Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

15 morți în 2 zile: Slobozia își îngroapă morții cu ajutorul excavatorului!

15 morți în 2 zile: Slobozia își îngroapă morții cu ajutorul excavatorului!

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a fost solicitată să ajute la săparea gropilor din Cimitirul Bora. Din cauza pandemiei de COVID-19, marți și miercuri, 19/20 octombrie 2021, la Slobozia au fost înmormântați 15 oameni, «groparii» cimitirului fiind depășiți de situație...

Va fi mai rău Miercuri, 20 octombrie 2021, Primăria Slobozia a solicitat DADP sprijin logistic pentru săparea gropilor în Cimitirul de la Bora. Potrivit informațiilor oficiale, în numai 2 zile au fost înmormântați 15 oameni. «Groparii» sunt depășiți de situația, iar intervenția DADP s-a dovedit absolut necesară. «Vom munci în fiecare zi, atât timp cât va fi nevoie... Chiar și sâmbăta și duminica... Nu ne putem lăsa morții neîngropați! Din păcate, încă nu înțelegem că trebuie să ne vaccinăm pentru a evita să ajungem în astfel de situații limită...» a declarat Valeriu Roșca, directorul DADP. Intervenția DADP s-a dovedit necesară în condițiile în care «groparii» Sloboziei sunt depășiți de numărul mare de solicitări. Conform informațiilor oficiale, marți, 19 octombrie a.c., morții nu au putut fi înmormântați pentru că nu au existat gropi disponibile. Autoritățile locale caută soluții pentru extinderea rapidă a numărului de locurilor veci.

20 Octombrie 2021, 18:05 (7814 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Oamenii din «linia întâi»
Cortul de testare gratuită de la Slobozia
Rata de vaccinare anti-COVID-19 la Slobozia a depășit 50%
Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Comentariile cititorilor:


Marean :
(10 Noiembrie 2021, 17:39)
Alooo....
Au ramas gropile neocupate !!
Ce pompos era discursul nesimtitilor . Ca se foloseste sapatul mecanizat ,ca e ca pe front. Da, au fost cateva zile de decese al celor neingrijiti si probabil pozitivati.Si era normal sa nu fie timp optim de sapat mai multe gropi decat in mod normal, cu gropari..
Atat.
. Dar de ce nu se acorda ingrijirile medicale fiecarui cetatean bolnav cronic? Fiecare se descurca pe cont propriu .
Ca sa se acutizeze problemele medicale si sa fie cu sanatatea in ''pioneze';?
De ce sunt inlaturati bolnavii cronici de la tratament si operatii?
Sunt cetateni ce au cotizat la bugetul tarii fiind apti ca apoi ,bolnavi fiind ,sa fie tratati omeneste si in timp util.
Gore:
(24 Octombrie 2021, 22:35)
Gropi avem, dar morții unde sunt? Că gropile sunt goale și azi :))))
Curios:
(22 Octombrie 2021, 23:42)
Total de acord cu tine Slobozean dar directorul cimitirelor ce face? Încasează salariul degeaba?
mandru ca sunt rromanes:
(22 Octombrie 2021, 22:10)
Logic, suntem cei mai dastepti de pe planeta. Avem 8 clase, bem spirt cu kilu', bem suc d'ala bun si eftin, la pet da doo kile, mancam parizel de 3 lei sulu', dar stim noi ca astia cu vaxinu vrea sa ne omoare, sau sa ne urmareasca toate miscarile...chiar si cand mergem la birtul din sat sa biem tuica de pufoaica.
Problema este ca fiecare este liber sa creada sau nu in ceva...insa nu incalcati drepturile celor care vor sa traiasca. Refuzati vaccinul, refuzati sa credeti in existenta unui virus (creat voit sau accidental-nu mai conteaza deocamdata), dar, in cazul asta nu mai umpleti spitalele! Avem si noi dreptul sa ne tratam in spitale de alte boli! Dar nu mai putem fiindca le umpleti voi si acestea se transforma in spitale covid! Cam toata populatia civilizata s-a vaccinat, s-au ridicat restrictiile, doar noi, desteptii p...amantului refuzam conspiratia ocultei. Citam si dam crezare savantilor de pe net, sosoacelor, auritilor (politicieni si popi). Anti-vaxerilor, mergeti si tratati-va cu moaste si cu sosoace, eliberati spitalele, ca sa ne putem trata si noi ceilalti prosti care am ales sa ne vaccinam- sa ne tratam si de alte probleme; mai ai nevoie de o operatie, de anumite interventii si nu mai ai loc de desteptii antivax.
Corcodel de la Dumitresti:
(22 Octombrie 2021, 21:01)
Bre, esti tampit!  Ca sa te angajeze gropar, al de este sef di sef la preamaria lu Solei di Slobozia. cere  5000EURO!!!!!!!  Am fost eu ieri, dupa ce am vazut riportajul dat de teviziuni. Reportaj difuzat de acest jurnal spre cinstea lui si preluat de toata tara. Ajuns la sediul groparilor di la Bora, stupoare, langa cerere, o scrisoare di intetiune, un plic atasat di 5000di heuroi din aia noi fara inscriptii di MITA. Hadica, dai banu ai cazmaua si lopata. poti sa fi omolagat, gropar policalificat.  Din saracia mea infecta, am facut, urgent o cheta si m-am prezentat cu banii, la  sefu dengropaciuni, ala cu fara perciuni. A bagat bani in ghereta, mi-a intins o trotineta, fa un tur la cimitir, daca te ratacesti, striga si vin!  Sa te obisnuiesti cu vecinii, vezi ca seara pleca unii, se duc aici la butic, la o cafea la ibric, se intorc de dimineata, ca nu au faruri de ceata si la 3 SE IMBULZESC, LA LOCUL CE ODIHNESC.  Se feresc de pandemie, oare ce o sa fie, nu scot astia pe noi, ne aduc colegii noi, ca locuri nu prea mai sunt, IN PAMANUL ASTA SFANT! 
Slobozean:
(22 Octombrie 2021, 08:46)
De ce primaria Slobozia a solicitat ajutorulDADP la sapatul gropilor in conditiile in care, cimitirele sunt administritate de o societate comerciala care incaseseaza contravaloarea inmormantarii inclusiv a saparii gropilor? Culmea DADP sapa gropile cu un utilaj care a fost cumparat de aceeasi societate comerciala care administreaza cimitirele si a fost dat MOCCA DADP-ului !!!
Al Capone :
(22 Octombrie 2021, 08:19)
Piei satana. Îți vine să te dai cu capul de pereți cand vezi cati virusologi are Slobozia. Baaa nebunilor virusul există dar sunteți atât de dobitoci încât nu vedeți decât manevre. Baaa vaccinul este testat de ani de zile de când a apărut sars-ul.( sars-cov). Trebuia să respectăm regulile dar cine e mai al dracu ca romanul?
Vasilica:
(21 Octombrie 2021, 09:03)
Nu este nici o vrajeala este adevărul pe care mulți nu vor sa îl vadă Am avut un deces ,nu mort de covit și a trebuit sa îl luam de la morga Slobozia marți, ei în ziua respectiva aveau 10 morți covit
Marian :
(21 Octombrie 2021, 06:00)
Ionuț dacă îți moare cineva apropiat, este posibil sa te alături și tu celor' disperați'.
Ionut:
(21 Octombrie 2021, 01:08)
Ce vrăjeala ieftină aveți in voi tâlharilor
Ionuț:
(20 Octombrie 2021, 21:54)
Da da, sigur. Lăsați vrăjeala asta ieftină. Nu mai știu ăștia cum să-i convingă pe oameni ca să se vaccineze. Ce disperați :)))))))
George.s:
(20 Octombrie 2021, 19:04)
Cum? Se moare în Slobozia de covid? Păi în comunicatele Grupului de Comunicare Strategică nu se spune niciodată că ar fi vorba și de morți. Tăcere totală!
George.s:
(20 Octombrie 2021, 19:01)
Cum? Se moare în Slobozia din cauza covidului? Păi în comunicatele date de Grupul de Comunicare Strategică nu apar deloc morții. Comentez des la acel comunicat întrebând de acest fapt dar... tăcere.