Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat carantinarea Sloboziei

După publicarea deciziei în Monitorul Oficial, orașul intră în «lockdown»

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat carantinarea Sloboziei

UPDATE De vineri, 13 noiembrie 2020, ora 00,00, Slobozia intră în carantină pentru 14 zile!

În urma ședinței organizată miercuri, 11 noiembrie 2020, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat Departamentului pentru Situații de Urgență aprobarea propunerii de intrare în carantină a Sloboziei pentru o perioadă de 14 zile. Solicitarea a fost făcută ca urmare a numărului mare de cazuri confirmate la nivelul orașului.

Afară din case doar cu declarație pe propria răspundere
Potrivit informațiilor oficiale, valoare incidenței cazurilor a ajuns la Slobozia la 7,49/1000 de locuitori. Mai mult, potrivit Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, din cele 700 de teste pozitive din ultimele zile, peste 400 provin de la pacienți din Slobozia. Astfel, Slobozia este considerată principalul focar de COVID-19 al județului Ialomița. «Este o măsură necesară având în vedere faptul că numărul cazurilor la Slobozia este mare... Va fi însă o măsură temporară, pentru 14 zile! Totul depinde de evoluția epidemiologică...» a explicat Tonița Manea, prefectul județului Ialomița. Deocamdată, autoritățile din Ialomița așteaptă răspunsul Departamentului pentru Situații de Urgență, urmând apoi să instituie carantinarea orașului. Iată care sunt măsurile pe care cetățenii trebuie să le respecte dacă «lockdown-ul» va fi a aprobat de autoritățile de la București:

-Este interzisă intrarea și ieșirea din localitate pe alte căi decât drumurile naționale și județene;
-Circulația și staționarea în spații publice a persoanelor este interzisă, cu excepția motivelor bine justificate și prevăzute în declarația pe proprie răspundere;
-Este permisă deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință și locul desfășurării activității profesionale și înapoi;
-Este permisă deplasarea pentru asigurarea de bunuri pentru necesitățile de bază, inclusiv pentru asigurarea necesităților de bunuri în interes professional;
-Este permisă deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată;
-Sunt permise deplasările scurte în zona din jurul locuinței legate de activitatea fizică individuală, cât și pentru nevoile animalelor de companie;
-Este permisă deplasarea în scop umanitar sau de voluntariat;
-Este permisă deplasarea pentru activitățile agricole;
-Este permisă deplasarea pentru îngrijirea sau administrarea unei locuințe din afara localității, pentru eliberarea de documente sau a celor necesare pentru obținerea unor drepturi;
-Este permisă participarea la programe sau proceduri de tratament;
-Este permisă deplasarea pentru motive justificate precum: îngrijirea/însoțirea copiilor sau a membrilor familiei, îngrijirea unei persoane aflate în întreținere, asistența persoanelor vârstnice;
-Este permisă deplasarea pentru realizarea serviciilor de îngrijire personal;
-Este permisă tranzitarea zonei carantinate de către persoane din afara localității, fără a opri în interiorul orașului;
-Este necesară completarea unei declarații pe propria răspundere din care să reiasă motivul deplasării atât pentru interiorul localității, cât și pentru ieșirea din localitate;
-Pentru deplasarea în interes profesional, cetățenii sunt obligați să prezinte personalului autorităților abilitate legitimația de serviciu, adeverința eliberată de angajator sau o declarație pe propria răspundere;
-Pentru deplasarea în interes personal, cetățenii sunt obligați să prezinte personalului autorităților abilitate o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil;
-Declarația pe propria răspundere trebuie să conțină numele și prenumele, data nașterii, adresa locuinței/locul activității profesionale, motivul deplasării, data și semnătura;
-Este interzisă circulația și formarea de grupuri mai mari de 6 persoane care nu aparțin aceleași familii.

UPDATE
Departamentul pentru Situații de Urgență a aprobat joi, 12 noiembrie a.c., solicitarea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița cu privire la intrarea în carantină a municipiului Slobozia. Măsura intră în vigoare vineri, 13 noiembrie 2020, fiind valabilă timp de 14 zile.

12 Noiembrie 2020, 09:10 (7792 vizualizări - 34 comentarii)

Citiți și:
Slobozia iese oficial din carantină!
Slobozia: Incidența cazurilor se menține ridicată
Slobozia rămâne în Zona Roșie de COVID-19. Rata incidenței la 14 zile este de 6,92/1000 de locuitori!

Comentariile cititorilor:


Lică:
(16 Noiembrie 2020, 13:58)
Mai durează mult...!știe cineva ceva? Cât m.ai ține nebunia...
Un ialomitean:
(16 Noiembrie 2020, 07:10)
Anisie, Închide televizorul și deschide larg ochii...pe fereastra. Nu te mai lasă influențată de ce spun toți “atotstiutorii” de la tv, nu acolo este adevarul. O sa murim de foame dacă stam 2 sapt in casa? O sa murim de foame dacă respectam niște reguli simple gen purtat masca, spălat pe mâini? Dacă asta consideri, ești unul dintre cei spălați pe creier deja...un idiot crede ca mereu are dreptate și nu este bine sa l contrazici...ai dreptate. O zi superba.
@Anisie:
(15 Noiembrie 2020, 21:43)
Nu sunt "@Ialomiteanul,nici cineva din spital. Reactia  mea este rspunsul la argumentele "civilizate" si "argumentate" a lui @Anisie('cat despre antena 5G, sper sa iti bagi una in fund'..). Restul discutiei cu tine si cei ca tine e zero.
Anisie:
(15 Noiembrie 2020, 17:40)
Dumneata nu stii sa argumentezi si sa vii cu raspunsuri fata de cea ce afirmi asa ca , rostul discutiei cu tine si cei ca tine e zero. Cum nu stiti sa raspundeti la cea ce am spus ,e clar ca sunteti cu musca pe caciula.
@Ialomitean:
(15 Noiembrie 2020, 17:33)
Va cam doare adevarul doamna, la asemnea raspunsuri. Reactia dumitale spune totul. Sa aveti si dumneavoastra o zi buna si incercati sa nu dormiti prea mult la munca. 
@Anisie:
(15 Noiembrie 2020, 15:18)
Da, am inteles ca esti bine conectat la realitate. Prin antena 5G "infipta in fund", cum spui. Sa-ti fie de bine!
Anisie:
(14 Noiembrie 2020, 22:21)
Pesemne tu lucrezi la spitalul judetean ca tare inversunata mai esti din spusele tale si mari suferinte mai ai .. Acum nu ramane decat sa spui  ca sa facem si o vizita pe la ATI , de binele ce ni-l doresti. E uite ca Dumnezeu are si el cai prin care isi face lucrarea. Si cei vinovati vor platii pentru toate prostiile pe care le fac dar minciuna si prefactoria are picioare scurte.  Gripa nu va avea leac cum nici covid-ul nu va mai disparea din peisaj , este noua gripa, obisnuiestete . 
Ce tot visezi scenarii apocaliptice , bai TREZIREA. O sa murim de foame , s-au mai rau o sa ne sinucidem din cauza ca ne pierdem serviciile , avem rate la banca cat sa mai induram. Nu avem toti salarii de zeci de mii de lei ca voi , clasa politica si cei angajati la stat. Copii nu pot ramane analfabeti din dorinta voastra de a ne "salva" si nu putem sa stam inchisi inca un an doar pentru ca ghici ce "sistemul medical e in curs de prabusire. De 30 de ani sistemul medical e "DECEDAT" , lipsit de emaptie si profesionisti, spaga si coruptia la ea acasa.  Despre ce imi vorbesti "straine ialomitean" , esti orice mai putin conectat la realitate .
Un ialomitean:
(14 Noiembrie 2020, 16:00)
@anisie și @Gheorghe Cu ce aberez și ce manipulare încerc acum? Și de ce as face asta? Ne a imbolnavit statul roman, nu? Ne au băgat in carantina pentru ca fac ăștia “manevre” noaptea, nu? Sa nu vedem ce ascund ei defapt dom’le! Sunt mai ancorat in realitate decât amandoi la un loc! Sutele de cazuri in Slobozia oare de ce au apărut, cum? Oare ptr ca se face exact invers decât ne este, și fiti atenți, RECOMANDAT??? Veți înțelege gravitatea situației abia atunci când veți avea nevoie la spital și nu vor fi locuri ptr voi!!! Nu contest ca dezinformarea sau informația falsa este la tot pasul iar MASS media amplifica absolut totul dar... carantinarea a fost făcută tot din cauza noastră, nu din cauza primarului, guvernului sau ce mai aberați voi.
@Anisie:
(14 Noiembrie 2020, 15:44)
"sper sa-ti bagi una in fund, poate prinzi inteligenta".. Sa intelegem ca vorbesti din propria experienta. Sa-ti fie de bine!
cetatean:
(14 Noiembrie 2020, 08:06)
tifos, holera, ciuma..boli produse de bacterii...tot datorita nerespectării regulilor de igiena...pentru aceste boli exista tratamente eficiente..antibiotice..accesibile tuturor..medicina și știința au evoluat foarte mult...cu toate astea....in secolul 21, orașul nostru, nu are apa potabila...asta este un pericol și o insultă pentru noi, cei care locuim in acest oraș...
Mary :
(14 Noiembrie 2020, 04:42)
Parcă a fost ales un nou primar, dece nu prezintă o statistică la zi să știe toată suflarea orașului dece este în carantină. Domn primar, spune domnule cu subiect și predicat, unde sunt focare de covid-19, numărul lor și liniștiți orașul!
Un om normal :
(14 Noiembrie 2020, 04:26)
Biine că cei de la cabinetul de verificări al pensionarilor pe caz de boală pun oamenii pe drumuri, ca să fie la zi cu actele, în ciuda pandemie și a riscului pe care și așa bolnavi, trebuie să-și arate cu acte handicapul pe care îl au. Eu sunt de părere că cei care pun acești nefericiți pe drumuri în condițiile date de pandemie, sunt mai handicapați de cât handicapații, încălcând astfel o hotărâre prin care toți pensionarii pe caz de boală să fie scurți de aceste verificări tocmai de a limita deplasările.
Gheorghe:
(13 Noiembrie 2020, 23:48)
@Ialomitean aberezi si deviezi de la realitate. 
"Le știm pe Toate, suntem cei mai destepti! Și când ne merge rau, găsim repede scuze și aruncam vina pe alții! Spitalele, doctorii, guvernanții, testele, toți ne mint ca sa ne bage vaccinul pe gat cu 5G, nu i așa?"

Un oarecare :
(13 Noiembrie 2020, 21:08)
Dacă toată lumea ar fi purtat masca corect, adică să acopere și nasul, nu doar sa fie pusă de forma, sub nas, cred ca nu s-ar fi ajuns în situația în care suntem acum...mă rog, chestiile astea le înțeleg decât oamenii care au creier să gândească, restul...stau și comentează aiurea pe toate rețelele de socializare, înjură, critică, etc... Ok, poate că nu protejează așa de mult masca, după cum spuneti voi, dar ar fi bine să respectăm TOȚI regulile care ne sunt impuse, nu doar o parte dintre noi (20-30%)!!!
Anisie:
(13 Noiembrie 2020, 18:24)
@Ialomitean vezi ca o iei pe aratura.
"Spitalele, doctorii, guvernanții, testele, toți ne mint ca sa ne bage vaccinul pe gat cu 5G, nu i așa? Stați in casa 14 zile și nu va mai înghesuiți la Matache la mici sau la table in parc!!"
Tu incerci o manipulare ieftina, tot populatia este de vina. Foarte bine ca gandim , sunt si alte state care au gandit si au pus in context ce am pus si noi. Adevarul va iesi la iveala cat despre antenele 5g , sper sa iti bagi una in fund, poate prinzi inteligenta din aer.