Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Peste 175000 de români susțin proiectul PSD de plafonare a facturilor

Peste 175000 de români susțin proiectul PSD de plafonare a facturilor

În 14 zile, peste 175000 de români au semnat până acum pentru susținerea proiectului de lege depus de PSD, în Parlament, pentru plafonarea prețurilor la electricitate și gaze. Iar campania continuă. «Foarte mulți ialomițeni s-au alăturat, împreună cu alți cetățeni din toate colțurile țării, acestei campanii a noastre... Îmi exprim speranța că va fi un semnal clar pentru parlamentarii tuturor partidelor la dezbaterile din Senat. Proiectul nostru prevede plafonarea pentru 6 luni a prețurilor la energie și gaze la un nivel pe care românii să îl poată suporta!» anunță deputatul PSD Ștefan Mușoiu.

Varianta PSD Deputatul PSD a subliniat că, prin ultimele amendamente depuse vineri de colegii săi social-democrați, se va fixa un plafon de preț al energiei active de 250 de lei/Mwh, în condițiile în care în ofertele furnizorilor către populație, această valoare a ajuns la peste 950 lei/Mwh. Cât privește gazele naturale, plafonul propus de PSD este de 135 de lei/Mwh, față de ofertele furnizorilor de 650 lei/Mwh. «Soluțiile PSD produc o scădere a prețului final față de actualele oferte ale furnizorilor cu 74% în cazul energiei și 79% în cazul gazelor», dă asigurări Mușoiu. În sprijinul afirmațiilor sale, președintele executiv al PSD Ialomița argumentează că varianta PSD este net superioară propunerilor PNL pentru că aceștia ajung la un preț final al kilowattului de 1,01 lei, în vreme ce în varianta social-democrată, kilowattul va costa doar 0,67 lei.

Testul responsabilității «Noile facturi dublate sau triplate ar însemna un cost suplimentar de minim 1200 de euro pe an pentru fiecare gospodărie de salariați din România. Acum este momentul în care parlamentarii puterii vor trece sau nu testul interesului manifestat față de români. Dacă până acum au găsit tot felul de acari Păun pentru creșterea explozibilă a costu­rilor ce le presupune consumul de energie, acum va trebui să dovedească că sunt responsabili, că le pasă», a mai precizat Mușoiu, care așteaptă de la toți parlamentarii un vot corect pentru soluțiile propuse de PSD. După intrarea în vigoare a legii PSD, toate contractele se vor restructura astfel încât să nu fie depășit prețul maximal, cel plafonat.

23 Octombrie 2021, 14:10 (837 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
«Alocațiile, pensiile și salariul minim trebuie mărite!»
PSD militează pentru testarea gratuită a românilor
Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, la Universitatea Europeană de Vară a PES activists România

Comentariile cititorilor:


Ionut:
(24 Octombrie 2021, 19:27)
Nu stiu la voi, dar mie, cei de la Engie, mi au dat o oferta de pret de 5 ori mai mare fata de ceea ce aveam.
Corcodel de la Dumitresti:
(24 Octombrie 2021, 10:26)
Aseara, am vazut , in cascada, trei interviuri date de Dragnea, interviuri in care va face praf, pe astia din NOUL PSD. Bai alesul meu, in afara de faptul ca ti-ai schimbat fatada, ai terminat si teologis si cred ca vrei sa te faci popa de porti barba, CE MESAJ AI DUS TU LU CIOLACU DE LA IALOMITENI. De ce pupati, onstromentul neamtului si faceti ca  el. Ba voi sunteti in stare sa faceti curat, in ograda voastra. Va votat lumea si neamtu, a ales altii sa formeze guvernul. UMILINTA DE RAHAT SI VOI VENITI AZI SI PUPATI BUCILE, SA VA OCUPATI FUNCTIILE. Rusine sa va fie, nu mai sunteti un partid democrat, sunteti taraturile romaniei, care sacrifica idealurile si sperantele a 55% din romani, pentru a face jocuri de culise, pentru a trage de timp si a raspunde la comenzi date de servicii.  Sper ca acest comentariu sa ramana, esti cam protejat, poate de la mirosul de rahat spre care va aruncatii, tu si partidul tau.
Gigel:
(24 Octombrie 2021, 09:57)
O tara bogata in gaz natural (importam decat 10% din consum, restul de 90% este produs in Podisul Transilvaniei), suntem nevoiti sa crestem preturile pentru ca asa vor stapanii carora ne-am vandut. In Franta, nici macar firma Danone nu s-a privatizat, noi am fost fortati sa le dam altora si curentul electric, si gazele, si petrolul. Acum se vede efectul.
Curiosul :
(24 Octombrie 2021, 09:45)
Plfonare pe 6 luni la o țară cu resurse ,bă luati gazul înapoi de la straini sau incepeti exploatrile din Narea Neagră , singuri fără redevențe străine, scoateți din factură taxa de transpor faceti tva o la consumatori caznici,aveti destule arme economice sa țineți prețul jos,va doare in paișpe pe toti parlamentarii de România, altfel aveam continuitate in producerea platformelor petroliere,exploatarea resurselor etc ,suntem in,,razboi,, energetic trâmbițat de toti, acceptat de unii aliati de conjunctura ,iar noi tot cu ciula in mâna.
Marcu:
(24 Octombrie 2021, 09:31)
CINE -I   ???  A. I. CUZA ???
cetatean:
(24 Octombrie 2021, 07:01)
Este buna propunerea, dar este doar pentru 6 luni. Daca dupa 6 luni revine la acelasi pret, practic nu este decat o amanare a preturilot foarte mari.