Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Raport public: COVID-19 face ravagii în Ialomița

Raport public: COVID-19 face ravagii în Ialomița

Instituția Prefectului Ialomița a organizat vineri, 22 octombrie a.c., o conferința de presă în cadrul căreia a fost prezentat bilanțul situației generate de pandemie. Conform declarațiilor subprefectului Tonița Manea, la acest moment 90% din paturile alocate pentru bolnavii de COVID-19 în Ialomița sunt ocupate. Administrația județeană face eforturi pentru achiziția a 30 concentratoare de oxigen noi care să permită extinderea numărului de paturi tip ATI. «Situația este într-o continuă dinamică... Vă asigur că toate autoritățile responsabile fac eforturi pentru a susține eforturile medicilor. Numărul celor care au decis să se vaccineze în ultimele zile a crescut semnificativ...» a precizat subprefectul Tonița Manea, printre altele.

Pe baricade, depășiți de situație Administrația județeană gestionează deficitar pandemia de COVID-19 în Ialomița. Numărul deceselor înregistrate în valul 4 al pandemiei se apropie de 200 (n.red.: 162 în 22 octombrie), iar măsurile adoptate până în prezent nu și-au dovedit eficiența. La nivelul județului Ialomița, datele statistice reflectă o incidență de 10 cazuri la 1000 de locuitori, cu tendința de creștere în următoarele 3 săptămâni. Situația gravă cu care se confruntă autoritățile este dublată și de reducerea drastică a numărului de paturi existente în spitalele județului. Astfel, potrivit declarațiilor publice făcute de subprefectului județului, Tonița Manea, în cadrul unei conferințe de presă desfășurata la sediul Prefecturii Ialomița, gradul de ocupare pentru paturile ocupate de bolnavii de COVID-19 a ajuns la 90%. De asemenea, subprefectul Tonița Manea a recunoscut că în acest moment nu există locuri disponibile în cele două secții ATI de la Slobozia și Fetești: «Situația este într-o continuă dinamică... Vă asigur că toate autoritățile responsabile fac eforturi pentru a susține eforturile medicilor. Avem nevoie de 10 concentratoare de oxigen noi la Țăndărei și de 20 la Fetești... Consiliul Județean Ialomița a identificat fonduri pentru achiziționarea acestora și le vom avea. Pe de altă parte, există și vești bune... Numărul celor care au decis să se vaccineze în ultimele zile a crescut semnificativ. Numai la Slobozia s-au raportat ieri 500 de noi cazuri...». Reamintim că în cei aproape 2 ani de pandemie, în Ialomița numărul de persoane înregistrate oficial cu COVID-19 a depășit 16000, iar numărul deceselor înregistrate până în prezent se ridică la peste 600.  La acest moment, în spitalele județului sunt internați 192 de bolnavi cu forme ușoare, medii și grave, iar tendința de infectare este în creștere. Gradul de vaccinare la nivelul județului Ialomița este de 27,14%, fiind unul dintre cele mai scăzute din întreaga țară.

22 Octombrie 2021, 14:10 (2555 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Oamenii din «linia întâi»

Comentariile cititorilor:


Scenarist:
(25 Octombrie 2021, 06:51)
Doamna nu stie in ce film joaca. Minciuni, minciuni, minciuni! In mediul rural nimeni nu poarta masca, nimeni nu se testeaza, se zace in casa si atat.
Andrei:
(24 Octombrie 2021, 19:44)
Vedetele locale, ce se laudă cu telefoane primite de la autorități, să dea dovadă de bun simț și să meargă la injecție.
Jan:
(24 Octombrie 2021, 13:31)
Corcodel ești tare,dar ei numesc astea ,ce zici tu..victime colaterale,e război în toată regula....
Corcodel de la Dumitresti:
(24 Octombrie 2021, 10:14)
M-a sunat doamna de sub prefefect, aseara, si a incercat sa-mi spuna ca nu are de ce sa se teama Ion Paraliticu, de la Dumitresti, de aceste restrictii, el fiind cercetat de VIOL PRIN IMPRUDENTA, nefiind vaccinat, nu poate onora prezenta la parchetul ialomita, luni, accesul celor vaccinati in institutiile publice FIIND INTERZIS DE UN BULANGIU ARAB.   Ce mi-a spus doamna care sta sub prefect;  '' Domnul Corcodel, contaranul matali, poate sta linistit, nu exista in codul penal infractiunea de viol prin imprudenta, cred ca este o greseala de redactare, o sa verific personal , luni la parchet'''.  Dat fiind acest apel, ma vad nevoit sa vin cu aceasta rectificare  si sa prezint situatia de fapt. Ion Paraliticu, a fost operat acun 7 ani di Dactar Ciomu, prin sectionare-amputare, a horganului genital masculin. De asta era poreclit Paraliticu, ca atunci cand avea organul, rupea satul si trei comune adiacente, Paraliza femeile pi care li prindea, Era poreclit armasarul  GROASALAU. Dupa taierea facuta di Ciomu, asta statea sub un nuc si frunzarea o revista cu arta, plai cu boi. O cioara, din strachina, data afara de concubin, a prinso in fapt cand o imprumutau 60 de soldati de la Chirana, obosita si flamanda, sa oprit sa se odihneasca din zbor, pe craca de nuc, unde dormea Ion Paraliticu. Avand greutate mare, s-a rupt craca si a cazut in ciotu, ramas dupa operatie, la Ion Paraliticul. A urlat cioara, ori cad in ceva, ori nu-ti bate joc, ca nu m-ai violat cum trebuia ca sunt inceputa si neterminata, ASA CA , OCHI VAD, INIMA CERE, DAR NU TOT CE ZBOARA, POATE FI MULTUMIT.   Este viol prin imprudenta doamna?  EU ZIC CA DA!
Gigel:
(24 Octombrie 2021, 09:53)
Doamna din imagine ne prezinta fara sa isi dea seama o realitate trista: pana acum, prefectura nu a facut NIMIC. Doar ne prezinta niste date. Pai nu sunteti dvs, stimata doamna, reprezentantul guvernului in teritoriu? Nu trebuia sa veniti cu initiative? Ce ati facut pentru a creste numarul persoanelor vaccinate? Raspuns: NIMIC. Credeti ca daca vorbim, influentam cu ceva evolutia situatiei? Asa se rezolva problemele, realizand situatii pe care sa le prezentati presei? De ce nu ati facut nimic pana acum, pentru ca Ialomita este pe locul 3 la numarul de infectati de cateva saptamani? Cumva considerati ca nu este datoria dvs? Dar a cui este?
vax:
(23 Octombrie 2021, 14:05)
Prostia este infinită.
Corcodel de la Dumitresti:
(22 Octombrie 2021, 19:20)
Bun, COVID -19 ,stim ca face ravagii! Dar, dumneata reprezentatul guvernului in teritoriu, nu vezi ca hoatararile luate azi, privind restrictiile, OR SA FACA RAVAGII INCOMENSURABILE IN TOATE INSTITUTIILE STATULUI. Exemplificare:  Ion Paraliticul de la Dumitresti, trebuie sa se duca la audieri(are citatie) la parchetul judetean, pentru un viol prin imprudenta. Fiind nevacinat, conform interdictiilor privind accesul in institutiile publice, nu poate fi audiat, nu-si va gasi aparator, in judecatorie nu va avea acces. Nu mori de covid, dar faci puscarie din lipsa de aparare, arestat, neaudiat, nejudecat, condamnat. Alt exemplu: Vrei sa platesti bani la fisc, nu esti vacinat, asta ainseamna ca STATUL IARTA DATORIA?  Pentru ca acest Covid va dainui inca 2-3 ani si daca cretini ca presedintele vostru spunea in vara ca suntem scapati de ciuma, oamenii de la tara care asculta de presedinte, azi nu inteleg un lucru- de asta vara aveam relaxare si azi vine un venetic arab, sa ne impuna BLOCARE. Ba daca tot vreti sa ne faceti, vorbitine pe romaneste, nu pe nemteste, nu in araba scalcita.  Romanul este rabdator, dar nu abuzati de rabdarea noastra, cand face-ti restrictii, ganditi la tot, ca nu sunteti acolo figuranti. Stiu, sunteti toti cu piciorul pe scara, va tremura izmenele si gogosari de frica faptului ca Ciuca va tai in carne vie. Sa stiti ca asa va fi, scapat din haturile neamtului, olteanul va face instructie cu voi, Era o vorba in trecut, sa te fereasaca AL de sus sa ai caporal oltean in armata. Nu uitati ca Ciuca are 4 caramizi, este caine tinut in lesa, cand va primi ordin de la hamericani, va rupe tot si voi ve-ti deveni amintire. Aici, a inceput al treilea, in romania nostra se lupta influentele politice de la trei mari state. De psd, depinde daca face jocul!