Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Valul 4 al pandemiei de COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Valul 4 al pandemiei de COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Creșterea alarmantă a cazurilor de COVID-19, paralizează spitalele din Ialomița. Angre­nate în lupta cu pandemia, unitățile medicale sunt sufocate din cauza numă­rului mare de pacienți. Luni, 11 octombrie a.c., județul Ialomița a înregistrat o cifră record de infectări. 221 de noi cazuri au fost raportate de Grupul de Comunicare Strategică. Cu paturile pline până la refuz, spitalele trebuie să facă față situației fără apa­ratură medicală sau medici specialiști.

Realitatea din spitale La finalul lunii septembrie, Prefectura Ialomița a transmis către Guverul României și Ministerul Sănătății solicitarea unanimă a reprezentanților celor 4 spitale din județ de a detașa în teritoriu medici specialiști ATI, pentru a putea crește capacitatea secțiilor ATI unde pot fi tratați bolnavii de COVID-19. La aproximativ 3 săptă­mâni distanță situația a rămas neschimbată. Ialomița se bazează în continuare doar pe cele 4 paturi ATI destinate bolnavilor de COVID-19 ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Capaci­tatea Secției ar putea crește la 12 paturi, dacă ar exista medici specialiști ATI. Spitalul Județean de Urgență Slobozia are în prezent doar 2 medici specialiști ATI. Deși solicitările au fost făcute către Ministerul Sănătății încă de anul trecut, situația a rămas, din păcate, neschimbată. În tot acest timp, numărul bolnavilor care se adresează unității medicale crește de la o zi la alta. Unitatea de Primiri Urgențe a celui mai mare spital din județ este practic blocată din cauza valului de pacienți. «În cele mai scurt timp, dacă numărul de cazuri va crește, cu siguranță ceea ce se întâmplă la alte spitale va deveni o realitate și la Slobozia. Unitatea de Primiri Urgențe face față cu greu numărului de cazuri!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Oficialii unității medicale au încercat să suplimenteze numărul de paturi destinate bolnavilor de COVID-19. Astfel, secția Obstetrică Ginecologie, situată la etajul 5, a fost mutată la etajul 8, acolo unde funcțio­nează compartimetul ORL-Oftalmologie. Astfel, au fost create 20 de paturi pentru bolnavii de COVID-19. «Această secție COVID-19 are nevoie însă de oxigen... Am primit 20 de concentratoare de oxigen, iar acum așteptăm avizele ISU și DSP pentru a le putea pune în funcțiune!» a mai spus Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Fără oxigen la Spitalul Municipal Urziceni Spitalul Municipal din Urziceni are disponibile 40 de paturi pentru tratarea cazurilor de COVID-19. Din cauza numărului mare de prezentări, unitatea medicală are în fiecare zi toate paturile ocupate. Mulți dintre bolnavi au nevoie de oxigen, însă rețeaua de oxigen a Spitalului Municipal Urziceni este subdimensionată. «Nu putem asigura necesarul de oxigen pentru toate cazurile care au nevoie... Capacitatea rețelei este doar pentru 30 de paturi, iar noi avem 40 de paturi. Așa a fost concepută rețeaua încă din 2007 de când s-au început lucrările pentru acest spital!» susține Daniela Ianuș, managerul Spitalului Municipal din Urziceni. Oficialii Spitalului Urziceni susțin că au făcut solicitări către Centrul Național pentru Coordonarea și Conducerea Intervenției (CNCCI) astfel încât unitatea medicală să beneficieze de concentratoare de oxigen, dar răspunsul autorităților centrale întârzie să apară. «Am făcut încă de săptămâna trecută solicitări pentru a primi concentratoarele de oxigen, dar nu am primit niciun răspuns... Apelăm zilnic reprezentații CNCCI, însă deocamdată problema încă persistă. Să sperăm că vom beneficia de aparatele pe care le-am solicitat...» a adăugat Daniela Ianuș, managerul Spitalului Municipal Urziceni. La toate acestea se adaugă și lipsa medicilor specialiști. În prezent, la Urziceni, pacienții bolnavi de COVID-19 sunt tratați de 4 medici specialiști în Boli Interne.

Criză de medici la Țăndărei și Fetești La fel ca și celelalte două unități me­dicale din Slobozia și Urziceni, spitalele din Țăndărei și Fetești au intrat în valul 4 al pandemiei de COVID-19 fără medici specialiști. Un singur medic pneumolog și un singur medic infecționist acordă îngrijiri medicale bolnavilor internați în ambele spitale. După vizitele efecutate la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, medicii vin apoi la Țăndărei pentru a oferi consultații și tratament bolnavilor internați în cadrul spitalului din oraș. Spitalul Orășenesc din Țăndărei are, de asemenea, ocupate toate cele 40 de paturi destinate bolnavilor de COVID-19. «Dacă avem un pat liber, se ocupă imediat. Sunt foarte multe cazuri... Sunt im­plicați și medicii pe care îi avem în spital, însă primim ajutor enorm din partea medicilor care vin de la Fetești. De obicei încep turele după ora 16,00 la noi în spital. Și stau, uneori, chiar și după miezul nopții!» susține Maria Constantin, ma­nagerul Spitalului Orășenesc din Țăndărei.

13 Octombrie 2021, 09:15 (2581 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Declarații oficiale și scenarii neoficiale despre COVID-19
Grupul de Comunicare Strategică: 150 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Grupul de Comunicare Strategică: 130 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Pandemia de COVID-19 majorează cheltuielile Spitalului Județean Slobozia

Comentariile cititorilor:


@Marcel:
(19 Octombrie 2021, 10:30)
Cu Romania in top mondial la mortalitae covid inca mai apar diversi acefalici care spun ca e doar o simpla raceala. Marcele , esto roman get- beget, va ajunge Europa sa faca studii de caz pe prostia romanesca.
Marcel V.:
(14 Octombrie 2021, 21:51)
Dar unde au disparut pastilele ce preveneau acest virus gripal? Ca vorbim de o raceala. De ce se bate moneda doar pe vaccinare?Este singura metoda de preventie,domnilor doctori? Unde sunt banii ce trebuiau alocati spitalelor? Slobozia de 3o ani a carpit si "sifonat" bani cu aceasta veche cladire,in spiritul democratiei.Cum?Nu avem locuri? Ati stopat internarile / operatiile si ati focusat pe Covid.In 2 ani,guvernul a imprumutat 50 miliarde euro,exact cat datoria facuta in 25 ani.Unde sunt banii? Se moare din prostie,indolenta si proasta gestionare a situatiei.De ce varstnicii confirmati pozitivi,luati la domicilii pe semnatura nu au sfarsit in saci de plastic?? Au supravietuit. Cu ceva griji la respiratie,cu tuse pe 3-4 luni dar in viata! Cei internati,agitati( normal,la cata panica se fabrica!!)devin pacienti SEDATI si INTUBATI ca in final sa ajunga"decedati". De ce ?
dinamita:
(14 Octombrie 2021, 15:37)
La unitatea militara sint doua cladiri cu dormitoare ,una nefiind folosita .In aceasta ar putea fi amenajata o sectie covid cu investitii minime.astfel ar putea fi evitata contaminarea spitalului judetean cit si a celorlalte spitale din judet .Aceasta investitie ar fi benefica si in viitor cind vor aparea si alte dezastre
Un ialomitean:
(13 Octombrie 2021, 15:36)
Singura soluție: VACCINAREA !!!!!
Desteptarea:
(13 Octombrie 2021, 13:47)
Treziti-va si vaccinati-va!
Purtati masca oriunde va aflati!