Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amendă de 10 mii de lei în cazul toxiinfecțiilor alimentare depistate la grădinițele din Slobozia și Țăndărei

Amendă de 10 mii de lei în cazul toxiinfecțiilor alimentare depistate la grădinițele din Slobozia și Țăndărei

bonus: Firma sancționată, principalul furnizor de lapte al grădinițelor din Slobozia

În prima jumătate a lunii noiembrie, 12 preșcolari din cadrul Grădiniției cu Program Prelungit «Voinicelul» din Slobozia și Grădiniței cu Program Prelungit din Țăndărei au ajuns la spital cu probleme digestive, după ce ar fi servit masa în cadrul unităților de învățământ. Cazurile au fost descoperite după ce reprezentanții instituțiilor de învățământ și cei ai Inspecto­ratului Școlar Județean Ialomița au sesizat autoritățile. Ancheta comună a Direcției de Sănătate Publică Ialomița și Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a scos la iveală faptul că micuții au suferit toxiinfecții alimentare din cauza prezenței bacteriei E.coli. În urma investigațiilor, s-a stabilit faptul că alimentul comun care ar fi generat problemele de sănătate ale copiilor ar fi laptele. În urma verificărilor, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a aplicat o sancțiune de 10 mii de lei.

65 de copii cu probleme digestive Din rapoartele oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița reiese faptul că, atât în cazul Grădiniției cu Program Prelungit «Voinicelul» din Slobozia, cât și în cel al Grădiniței cu Program Prelungit din Țăndărei, pro­blemele de sănătate ale copiilor au apărut în data de 10 noiembrie a.c., spre seară. Inițial, 12 preșcolari din cadrul ambelor instituții de învățământ au avut nevoie de îngrijiri medicale și au fost tranportați la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. «Copiii s-au pre­zentat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia cu simptomatologie de vărsături, diaeree, dureri abodominale (...)» se arată în documentele oficiale. Anche­tele epidemiologice desfășurate de către Direcția de Sănătate Publică îm­preună cu Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a scos la iveală faptul că nu­mărul copiilor afectați a fost mult mai mare decât cel raportat inițial. Astfel, pe lângă cei 6 copii care au ajuns la spital, Grădinița cu Program Prelungit «Voinicelul» Slobozia a raportat alte 15 cazuri, în timp ce Grădinița cu Program Prelungit Țăndărei alte 38 de cazuri. Din fericire, toate aceste cazuri nu au ridicat probleme deosebite și au fost tratate la domiciliu.

Laptele, posibila cauză a infectărilor În urma analizelor efectuate, cele două instituții au ajuns la concluzia că ceea ce a provocat toxiinfecția alimentară a celor 65 de copii din cadrul celor două instituții sunt «germeni din fami­lia Eterobacteriaceae», adică o posibilă infecție cu bacteria E.coli. Pentru a descoperi cauza acestei infecții ambele instituții au ridicat probe din alimente pe care le-au consumat preșcolarii în ziua de 10 noiembrie 2021. Meniul preșcolarilor din cadrul Grădiniței cu Program Prelungit «Voinicelul» din Slobozia a fost alcătuit din: lapte cu fidea, supă de pui dreasă cu ou, paste cu sos de carne tocată de vită și porc. De asemenea, în meniul copiilor de la Grădinița cu Program Prelungit Țăndărei, în ziua de 10 noiembrie a.c., au fost incluse preparate precum: lapte cu cacao, ciorbă de legume á la grec, spaghete milaneze cu sos de roșii și piept de pui, croissant cu gremă de vanilie. În urma analizelor efectuate, concluziile celor două instituții nu mai coincid. Astfel, Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține că a descope­rit prezența germenilor din familia Eterobacteriaceae, peste limita admisă, în ciorba de legume servită la Grădinița cu Program Prelungit, și în pastele cu sos de carne tocată de vită și porc, mâncate de preșcolarii Grădiniției cu Program Prelungit «Voinicelul» Slobozia. În schimb, reprezentanții Direcției Sanitară Veteri­nară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au analizat alimentul comun pe care ambele grădinițe l-au avut inclus în meniul copiilor în ziua de 10 noiembrie a.c.: laptele. Așa cum am precizat, atât grădinița din Slobozia, cât și cea din Țăndărei, au servit copiilor preparate pe bază de lapte, respectiv lapte cu fidea și lapte cu cacao. Datele au arătat că și în cazul acestui aliment a fost descoperită prezența germenilor din familia Eterobacteriaceae. Verifi­cările au scos la iveală faptul că unitatea care a pro­cesat laptele ar fi res­ponsabilă de această problemă, motiv pentru care societatea a fost amendată cu 10 mii de lei. «Au fost efectuate analize amănunțite și s-au descoperit acești germeni. Dacă laptele ar fi fost ambalat cores­punzător, în condiții de igienă sigure, aceste probleme nu ar fi apărut... Noi am mers la respectiva unitate și am aplicat o sancțiune de 10 mii de lei, dis­punând, de asemenea, remedierea pro­blemelor pe care le-am identificat!» a declarat Mihai Puia, directorul executiv al Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița.

Firma sancționată, principalul furnizor de lapte al grădinițelor din Slobozia
Societatea sancționată de către Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița în scandalul toxiinfecțiilor alimentare depistate la Grădinița cu Program Prelungit «Voinicelul» din Slobozia și Grădinița cu Program Prelungit din Țăndărei are sediul în municipiul Slobozia. Firma are contracte încheiate cu toate cele 6 grădinițe de pe raza municipiului Slobozia. În ziua de 10 noiembrie a.c., lap­tele procesat în cadrul unității a ajuns în toate unitățile de învățământ. Motivul pentru care cazurile de toxiinfecție au fost depistate doar la cele două grădinițe este generat de faptul că restul unităților de învățământ au primit produsul din loturi diferite. «Noi am dispus retragerea tuturor loturilor distribuite în aceeași zi. Am descoperit că nu toate instituțiile au primit lapte din același lot... Au fost loturi diferite! Poate că de aceea pro­­blemele au apărut doar în cazul acestor instituții de învățământ...» susține Mihai Puia, directorul executiv al Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița.

3 Decembrie 2021, 07:50 (4197 vizualizări - 19 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Slobozean:
(8 Decembrie 2021, 16:09)
Pai cate situatii nu au fost la Gradinita Voinicelul... a cumparat prea multe alimente, apoi expirau si a scos Directorul la vanzare... fara factura, fara nimica. Oare in acte cum o fi fost alimentele trecute? Banuiesc ca expirate si aruncate, si asa se mai fac niste banuti de buzunar...
Parinte:
(8 Decembrie 2021, 15:31)
Directorul Gradinitei Voinicelul de ce nu este amendat? La cate prostii face, macar o amenda ar merita.
Elise:
(7 Decembrie 2021, 17:15)
De ce doamna Director nu vrea sa stea de vorba cu noi, cu parintii copiilor? De ce nici macar nu ne zice rezultatul? Are prea multe pile , se pare.
Părinte :
(7 Decembrie 2021, 17:12)
Daca s-ar uita la stire si superiorii conducerii gradinitei Voinicelul, ar fi perfect!
Părinte :
(7 Decembrie 2021, 17:09)
Daca s-ar uita si superiorii institutiei si nu doar conducerea gradinitei Vonicelul, ar fi perfect!
Părinte :
(7 Decembrie 2021, 13:20)
Dacă o schimba pe directoarea de la Voinicelul foarte bine. În sfârșit se face dreptate!
Cetatean 2:
(6 Decembrie 2021, 16:39)
DSP si DSV ar trebui sa faca mai des controale!
Parinte:
(6 Decembrie 2021, 16:38)
Parintii nu ar fi trebuit sa fie anuntati de conducerea gradinitei? Doar ar fi trebuit! Cand am mai facut recalatie la adresa Directorului Institutiei, mi-a zis sa am grija ca copilul intra in Institutia condusa de ea, si nu se stie. Si ca ea va fi sustinuta politic si nu o sa fie schimbata prea curand...
Membru:
(6 Decembrie 2021, 16:33)
Conducera Gradinitei de ce nu a fost amendata? Oare ca face parte din consiliu si ca are oameni? Nu de alta, dar asa se desfasoara discutiile cu dansa "nu-mi puteti face nimica, eu am oamenii mei!". Nimeni nu poate sa zica nimica, deoarece este amenitanta. Angajatii ca vor zbura, parintii ca nu o sa le mai primeasca copiii. Si ce sa mai zicem ca dansa avand pile, sau sustinand asta, in loc sa fie amendata si ea, a trimis autoritatile in institutie. Oare de ce? Pentru ca, sutine ea, ca amenda este mult mai mare pentru director!
Sisi:
(6 Decembrie 2021, 16:26)
Eu ma intreb cum de doar la Gradinita "Voinicelul" s-a intamplat asa ceva, fiind atatea gradinite in oras... Oare de ce? Oare nu era mai ieftin la furnizorul respectiv sau se puteau face smecherii cu el? Ca doar asa mai poate baga si conducerea niste bani in buzunar, sau macar niste produse cumparate din banii instituiei.
alt parinte:
(6 Decembrie 2021, 12:01)
Referitor la cazurile din Gradinita Voinicelul, musamalizarea este in floare acolo! Directoarea a avut tupeul sa dea vina pe copii in prima faza, cum ca ei ar fi venit de acasa bolnavi si au transmis si colegilor boala. Cand a venit DSP-ul si DSV-ul, nu a mai spus nimic si a cerut adeverinta medicala pentru copii parintilor pentru a-i primi la gradinita. Dar nu spune si faptul ca si una dintre bucatarese, pila ei pe care a angajat-o fara ca macar sa aiba calificare, a fost amendata de catre DSP. Orasul este mic si oamenii vorbesc, iar noi ca parinti aflam ce se intampla acolo abia dupa ce ni se imbolnavesc copilasii. Ar trebui schimbata intreaga conducere pentru incompetenta crasa de care da dovada!
Părinte :
(5 Decembrie 2021, 17:15)
Grădinița din Țăndărei a ajuns, din punctul meu de vedere, o entitate fără stăpân atâta timp cât nu există permament o persoană să răspundă de bunul mers a activității! Directorul este de la școală nr.2 care nu știu cât poate să supravegheze o bună a grădiniței iar administratorul este ,în aceiași speță, tot de la școală nr.2. Dacă firma care furnizează alimentele, dacă informația mea este corectă, este aceiași care are o carmangerie în oraș care are produse de o calitate îndoielnică nu trebuie să ne surprindă acest eveniment. Organele abilitate ar trebui să-și facă un obicei de ai vizita mai des pe cei incriminați în acest caz, nu de alta , dar este în joc siguranța copiilor noștri, pe care, statul este obligat să o asigure !
Nenea dsp:
(5 Decembrie 2021, 14:21)
Dacă a amendat gradinitele, înseamnă că personalul este purtător de vreun stafilococ,e_coli,etc,sau nu au preparat produsele în mod igienic, adica nu au respectat normele igienico_sanitare în mediul destinat copiilor. Laptele este un produs alimentar foarte sensibil din toate punctele de vedere. Atenție, la conținutul de grăsime și lactoza din produs.
Părinte :
(3 Decembrie 2021, 17:27)
Nu e normal sa aflam din presa atâta timp cât gradinita din Tandarei are director , conducere, personal.
Un părinte :
(3 Decembrie 2021, 16:50)
"Eu" , ai înțeles și tu ... precum cucu-n gură! Păi Grădinița a fost amendată  , minunatule ??? A fost amendată firma distribuitoare ! Intrebarea mea e următoarea:  de ce conducerea Grădiniței " Voinicelul " nu a adus la cunoștința părinților rezultatele analizelor epidemiologice ?  Se pare că musamalizarea este ridicată la rang de virtute ! În ceea ce mă privește,  nu vă transmit decât atât  : mai faceți-o și-a doua oară,  și-o să  vă vindeți casele ca să plătiți daunele morale ! Celor care nu știți  , vă  spun eu : după ce au infectat copiii , nesimțitele cereau părinților adeverință medicală de la medicul de famile la reîntoarcerea acestora în colectivitate ! Asta , după suferința copiilor  , a banilor cheltuiți pe medicamente etc. Fără alte comentarii ...