Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inițiativa Asociației Bădăran generează prima dezbatere publică reală în Ialomița

Inițiativa Asociației Bădăran generează prima dezbatere publică reală în Ialomița

De câteva zile, un banner postat în mijlocul orașului Slobozia a devenit viral. După cum puteți vedea într-una dintre imaginile alăturate, el este un mesaj pro-vaccinare, realizat într-o manieră non-formală și, îndrăznim să apreciem, chiar amuzantă. Inițiativa a generat reacții dure în tabăra anti-vacciniștilor pur-sânge și chiar a oamenilor politici. Evident, dacă vom conveni de dragul articolului de față, că senatorul Rodica Boancă este politician.

Ofensați și ofensatori în spațiul public Există sute de postări on-line împotriva inițiativei Asociației Bădăran. Evident, cea care le rezumă pe toate este cea a senatorului Rodica Boancă: «(...) este o dezinformare crasă și o discrimi­nare mizerabilă! Cum vă permiteți să induceți panica la nesfârșit, incompe­tenților? Nu vă e rușine? Adică voi spuneți, aprioric, faptul că dacă nu te vaccinezi și faci boala mori? De ce nu faceți panouri cu indicele oamenilor care se vindecă? Mor oamenii din cauza sistemului care nu oferă servicii medicale de calitate, care nu aduce antivirale și antibiotice în farmacii, care nu testează, care ucide prin corupție, nepăsare, șpagă! Să dispară acel panou mizerabil, că vă paște o amendă foarte mare!». Nu comentăm, că ni se pare de prisos. Dar ne-am gândit să oferim cititorilor noștri, pe post de contrapondere la reacțiile vituperate și pudibonderia ipocrită pe care l-a generat bannerul, punctul de vedere al unuia dintre reprezentanții Asociației Bădăran, Nicușor Filipache: «Ideea acestei inițiative e simplă. Printre alte păcate de care suferim, suntem și o societate neinformată. Noi asta am vrut: să îndemnăm oamenii să se informeze înainte să refuze vaccinarea. Este doar o inițiativă civică! Înțeleg că a generat reacții virulente peste tot în spațiul pu­blic. Am ales să nu le urmăresc, nici măcar nu am Facebook. Ceea ce pot să vă asigur însă este că nu va rămâne un demers singular. Asociația Bădăran va avea curând și alte inițiative similare, pe teme care vizează interesul public. Acolo unde statul eșuează e datoria noastră de cetățeni să încercăm să transmitem mesaje corecte și responsabile!». Bannerul amplasat de Asociația Bădăran în Slobozia nu e unic. Un mesaj similar a fost instalat pe DN2A, la bifurcația către comuna Mihail Kogălniceanu. Bannerele vor rămâne afișate timp de câteva luni.

26 Octombrie 2021, 20:05 (2989 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Maria:
(2 Noiembrie 2021, 13:48)
"Un mesaj care începe cu o negație este receptat ca atare. Nu mai contează continuarea.  Prin urmare nu-și atinge scopul"

Stimata doamna, dar de mesajele astea care incep cu o negatie si se adreseaza politicienilor, ce spuneti?
NU ne mai furati!
NU ne mai prostiti!
NU ne mai mintiti!
NU ne mai tineti in saracie!

de 30 de ani, si-au atins scopul???
clar NU!
Antivaxerii romani sunt cei mai inteligenti de pe planeta. ShoSho & Boancaita s-au prins ele ca oculta vrea sa ne puie cipuri prin vaccin. #mandrucasuntroman. Vai de cozonacii nostri de redusi [email protected]
Corcodel de la Dumitresti:
(30 Octombrie 2021, 15:16)
In 1970, august 1970, pe varianta de sub podul cfr Tandarei, in fiecare zi, pe marginea soseli stateau trei copii, cu strachina in mana oferind turistilot in drum spre mare, pere super pere, caise si iar pere. Trei buticuri, vorbim azi, trei pomi trei familii. Parintii nu stiau de lucrarea copiilor, fiind secretari de partid, doi din parinti si unul fiind neinmatriculat in partid.  Intr-o dupamiaza, opreste in fata mea un Renault negru, avand in fata si in spate 2 masini cu inscriptia MILITIE, masini care nu le-am vazut, sincer, fiind ocupat cu fumarea unui KENT ORIGINAL DAT DE UN GRUP POLONEZ. Masina a fost inconjurata, de trei haidamaci, unu mi-a dat o palma si mi-a zis :  ''VEZI CE VORBESTI"".- S-a deschis LATERALELE LA MASINA SI AM VAZUT IN CARNE SI OASE CEI DOI CONDUCATORI. Ea ma intrebat: Ce vinzi copchile?  Raspuns- pere dulci doamna. A coborat din masina si a luat o para, din strachina intinsa. Nicule, sunt pere de la noi, din livada, a excamat doamna. Nicu apelat a venit, ma mangaiat pe tricoul rupt si ars de soare si ma intrebat al cui sunt , unde locuiesc, Are ochii verzi, Nicule exclama , doamna. Au plecat, cu strachina luata, mi-au lasat trei balcesti in palma care ma ardea. Ajuns acasa, am vazut trei dacii de militie, in fata porti, de frica am plecat si am dormit trei nopti la coliba de la vie a bunicului Lazarica. Au venit si m-au gasit, la coliba, un vecin stia unde ma ascund , in linistea mea pentru a vedea CERUL LIBER. Cei care au venit, mi-au spus ca plec la o scoala militara, aleasa de doamna tovarasa, care a savurat perele mele, ca o sa am un viitor stralucit. De ce? Pentru ca am spus DOAMNA! Dupa ani, de la absolvire am inteles, ea era o DOAMNA PENTRU EL SI UN COPIL DE SILOZAR DE LA TANDAREI, I-A MISCAT SUFLETUL SI INIMA. MAI AVEAM SI OCHII VERZI. Multi nu am fosti comunisti, cei care am trait cu ei, stiu ca nu au fost rai si genocidisti. Au construit o tara, cu locuinte pentru parintii nostri, pentru mine si fratii mei.ISTORIA N
Corcodel de la Dumitresti:
(29 Octombrie 2021, 20:39)
Sper din suflet, ca acest dric sa nu fie indisponibil, pentru mama, limbricului patron de reclama la pupincurism si limbiscurismadresate lu supemen atrofiatu si dezechibratul sub efectul gazelor de sera. Asa ca am sunat la Solei de Slobozia, a inchiriat un excavator  si va face o noua reclama:  VREI SA MORI IN GRAOAPA, FARA SATI TURNAM O CHAPA, VREI ASISTAT DE EXCAVATOR, SAU MUZICA DE JADOR?  
Maria:
(28 Octombrie 2021, 14:21)
Un mesaj care începe cu o negație este receptat ca atare. Nu mai contează continuarea.  Prin urmare nu-și atinge scopul.
andrei:
(28 Octombrie 2021, 12:25)
Iar au avut câștig de cauză proștii. Aceasta a fost cea mai corectă informare. Cred că nu ar fi fost rău dacă apărea și-o groapă. Cât despre senatorii ialomițeni , numai de BINE! La fiecare legislatură D-zeu ne miluiește cu câte unul!
Curiosul :
(27 Octombrie 2021, 20:51)
Azi ,afisul din centru a disparut,deci ...
Marian :
(27 Octombrie 2021, 12:29)
Aveți grija ce spuneți de doamna senator. Maine poimâine întra în casa peste noi ca are tot dreptul. Eu o aștept pe sosoaca și la Slobozia. Sa o umplu de respect.
Mariana D:
(27 Octombrie 2021, 10:41)
Sa ii spuna cineva "doamnei" senator Boanca, sa mai coboare de la nivelul municipiului Bucuresti si sa mearga in farmaciile din municipiul resedinta de judet,respectiv Slobozia, locul unde dansaa  copilarit si a trait, ca sunt pine farmaciile de antivirale si antibiotice. Imi pare rau ca nu am pastrat bonul fiscal sa il postez sa il si vada, zilele trecute am cumparat Isoprinosine si pentru adulti si pentru copii, Augmentin, Azitromicina... Asa ca, sa stam un pic si sa analizam cine induce panica si dezinformarea. 
#pasajladrajna:
(27 Octombrie 2021, 10:11)
Mesajul poate fi interpretat și invers, nu?
Vasile:
(27 Octombrie 2021, 09:54)
Cadrele medicale sosocare si boancele de la DSP sunt de vina. Au propagat mesajul ca "ei mai asteapta sa fie sigur vaccinul" mimand inteligenta si superioritatea  , e experimental domle. "Aleg sa nu ma vaccinez,e alegerea mea" Din cauza sosocarilor astia de la spitale si DSP se intampla ce se intampla. Trebuiau trimis acasa in momentul in care refuzau vaccinul. Ce incredere sa fi avut cetatenii de rand cand cadrele medicale erau mandre si voioase ca ele nu se vaccineaza, erau bag de seama c.catul cu mot prin libera alegere.
Asteptam cat mai multe astfel de panouri ,mesajul e foarte direct si simplu de inteles.

Pro vacccin:
(27 Octombrie 2021, 09:21)
Salut initiativa asociatiei .Din pacate exprima o realitate trista ,dar adevarata.
SOS:
(27 Octombrie 2021, 09:03)
Boanca = Sosoaca de Slobozia. Fix aceeasi atitudine, acelasi caracter, acelasi mahalagism feroce. 
Dumnezeu cu mila daca ajung specimenele astea la butoanele tarii.