Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bătrână din Stejaru, condamnată să trăiască în mizerie

Abandonată de familie

Bătrână din Stejaru, condamnată să trăiască în mizerie

În fiecare an, în Ialomița, 20 de bătrâni din Ialomița sunt instituționa­lizați, la cerere sau prin intervenția serviciilor sociale, într-unul din centrele dedicate vârstnicilor. Cazurile sunt mereu aceleași... Este vorba despre bătrâni neputincioși pe care cei apropiați nu-i pot îngriji. Uitată de familie, bătrâna Smaranda Mandache, din satul Stejaru, cere autorităților internarea voluntară într-un azil. Lăsată în mizerie, femeia trăiește doar din mila vecinilor. Cazul său a intrat deja în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, care analizează posibilitatea integrării bătrânei într-unul dintre centrele pe care le are în administrare.

Bătrânețe în suferință Casa în care Smaranda Mandache locuiește se află pe drumul care duce către biserica din satul Stejaru. Femeia nu mai are puterea să meargă să se roage la Dumnezeu pentru ajutor, așa că o face în ușa casei. Are două fete pe care nu le-a mai văzut demult și despre care aproape că nu mai știe nimic. «Am două fete, dar nu mai știu nimic de ele... Cred că sunt bine. Nu au mai venit demult la mine!» spune bătrâna cu glas stins. Camera în care bătrâna își duce traiul de pe o zi pe alta este mizeră... Doar vecinii, atâta timp cât timpul le permite, îi mai deschid ușa și o întreabă de sănătate. Astăzi, bătrâna a primit din partea lor o farfurie de mâncare și un colț de pâine uscată. Ca să vadă lumina zilei se sprijină într-un băț și reușește să ajungă doar până la ușa camerei insalubre în care este condamnată să trăiască. Cât despre pensie, banii abia dacă-i ajung pentru medicamente. Încearcă să-i drămuiască de la o zi la alta... Fără niciun sprijin real, bătrâna și-a pus toate speranțele în sistemul de protecție socială. În timp ce alți vârstnici refuză categoric ajutorul instituționalizat, bătrâna Smaranda Mandache vrea să meargă la azil. «Da, vreau să merg la azil! Acolo vreau să stau câte zile m-o mai ține Dumnezeu pe pământ. Poate o fi mai bine pentru mine...» spune bătrâna întristată.

Statul, singura familie Anual, 20 de bătrâni aflați în situații similare celei pe care o are bătrâna Smaranda Mandache beneficiază de sprijinul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. În funcție de nevoile pe care le au, aceștia ajung internați în centrele pe care instituția le administrează. 30% dintre aceștia ajung singuri și rămân singuri pentru că rudele fie au uitat de ei, fie refuză categoric să-i viziteze. «Avem situații în care rudele refuză categoric să țină legătura cu beneficiarii noștri!» recunoaște situația Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Cel mai probabil și bătrâna Smaranda Mandache va ajunge tot în grija statului. «Vom analiza cazul bătrânei și vom efectua toate demersurile necesare pentru a-i oferi sprijinul de care aceasta are ne­voie...» a mai spus Nicolae Badea, purtă­torul de cuvânt al DGASPC Ialomița.

24 Septembrie 2021, 16:40 (4523 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@un om:
(27 Septembrie 2021, 12:34)
Din pacate ai mare dreptate. Omenia, compasiunea, empatia, mila crestina au ajuns tot mai greu de gasit la semenii nostri.
un om:
(27 Septembrie 2021, 11:06)
ziua buna, stiu ca pare putin off.... dar ...zilele tre ute mergand spre ..nu conteaza ...am vazut campuri intregi de pepeni ...nimic anormal pana aici a trecut sezonul.... darrrr pepenii erau toti sparti ca sa nu ii mai ia nimeni era un camp intreg cu pepeni sparti ..... acum intreb de ce atata rautate? acei pepeni puteau fi donati unor astfel de batrani care poate anul asta nu au gustat pepene ....sta in noi rautatea si din cauza noastra batrani sau copii sarmani sunt condamnati.... pana la termenii gen ..ne conduc altii, ne fura politicienii.... ar trebui sa ne uitam in noi sa ne vedem sa ne cunoastem si sa fim mai buni>>>> sper sa gresesc sa nu am dreptate
@Gogu de la bordel:
(26 Septembrie 2021, 00:21)
"Suntem condusi de straini nemti, tigani, jidani"..Bre, Gogule, neamul din care se trage neamtul Iohannis e de 800 de ani in tara asta si ,deci, e mai roman decat multi patrioti de carton. In Transilvania se poate urmari f usor arborele genealogic, mai ales al populatiei germane a caror documente(nasteri, casatorii, urmasi, decese) erau tinute de biserica evanghelica inca din sec XII de cand au fost adusi pt intarirea granitelor de est ale Europei de atunci.. Gogule,chiar te crezi roman verde? Ai fi uimit, daca ar fi fost astfel de documente si in Tara Romaneasca, sa vezi cati straini s-au mai imbarligat prin arborele tau 'ginecologic': turci, greci, tigani, rusi,bulgari,armeni etc,etc. Zici ca suntem"un popor de curve si de paznici".Sigur, fiecare cum se simte. Eu cred ca suntem un popor bimilenar care a reusit sa strabata istoria mai bine decat alltii care au disparut in neant. Dar, repet, fiecare cum se simte.
Gogu de la borduri:
(25 Septembrie 2021, 15:22)
Ca aceasta femeie lovita de soarta. sunt sute in judet, garantat. Celelalte sute nu au avut sansa ca un jurnalist, sa le calce pragul sau sa le auda geamatul de disperare. Asistenta sociala de la fiecare comuna, azi 25sept2021, este la comanda partidei romilor. Stiu ce spun cand vorbesc. In fiecare localitate, majoritatea cazurilor fiind la persoanele de etnie roma, administratiile de la ciuperca si pana in prezent, au angajat pe bani MULTI, asisstenti sociali si inspectori sociali, IMPUSI DE PARTIDUL ROMILOR. De ce, simplu, controlul politic al voturilor care se dau la ce ALIAT POLITIC JUCAM. EXEMPLIFICAM: La urziceni, costel supermen, are un tigan sef platit de primarie care cu mamaliga heracles si muci de cur, aduce 2000 voturi la adrisant. Exact cat sa ramai pimar. La Slobozia, tractoristul culege un tigan plecat la portofele si buletine false in franta, il face consilier judetean ca sa-i aduca voturi ca el sa fie presedinte. Normal ca tiganii, vazand ca au ajuns la castig(nu se ineca ca tiganul prost la mal) acum vor locuri de asistenti sociali in aglomeratiile de romi. La fiecare comuna cu 10 tigani o  asistenta sociala de etnie. Batrana asta, ca si celelalte sute, nu mai prezinta interes pentru nici un primar sau asistent social. De ce sa te bati la cap cu un caz, salariul merge, votul tau sa fi primar i-l ai asigurat daca joci sotron in aceiasi echipa cu tiganii. Daca ai fugit din echipa, sau esti accidentat de cinste si dreptate, ai cartonas rosu.Saptamana trecuta am vazut la Tandarei, trei romani care munceau la o satra de tigani care faceau fundatia la o mega casa, pe 50 ron pe zi. Au ajuns romani prosti, sclavi la tigani. Pe timpul lui Cuza, tiganii erau robi si fanarioti si romanii stapani. Acum suntem condusi de straini, nemti , tigani si jidani. Asta ne trebuie, la un popor de curve si de paznici, pandari streini sa nu puna botul la bani, ca romanul a fost hot de mic, fura tata lu masa, fara ca ea sa stie, vroia sa se faca mare repede si fara efort
Porunca a V-a: