Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a modificat restricțiile aplicate la Slobozia

Printr-o nouă Hotărâre

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a modificat restricțiile aplicate la Slobozia

La o zi de la intrarea în vigoare a măsurilor de restricție adoptate de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița în municipiul Slobozia, prin Hotărârea nr. 217/14.10.2021, autoritățile au revenit asupra deciziilor adoptate. Astfel, vineri, 15 octombrie 2021, la orele 20,00, a fost adoptată Hotărârea nr. 222. Noul act modifică restricțiile cuprinse în documentul precedent.

Prioritate pentru cei vaccinați
Dacă în Hotărârea nr. 217/14.10.2021 se prevedea că circulația persoanelor nevaccinate este interzisă, fără un motiv justificat, în intervalul 05,00-20,00, în Hotărârea nr. 222/15.10.2021, restricțiile de circulație care vizau persoanele nevaccinate se aplică doar pe timp de noapte, în intervalul 20,00-05,00. Persoanele care nu s-au imunizat împotriva COVID-19 au voie să iasă din casă doar în baza unei declarații și doar în anumite situații. De asemenea, vechea Hotărâre prevedea ca localurile de alimentație publică să funcționeze la 30% din capacitate și să permită accesul doar persoanelor vaccinate sau care au trecut prin boală. Noua Hotărâre specifică faptul că spațiile respective pot funcționa la 50% din capacitate, permițând accesul clienților vaccinați sau care au avut COVID-19. Potrivit Hotărârii nr. 217/14.10.2021, sălile de cinema, de spectacol și locurile de joacă pentru copii își întrerupeau activitatea. În baza Hotărârii nr. 222/15.10.2021, acestea pot funcționa la 50% din capacitate, având acces persoanele vaccinate sau care au trecut prin boală. În interiorul acestor spații, este obligatorie purtarea măștii de protecție. Noua Hotărâre permite magazinelor și supermarketurilor să funcționeze până la orele 22,00, spre deosebire de vechiul act care prevedea închiderea acestora la orele 20,00. Totodată, Hotărârea nr. 222/15.10.2021 impune obligativitatea purtării măștii de protecție în toate spațiile publice. Ultimele date arată că în municipiul Slobozia rata de incidență a cazurilor a ajuns la valoarea de 13,05/1000 de locuitori.

16 Octombrie 2021, 10:15 (4763 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Oamenii din «linia întâi»
Cortul de testare gratuită de la Slobozia
Rata de vaccinare anti-COVID-19 la Slobozia a depășit 50%
Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Comentariile cititorilor:


Georgiana:
(20 Octombrie 2021, 21:38)
Niste habarnisti,care ocupa nemwritat scaunele pe care stau. Au dovedit- o si in alte institurii in care au lucrat.Mai mult au incurcat lucrurile,prin nestiinta,lupsa de cultura si experienta. Nu realizeaza oare penibilul pe care l- au creat????
catre Mary:
(19 Octombrie 2021, 07:15)
care sa pupe talpile? o prostovana pozitiva urla prin spital si alerga liber de colo colo urland la medicii de garda ca-s ei nebuni ca testul i-a iesit ei pozitiv. si n-a cotizat o secunda la sistemul de asigurari de sanatate.
@@@Relu:
(18 Octombrie 2021, 12:56)
Pricepi cam greu...cred ca nu esti vaccinat..
jagdbol:
(18 Octombrie 2021, 10:16)
Cunosc personal, patru persoane vaccinate care au Covid confirmat , pana sa afle ca au Covid s-au miscat neingradit  in virtutea unor legitati imbecile, de explozia numerica a cazurilor de Covid se fac vinovati si  acestia [vaccinatii care fac boala].Oficialitatile spun doar ca ,mai mult de jumatate din bolnavii de covid sunt nevaccinati.Pastrand proportiile vaccinati -nevaccinati ,este foarte grav ca ,aproape jumatate din total bolnavi sunt vaccinati,acest lucru ma indeamna sa-mi pun intrebari despre eficienta vaccinului [ 95 % ] si despre modul in care acestia[vaccinatii] contribue la raspandirea bolii in populatie.Certificatul de vaccinare [cartea verde] elimina -previne aparitia si transmiterea bolii in contextul dat ? Nicidecum ! Mai mult ,este o metoda de raspandire [mascata] a bolii in populatie si de inducere a ideii de vaccinare !Daca se doreste ruperea lantului de transmitere a bolii ,faceti testare pentru vaccinati si nevaccinati ,reducand deplasarile,intalnirile,participarile de orice fel la orice evenimente [Untold,Bistrita,Bucuresti,cinema,teatru,nunti ,botezuri etc.Astazi vin la Bucuresti ,,expertii O.M.S"  sa traseze liniile directoare ale vaccinarii obligatorii  ca, singura solutie a iesirii din criza sanitara, dupa ce, in Asia [China] au realizat profunde sapaturi bio-arheologice pentru gasirea originii virusului Covid.Vor afla poate  ca,aceste restrictii vor intari si mai mult convingerea celor care refuza vaccinul din motive religioase [ multi] intelegand :  ,, cine nu va primi semnul fiarei nu va putea nici sa vanda nici sa cumpere ''  .........!?  
Mary :
(18 Octombrie 2021, 08:54)
Nu este îndeajuns experiența unora care strigau ìn gura mare și blamau vaccinarea, purtatul măștilor, și au ajuns la ATI. După ce s-au văzut salvați erau în stare să pupe tălpile celor care i-au salvat, cerându-și scuze cu părere de rău. Dar, ăsta-i omul. Pleacă de la premiza că lui nu i se poate întâmpla. Greșit! Mergeți să vă vaccinați.
Picasso:
(17 Octombrie 2021, 23:04)
Felicitări Independent, pentru curajul de a prezenta gradul de incompetență care a cuprins instituțiile statului.
Au dat H 217/14.10.2021 în contradicție cu Hotărârea Guvernului 1090/2021.
Ulterior, cineva a semnalat acest lucru și au abrogat de urgență H 217/14.10.2021, prin H 222/15.10.2021.
În schimb, au adoptat H 220/15.10.2021, pentru Amara, fără să realizeze că au comis aceeași gafă monumentală ca în H 217/14.10.2021, adică au eludat o Hotărâre a Guvernului.
Sunt monumentali!
Există cumva posibilitatea ca asigurarea juridică a CJSU Ialomița să fie realizată de celebrele juriste agramate ale Primăriei Slobozia???
@@relu:
(17 Octombrie 2021, 15:49)
bezna mintii ...așa ceva...am văzut multe spuse pro sau contra vaccinați...dar asta întrece orice măsură...du te in Afganistan covidiotule
@Relu:
(17 Octombrie 2021, 11:37)
Da, Relu!Poate lua covid de la un vaccinat, si sa moara, iar vaccinatul sa omoare in continuare pe toti nevaccinatii, dar sa traiasca..
@Cracatotel:
(16 Octombrie 2021, 21:50)
Ti se face sila sa mai citesti comentariile, pentru ca stii ca nesmintit apare @Cretinel de la Imbecilesti cu ineptiile lui. Dude, get a life. 
Andrei:
(16 Octombrie 2021, 16:08)
Nu vă mai plângeți de milă. Toată Europa s-a vaccinat , noi suntem mai brezi. Ne ucide vaccinul, boala ne face fericiți! Pe moștenitori - poate ! Vă este teamă că vă lasați generațiile următoare sterile?
Corcodel de la Dumitresti:
(16 Octombrie 2021, 11:37)
Modificam, ce am modificat ieri si maine modificam tot. Ce sa mai intelega, tanti Leana si nea Costica? Ei nu au net, la coliba, nu au telefoane intelingente, care sa le dea alerte. Au o ICOANA CU MAICA DOMNULUI, pusa la rasarit, un buchet de busoioc, pus la ICOANA MAICII, fac mataniile din inima si au CREDINTA IN DUMNEZEU. Nu prea cred, ca un credincios, ortodox, cu credinta in inima si in suflet, nascut pana in 1987, sa fi murit de COVID. Daca sunt, morti din aceasta structura, sunt morti naturali, de cancer, de sculamentita cronica avansata, dar nu de covid. Inainte de covid, murea pe zi 300 de persoane in judet, acum si mortii naturali sunt dati la covid. Sa se faca planu la morti, guvernatorul danut di manasia, sa fie tare sa angajeze inca tri fufe la tilefoanele mute. Are casa di servici, i-l cam doare la arici, el da acum indicatii, deciziile sunt la altii, cand so trece socoteala, si s-o umplea teschereaua, se da lovit di amnezie, alzerhaim si zoofilie. Iese la pensie babana, sta coleg cu tremurici, si da telefoane pentru protectie la orfane, pupile si nepoti.Jegurile umane, put a cimitir, se dau in fiecare zi cu mir de mosc, dar ramane in urma mirosul de PROST.
Rica:
(16 Octombrie 2021, 11:22)
@Relu. Am umblat prin multe judete in ultimul timp pe la multe intreprinderi mari. Ce crezi? Stau in birouri cate 5-10 fara masca , nas in nas. Cand le spui iti raspund ca ei sunt vaccinati , n-are ce sa se intample. Scolile stau deschise la incidenta de 12 cand anul trecut se inchideau la 6 si se vedea cum scadea nr de infectari. Nu e obligatoriu sa te vaccinezi? Mai au 3 lucruri de facut ca sa se ajunga la o dictatura in toata regula Interzicerea la hrana( a incercat dnul Câtu) Interzicerea la munca( urmeaza) si insemnarea cumva a celor nevaccinati( o banderola, o stea in frunte) Romania are 30% vaccinati scriptic, cine stie cati sunt si faptic, cine stie cati sunt doar pe hartie
#pasajladrajna:
(16 Octombrie 2021, 11:10)
Ce-ai facut ma nene ma?! Nici nu s-a uscat cerneala si s-a si modificat? Eu zic ca noaptea sa inchideti lumina, asa cu facea Nea Nicu, sa nu vada Covidu pe unde merge si sa nu dea de nevaxinatii care umbla noaptea ca orbetii. Cu siguranta, Covidu, baiat fin, ii va ocoli pe cei care au declaratie la ei.
@Relu:
(16 Octombrie 2021, 11:04)
Fiecare ins este responsabil de propria sanatate. Vrea sa se asigure ca nu se va imbolnavi sau va face doar o forma usoara a bolii, se vaccineaza si respecta cateva masuri simple de igiena. Nu are incredere in vaccin si crede in conspiratia mondiala malefica, merge pe riscul lui inainte.Cimitirele au inceput sa se umple de viteji care se credeau invincibili. si spuneau ca virusul nu exista..Societatea poate reglementa cu unele masuri de prevenire viata cotidiana a cetatenilor ei dar nu poate sa-ti impuna vaccinarea fortata.
Relu:
(16 Octombrie 2021, 10:29)
Este foarte grav daca un nevaccimat isi face aparitia.Poate lua cov de la unul vaccinat si ar putea supprta o forma foarte grava a bolii.Deci doar grija pentru ei a determinat autoritatile sa ii tina in casa.La momemtul votului,poate merge si nevaccinatul ca e neviie de eiIn rest,sa stea izolati,cat mai departe,totul din ratiuni de grija pentru ei (!?). Pe bune ??