai privind calitatea vietii  si ii sprijiniti pe cei din Calarasi sa ne ajunga din urma???
Mary :
(30 Iulie 2022, 08:52)
Jos cu pălăria! Ce s-a spus, se face. Bravo, domnule ministru! Așa, da! Să nu îl primești cu pâine și sare?! Și un pahar cu apă, după pâine și sare, pe căldură asta ...! Apă de cumpărat, la sticlă firește, că la noi apa nu este bună de băut de zeci de ani. Domnul ministru nu știe, poate ne ajută domnia sa, că de promisiuni locale ne-am săturat. Noi, tot cumpărăm apă și cărăm spunând de fiecare dată câte ceva mărunțel din gură, dar nimeni nu face nimic. Ne place să spunem doar că suntem oraș european, cu gardul pe afară vopsit, iar înăuntru avem crescătorie de leoparzi. Pâi, nu-i ușor! Cu atâția leoparzi?!
Doru:
(29 Iulie 2022, 22:15)
E bine d-le dacă se face, se mai umfla preturile și tarifele da pan la urmă rămâne ceva