Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Polițist agresat de un fost coleg de serviciu

Se întâmplă la Slobozia

Polițist agresat de un fost coleg de serviciu

Un fost angajat al Centrului de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Ialomița a ajuns din nou la serviciu, dar de această dată în spatele gratiilor. Acuzat de fapte de «ultraj», acesta a fost reținut pentru 24 de ore după ce ar fi lovit un polițist. Procurorii care investighează faptele nu au solicitat însă arestarea preventivă a bărbatului. Acesta s-a pensionat cu câteva luni înainte de reținere din cauza unei anchete deschisă la Slobozia de procurorii DIICOT din Prahova. Anchetatorii investighează un grup de proxeneți locali, într-un amplu dosar de «trafic de persoane». Aflați în Arestul Poliției ialomițene, aceștia ar fi coordonat o rețea de prostituție după gratii. Cel care i-ar fi sprijinit, oferindu-le telefoane mobile, ar fi chiar agentul pensionar. Verificările în această cauză sunt în curs.

Alcoolul, bată-l vina! Imediat ce procurorii DIICOT din Prahova au în­ceput să facă cercetări la sediul Centrului de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, respectivul agent, care asigura paza persoanelor reținute, a făcut demersuri pentru a se pen­siona. În cauză există suspiciunea rezonabilă că între fostul polițist și proxeneții pe care îi păzea există anumite legături. Încercând să afle cum a fost posibil ca traficanții de carne vie să-și coordoneze rețeaua din spatele gratiilor, anchetatorii ar fi desco­perit că polițistul pensio­nar le-ar fi oferit telefoane mobile. La câteva săptămâni după pensionare, în luna septembrie a.c., același agent ar fi fost surprins conducând pe drumurile publice în stare de ebrietate. Tras pe dreapta de către po­lițiștii Serviciului Rutier, bărbatul ar fi devenit recalcitrant. Mai mult decât atât, acesta l-ar fi lovit pe unul dintre agenți. Astfel, oamenii legii au făcut demer­suri în sensul reținerii pentru 24 de ore a conducătorului auto. Cazul a fost declinat către Parchetul de pe lângă Jude­cătoria Slobozia. După expirarea celor 24 de ore de la momentul reținerii, anchetatorii nu au făcut însă demer­suri pentru a solicita instanței de judecată reținerea bărba­tului. În cauză se efectuează în pre­zent cercetări pentru comiterea infracțiunii de «ultraj». Verificările sunt în curs atât în cazul anchetei deschisă la Ploiești de pro­curorii DIICOT, cât și în cazul celei de la Slobozia.

19 Octombrie 2021, 10:20 (4057 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Scânteia: Arestat preventiv pentru că a bătut un polițist

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(22 Octombrie 2021, 22:26)
Ai vazut, IMPUTERNICITULE, CUM ESTE IN IALOMIATA?  Oamenii, vorbesc, dar vorbesc tarziu, dupa ce ala, al tau, care aducea plicul, pleaca la pensie fortata. NOI STIM, CA NU FACEA , CE A FACUT, FARA ORIDIN S-AU INDICATIE ''''''MATERNAAAA'''''. Esti in joc, faci cum spun sefii, simti ce vor sefii, daca nu esti dat la laturi, sa patrulezi cu o masina, fara gaz si motorina. Pestele, de cap pute si se taie de la coada, azi avem o coda cazuta care vrea sa vomite, este treaba procurorilor, daca vor sa afle ce ar vomita jador di slobozia.  El este un pion, in spatele lui la conducerea IPJ Ialomita, sunt cei care au luat si au dat informatia la tiganii. Arata mie, ce cap din politie care, cand, este ofilit si atrofiat, INTRA ZI DE ZI IN RAHAT, nu se intreaba?  ;OARE PENTRU CE ZARVA, FACEM FIGURATIE, LA ZI DE SENZATIE, PUPAM MANA LA BAROSANII, AVEM CONTRACTE PE ANI, POLITICIENII, VIN SI PLEACA, NOI RAMANEM PE PRIMA TREAPTA!  22OCT 2021, RESTAURANT CENTRU TANDAREI, FUL DE CLIENTII REINTOSRI DE LA PRODUS DIN ANGLIA SI EXPULZATI DIN CIOARDILITAICIRICLEAUA.  Ba, cretinilor, de politisti care permiteti la ciorile astea sa infecteze, TARA. Daca nu sunteti seriosi, va mutam, daca nu sunteti, onesti, va trimiten la scoala, dar daca sunteti prosti, cum o rezolvam? 
Tomel:
(20 Octombrie 2021, 19:11)
E prima data knd aud ca militzika asta a lovit pe cineva ca pan acuma l-a cam altoit toată lumea cică e doar unflat cu pompa
Ionut:
(20 Octombrie 2021, 18:38)
Sa fie același polițist care dădea comenturi pe liveurile fraților (...) din Bora cu te pup fratele meu? :)))))))
Romistu:
(20 Octombrie 2021, 18:38)
Eu nu fac afirmații cum fac niște politisti în prezent.... Vreau sa spun doar atât, fiecare plătim petru ceia ce facem în viata asta...domnu (...) trebuie sa răspundă în fata legii pentru toate agresiunile lui făcută asupra mea și a fratelui meu îmbrăcând haina statului... ....
Romy:
(20 Octombrie 2021, 16:00)
Dar ce suflet bun are. L-am văzut pe Facebook cum zbiera și înjura în stare de ebrietate cu celutzu. Hai sa fim serioși cu epitetele... A lovit un polițist, sa plătească!
Marian:
(19 Octombrie 2021, 18:10)
Am auzit și eu ce s a întâmplat... Am lucrat cu ambii politisti... VA spun ca cel care pare în fata multora un om violent sa știți ca aparentele înșală... Chiar este un băiat care ajuta mulți oameni... Vinovăția o stabilește organele competente, nu gura lumii, care de multe ori vorbește din auzite...
CostelZ:
(19 Octombrie 2021, 16:34)
Da voi stiti cate medalii a adus acest politist in inspectoratul IPJ Ialomita??? Nu,eu il cunosc personal are un suflet bun si un om corect..Adevarul o sa iasa la suprafata...o inscenare grosolana de catre Politia Ialomita...
Interloc:
(19 Octombrie 2021, 15:26)
Sa plătească dacă a lovit un coleg de breasla. De 3 ori mai mult. Sa_i fie rușine.
Romica:
(19 Octombrie 2021, 15:15)
Halal tara! Cum domnule, ditamai plavanu bun de munca sa se pensioneze? Il stim cu totii pe acest individ cu apucaturi de interlop. Chiar de intrebam de unde are bani de masini de lux.