Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Crește numărul ialomițenilor care vor să se vaccineze anti-COVID-19

De la o zi la alta

Crește numărul ialomițenilor care vor să se vaccineze anti-COVID-19

Creșterea zilnică a cazurilor de COVID-19 i-a făcut pe ialomițeni să ia cu asalt centrele de vaccinare. În ultimele zile, numărul persoanelor care s-au imunizat s-a triplat susțin medicii de familie care coordonează activitatea Centrelor de Vaccinare. Mai mult, măsura carantinării nu este obligatorie în cazul persoanelor care s-au vaccinat, explică reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

Vaccinarea, singura soluție În Ialomița, campania de vaccinare anti-COVID-19 a debutat pe data de 7 ianuarie 2021, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. La două luni distanță, în județul Ialomița erau înființate 8 Centre de Vaccinare comunitare, în localitățile Slobozia, Fetești, Țăndărei, Amara, Urziceni și Fierbinți-Târg. Relaxarea măsurilor de restricție anunțate de Guvernul României a ge­nerat un val de neîncredere și dezinteres în rândul ialomițenilor cu privire la campania de vaccinare. Așa se face că, pe toată perioada verii, Direcția de Sănătate Publică Ialomița, în baza protocoalelor semnate de Ministerul Sănătății, a decis să reducă programul de lucru al Centrelor de Vaccinare Comunitare din cauza adresabilității tot mai scăzute. «Am folosit personalul medical pentru campanii de vaccinare mobile, mai ales în mediul rural...» susține Dan Noel, directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Creșterea cazurilor de COVID-19 la nivel local i-a făcut pe ialomițeni să ia cu asalt Centrele de Vaccinare Comunitare. Medicii de familie care coordonează aceste unități sanitare susțin faptul că, în ultima săptămână, tot mai multe persoane vin să se imunizeze. «Dacă până acum o săptămână vaccinam cel mult 10 persoane într-o zi de lucru, am reușit să depășim și 60 de doze admi­nistrate într-o zi... Este un aspect benefic și, chiar dacă pare tardiv, mai bine mai târziu decât niciodată. Doze de vaccin există suficiente, condiții pentru administrarea lor există. Am făcut apeluri publice pe rețele de socializare prin care i-am îndemnat pe oameni să vină să se vaccineze!» susține medicul Adreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie din Ialomița și coordonatoarea Centrului de Vaccinare Comunitară «Răsărit în Amurg» din Slobozia. Adresabilitatea crescută și noile prevederi legale cu privire la administrarea celei de-a treia doze de ser anti-COVID-19 au făcut ca programul de lucru al Centrelor să se prelungească la 12 ore.

Beneficiile vaccinului anti-COVID-19
Pe lângă protecția oferită în fața unei posibile infectări cu noul Coro­navirus, vaccinarea anti-COVID-19 redă șansa unei vieți normale într-o perioadă în care autoritățile impun noi restricții. Așa cum s-a mediatizat intens, persoanele care au o schemă completă de vaccinare au acces facil la restaurante, săli de spectacole sau mall-uri. De asemenea, persoanele vaccinate nu vor sta în carantină, dacă este necesară impunerea unei astfel de măsuri în cazul acestora. Este vorba în principal despre persoanele care vin în România din țări aflate în Zona Roșie și Galbenă. Regula nu se aplică însă în cazul izolării. O persoană vaccinată, declarată pozitiv la testul pentru depistarea infecției cu SARS-CoV-2, va sta în izolare preț de 14 zile.

Axintele, prima localitate din Ialomița în Scenariul Roșu
Potrivit raportărilor oficiale ale autorităților județene, în ultimele 24 de ore, Ialomița avea o localitate în Scenariul Roșu. Este vorba despre comuna Axintele, acolo unde incidența cazurilor a depășit valoarea de 6/1000 de locuitori. Datele arată că incidența cazurilor în comuna Axintele era, la începutul săptămânii, de 6,82/1000 de locuitori. Având în vedere valoarea ridicată a incidenței cazurilor, autoritățile au impus unele restricții, stabilite prin Hotărârea nr. 161, din 24 septembrie 2021, a Comitetului Județean de Urgență Ialomița. Astfel, în comuna Axintele sunt interzise deplasările persoanelor nevaccinate în exteriorul gospodăriilor în intervalul 20,00-5,00, în zilele de vineri, sâmbătă și duminică. De asemenea, tot în week-end, la Axintele, magazinele sunt deschise până la orele 18,00. Totodată, alte 14 localități din Ialomița se află în Scenariul Galben, după ce au înregistrat rate ale incidenței cazurilor peste valoarea de 3/1000 de locuitori. Printre acestea se află și municipiul Slobozia, unde există 225 de cazuri active de COVID-19.

29 Septembrie 2021, 08:10 (1878 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Grupul de Comunicare Strategică: 124 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
30 de cutii cu anticorpi monoclonali vor ajunge în spitalele ialomițene
Grupul de Comunicare Strategică: 244 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a modificat restricțiile aplicate la Slobozia

Comentariile cititorilor:


John:
(4 Octombrie 2021, 14:44)
Mai nea Ghem, da' cine te tine? Vaccineaza-te bre matale si nu te mai framanta de grija altora....
John:
(4 Octombrie 2021, 13:38)
Da' vaccinati-va, fratilor, care vreti! Dar nu impuneti !...
Petrica:
(29 Septembrie 2021, 21:02)
Daca nu faceti vaccin antigripal ce nu mai patiti . Sau ati uitat de el . Toti doctorii au uitat de el > Ciudat nu ?
vax:
(29 Septembrie 2021, 20:19)
Antivacciniștii,  analfabeți funcționali sunt și cei mai vocali.
Care bici, @Dudu?:
(29 Septembrie 2021, 15:07)
Vai de capul tau, daca ai fi avut parte de bici n-ai fi ratat la scoala cateva lucruri: "sa vazut"(s-a vazut), "isus"(Iisus), "Burchina Fasso"(Burkina Faso),"sars cov2"(SARS-CoV-2)..Pacat ca n-ai si tu putina frica..de ridicol.
Rica:
(29 Septembrie 2021, 14:04)
Motivele sunt altele Dudule ...îngrădirea drepturilor!,In Italia nu te mai primește la muncă fără vaccin!
Dudu:
(29 Septembrie 2021, 13:06)
Dupa ce sa vazut la nivel national o crestere mare a cazurilor de sars cov2 , a intrat frica in ei si dau navala ca oile. Bine ca v-a deschis isus calea cea dreapta ca altfel nu va schimbati, neam. De bici stiti, vai capul vostru, lumea aIIIa. Burchina Fasso! Cand am facut prima doza toti au sarit ca car ca mar, la rapel ca faci nu stiu ce, ca se invarte mijlocul maturii si acum.... frica, eu nu v-as mai da nici apa cu sare!
GHEM:
(29 Septembrie 2021, 12:17)
Dacă vrem să nu se închidă școlile , hai să ne vaccinăm .