Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scânteia va avea un sediu nou pentru Primărie. Primăriță nouă, nu!

După 9 ani de așteptare

Scânteia va avea un sediu nou pentru Primărie. Primăriță nouă, nu!

Cetățenii din Scânteia au un nou sediu de Primărie. Construcția este așteptată de 9 ani și a fost finalizată în 3. Valoarea edificiului este de 2,4 milioane lei și are o suprafață utilă de 300 mp. «Mă bucur că am reușit să finalizez această investiție, în pofida vocilor care au criticat construcția... Este o clădire care rămâne comunei, oamenilor. Nu o iau cu mine!» susține Georgeta Ilie, primar la Scânteia din 2012.

Uneori e de ajuns o mână de femeie Scânteia e o comună mititică, la o aruncătură de băț de Slobozia, pe drumul spre Brăila, 5 kilometri de la șoseaua mare... Și până în 2012 a fost «drumeață» în calea «lupilor» politici. Acum 10 ani însă, Primăria a fost preluată de Georgeta Ilie. Iar de-atunci nimeni nu i-a mai stat în cale. E una dintre cele trei femei-primar din Ialomița, alături de Nuți Roșu la Făcăeni și Mirela Drăgoi la Săveni, care nu vor avea niciodată un contracandidat pe măsură. Georgeta Ilie își amintește că, în primul an de mandat, comuna avea datorii de 500 mii de lei, iar investițiile nu erau nici măcar pe lista promisiunilor de campanie: «M-a ajutat faptul că oamenii m-au susținut... În școala de la Iazu nu se putea respira. Totul mirosea a mucegai, de la parchet la varul de pe pereți. Așa că piatra de temelie a investi­țiilor a fost școala! Și de la Alegeri și până în toamnă, când a început școala, am reușit să schimb totul. Iar oamenii m-au ajutat, că au înțeles pentru ce le cer taxele și impozitele restante...». Așa își aduce aminte Georgeta Ilie începuturile. De-atunci au trecut aproape 10 ani, iar cele 200000 de lei pe care le avea comuna pentru investiții s-au transformat în anul 2021 în 5 mili­oane de lei!

10 ani pentru un sediu Tot prin 2012, după ce a ajuns la Primărie, Georgeta Ilie a înțeles că dacă nu se gospodărește singură, va îmbătrâni în clădirea asta care stă să cadă de la ultimul cutremur, când s-a deplasat grinda principală. Numai că ce-și dorește un primar e una, iar ce se poate din banii publici pe care îi are o comună mică precum Scânteia e altceva: «Timp de vreo 4-5 ani, până prin 2017, am tot vânat linii de finanțare pentru o Primărie nouă... În 2017 am reușit să accesăm o linie de finanțare prin bugetul local. Iar acum e gata. E o clădire mo­dernă, dotată cu toate utilitățile administrative necesare, de la arhivă la sala de așteptare pentru public... Iar în iarnă sper ca oamenii să intre într-un spațiu mo­dern, așa cum merităm toți să avem. Mă bucur că am reușit să finalizez această investiție, în pofida vocilor care au criticat construcția. Este o clădire care rămâne comunei, oamenilor. Nu o iau cu mine!» explică senină Georgeta Ilie. Clădirea e lângă sediul vechi al Primăriei și așteaptă branșarea la rețeaua de energie electrică. Poate o dată cu primele luminițe de Crăciun, în luna decembrie?

Gânduri mari pentru mandatul 2020-2024
Georgeta Ilie nu vrea să se oprească aici. Și nici să renunțe. Are în derulare o investiție de 22 milioane de lei pentru cei 32 de kilometri de canalizare necesari în comună, trebuie să rezolve problema gestionării deșeurilor, vrea investiții noi pentru școală, vrea o comună adaptată la exigențele concetățenilor. «Nu-mi ajunge ziua pentru câte vreau. De-aia nu mă plictisesc și nu renunț. Vreau să fac, iar ăștia 10 ani de mandat nu au fost de ajuns. Și nici ăștia 3 care vin... Lucrurile se mișcă încet în administrație. Iar cine nu crede, poate veni oricând în locul meu să se convingă. Trebuie să ai răbdare și să te încăpățânezi să îți dorești ceva. Altfel aveți dreptate, te lipești de scaun degeaba!» ne mai spune râzând.

20 Septembrie 2021, 11:40 (2589 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Scânteia: O viață cât un veac...

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(24 Septembrie 2021, 20:40)
Frumoasa fimeie bre! Serios, cand am vazto pintru prima data si oara. am crezutu ca o vinit Bregite a lu Bardo la bulanjii asta di la Scanteia. O singura problema majora am cu doamna, o rugaminte mari. Sa puna mana pi handralai aia din comuna care taie frunza la caini si sai angajeze la munca in folosul localitati. Ca vin harmasarii astia si ne violenteaza concubinele si la unii nivestili. Si ai dracului si dau scineiosi si falosi si le fura puricii di pi plasma la proasteli noastri. Ca ali noastri pun botu la tot, am vazut-o io pi a lu Ghizdon di buciucleta, cum sttea cu-r rama in gura si alerga pi batatura. Spunea c-o resusciteaza pana vine elecopteru, ca este hecologista la marean balosu inscrisa.  Tine bre handralai la matali in comuna, ca la noi nu au cu ce pleca. poate o sculamentita apoasa cronica inpenetrabila  sau un sifilisovina tratata cu streptomicina Dar din farmaciile voastre, CA NOI IN VALEA PLANGERII NU AVEM NIMIC. La voi ploua cu primari buni, noi avem parte di cazaturi. FELICITARI MADAM BREGITE A LU BARDO!
băț de Slobozia:
(20 Septembrie 2021, 17:14)
Felicitari !
si se vede ca a fost o femeie frumoasa la viata ei, inca se tine destul de bine.
Succes in continuare !
George:
(20 Septembrie 2021, 15:25)
Felicitari!