Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ziua Ipocriziei Naționale

contraeditorial

Ziua Ipocriziei Naționale

Într-un sat uitat din câmpia Bărăganului, un primar cu eșarfa sugușată de subțioară îndeamnă populimea să fie mândră de Ziua Ipocriziei Naționale. Are șuba închisă pân-la gât și de sub poalele ei se ițește sacoul de la costumul cu care a câștigat alegerile mai an. E gras, e gureș și i se umple gura de vorbe mari, bâlbâite din cărți de istorie pe care nu le mai citește nimeni. La oraș, în fața statuii lui Mihai Viteazul, oficiali gângavi își declamă public ipocrizia. Spun aceleași ipocrizii de 30 de ani, an de an, ca niște flașnete dezacordate. Iar cuvintele se risipesc calpe, peste capetele unei audiențe care a făcut din ipocrizie motiv de Sărbătoare Națională. La fel face și Președintele, care a promis generațiilor care vin din urmă o țară educată, dar le-a oferit copiilor ipocrizia hâdă a unor guverne fără coloană vertebrală și a unor partide fără conștiință. «Dac-aș fi pentru-o zi Pre­ședinte/Țineți minte, aș lăsa România amanet, fără cuvinte...».

Nu e vina lor! E vina noastră, a tuturor. Se întămplă pe tura noastră... Și se amanetează viitorul copiilor noștri. De aceea nu avem nevoie de o Zi a Ipocriziei Naționale ca să fim mândri. Avem motive de mândrie în fiecare zi. Suntem mândri că plătim taxe și impozite pentru autostrăzi care duc nicăieri și pentru vilele lor care urcă la cer. Suntem mândri că trăim într-o țară pe care o umplem de peturi și lături. Și că pe scările de bloc în care trăim miroase a ceapă seară de seară... Și că satele părinților noștri mor împreună cu ei. Suntem mândri că muncim argați prin țările unei Europe care ne vrea doar ca piață de desfacere pentru subprodusele ei. Suntem mândri că am supraviețuit, că ne-am lăsat furați, așezați capră, mințiți la fiecare rând de Alegeri... și iar mințiți! Suntem mândri că suntem un popor de asistați social, de oameni bolnavi într-un sistem sanitar cancerizat...

Suntem mândri așa cum suntem. Și nu ne trebuie o zi pentru asta. N-avem nevoie de Ziua Ipocriziei Naționale! N-avem nevoie de politiceni care să ne amintească de unde venim și cine am fost cândva. Nu ne trezim eroii ca să-i bălim cu fățărnicia noastră. Nu ne răbdăm stăpânii pentru blidul de mâncare pe care ne lasă să-l câștigăm cu sudoarea frunții. Și nu ne cinstim bătrânii, atâția câți mai avem, doar de frica lui Dumnezeu. Le facem pe toate pentru că așa ne-a fost dat și pentru că am ales să fim aici. Nu vom pleca niciodată, pentru că alt «acasă» nu avem. Și chiar dacă am făcut-o, ne întoarcem mereu. Pentru că suntem mândri de noi, nu de ipocrizia noastră. Și suntem mândri în fiecare zi, nu doar o dată-n an!

1 Decembrie 2021, 10:10 (2662 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
noi vrem covid!
ierarhie
răzbunarea e arma foștilor Președinți

Comentariile cititorilor:


Si totusi:
(5 Decembrie 2021, 13:08)
Avem vreo 364 de zile pe an in care am putea sa ne vedem bubele, mizeriile si nemultumirile, sa gasim vinovatii(dupa parerea noastra-noi fiind intotdeauna fara pata) si sa-i acuzam de toate relele. O sarbatoare ar trebui sa fie onorata asa cum se cuvine, cu mai putine frustrari si mai putine invective improscate in toate directiile. Cand mergi la ziua parintelui tau nu te duci sa-i reprosezi ca a imbatranit din cauza bauturii si fumatului, ca e stirb sau are diabet pt ca nu-si controleaza dieta, ca mananca mult si nesanatos etc,etc. Te duci sa-i urezi la multi ani si sanatate, sa-i multumesti ca te-a crescut si te-a facut om..
Balan Ghe.:
(4 Decembrie 2021, 16:02)
Felicitari , simt o schimbare esentiala a EMINENTEI CENUSII!  In fiecare saptamana . suntem incantati sa citim articole de exceptie. Am crezut, ca cel care le scrie este incepator, din dragoste l-am lovit, dar vad ca este o excelenta , in ce scrie.Are SIMT, INTUITIE SI MULTA RAVNA . De zeci de ani citesc zi de zi  Independent, vad o schimbare in simtul borduri. al oamenilor de rand si al strazilor fara borduri, canalizare,asfalt,iluminat publc,etc,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ipocrizia Nationala:
(2 Decembrie 2021, 10:30)
Un articol inchinat frustratilor din Ialomita ce se doreste a fi un festival al acuzatiilor catre altii, adevaratii  vinovati, n-asa, de nerealizarile noastre..
Mioara :
(1 Decembrie 2021, 23:42)
Se strigă dragostea de țară de Ziua Națională și în campaniile electorale și asta nu doar deranjează, ci doare. S-a repetat grija pentru soarta țării și a românilor pentru formarea noii majotități, iar asta ne-a lovit demnitatea căci știm că nu din patriotism s-a procedat așa. Dacă privești chipul, dar mai ales ochii și buzele acestor declaratori de dragoste de țară, vezi disimularea și perfidia. Și te întrebi dacă ei știu că tu nu ești prost, așa cum te cred. Și totuși, discursurile lor sunt ascultate, iar ideile, neargumentate,sunt  preluate și transmise „din om în om”, căci de aceea vorbesc ei, politicienii: știu că sunt destui care le acordă încredere deplină, nu pun la îndoială sinceritatea și autenticitatea emoțiilor lor de politicieni.                                                                                Nu se tem de blamul poporului, pentru că vor fi din nou pe liste. Și pe cine să alegi, dacă tot ești hotărât să mergi la vot? Votezi o listă și-ți spui, măcar la alegeri: „Uite că mi-a venit și mie rândul!”. Dar ce folos, dacă acolo, pe listă sunt toți cei care au mințit, au furat, au condamnări!? Și aici nu știu dacă mai este vinovat cetățeanul! Legile au fost siluite de nu mai faci diferența între vinovat și nevinovat, justiția lucrează de începi să te uiți la stele, mormăind ceva să nu se înțeleagă, când dă câte o soluție unei spețe. Și dacă mai adăugăm și zicerea „Au furat, dar ne-au dat și nouă ceva”, ne-am lămurit. O fi bine să pleci, o fi bine să rămâi?
Ceapa:
(1 Decembrie 2021, 21:37)
Articol bunicel, dar remarca cu mirosul de ceapa este gresita. Pai de cand m-am nascut a mirosit pe scara blocului a mancare , inclusiv a ceapa si chiar era un sentiment frumos. Simteam sarbatorile, stiam ca e o zi de nastere pe scara , de la mirosul de mancare si in weekend era atmosfera de sarbatoare. Asta e comunitatea noastra indiferent in ce parte tarii se afla "blocul".
Nutii spaima Constitutii:
(1 Decembrie 2021, 20:44)
Mdea ... e si greu sa fii mandru.... vorba lui Creanga "capra catu'i de raioasa tine coada sus". Eu cred ca suntem chiar prea mandrii cand nu e cazul si prea umili cand ar trebui sa fim mandrii. Cat despre clasa politica ce sa zic .... am avut si multe optiuni ... Sincer eu am votat USR ul ... si dupa ce am vazut prestatia lor am ajuns la concluzia ca e un partid care poate ca va fi bun in viitor dar astazi nu e foarte capabil. Nu m-au dat pe spate actiunile ministrilor lor. M-au deranjat aberatiile naziste ale lui Andrei Caramitru. Iar pentru faptul ca au acceptat ca agricultura si mai ales irigatiile sa lipseasca din PNRR n-am sa i iert niciodata. Dar si daca dau timpul inapoi ... ce dracu'' puteai vota ??? 
Vali:
(1 Decembrie 2021, 20:43)
Foarte tare articolul sa pus degetul pe obiect. Sa fie frizerul, că el buhaiu are șuba închisă pân-la gât și de sub poalele ei se ițește sacoul de la costumul de la nunta, cu care a câștigat alegerile mai an. E gras, e gureș și i se umple gura de vorbe mari, bâlbâite din cărți citite pe sărite. Du-te bă de aici că, el e.
Nimeni:
(1 Decembrie 2021, 19:47)
Pozitia noastra ca tara 
Pozitia capra cu fundul gol si gura cascata.
Dodonel:
(1 Decembrie 2021, 19:07)
Felicitari pentru articol.
Un om:
(1 Decembrie 2021, 15:38)
Felicitari pentru articol.ziua nationala la noi inseamna sobor de preoti si discursuri insipide tipic pentru politicienii nostri aroganti.Toata clasa politica este o mafie care urmareste doar propriile interese financiare nicidecum binele nostru ,al prostimii
Vio: