Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Controale ale ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna noiembrie 2021, acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală de 144000 de lei. Activitatea de identificare și combatere a cazurilor de muncă fără forme legale de angajare s-a realizat prin 109 controale inopinate la toate tipurile de angajatori. 6 persoane, din care 4 femei, au fost identificate desfășurând activitate de muncă nedeclarată la 4 angajatori care au fost sancționați cu amenzi în valoare de 120000 lei. Modul în care sunt respectate prevederilor legale privind timpul de muncă și de repaus a fost urmărit la un număr de 109 angajatori și au fost aplicate 18 sancțiuni contravenționale, din care 14 avertismente și 4 amenzi în valoare de 12000 de lei. Mai mult, în perioada 22-26.11.2021 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul fabricării produselor de brutărie și a produselor făinoase-cod CAEN 107 și comerț cu amănuntul a pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase, în magazinele specializate-cod CAEN 4724. Au fost efectuate 13 acțiuni de control prin care s-a urmărit modul în care angajatorii respectă prevederile legale cu privire la angajarea personalului (inclusiv transmiterea contractelor individuale de muncă în aplicația REVISAL, în termenul legal), timpul de muncă și timpul de odihnă, repausuri periodice (repausul săptămânal, repausul zilnic, sărbătorile legale).

13 Decembrie 2021, 10:40 (1430 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
ITM Ialomița: Controale la brutării
ITM Ialomița: Amenzi aplicate la stațiile de distribuție carburanți
ITM Ialomița: Verificări privind munca nedeclarată
IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în mediul rural
DSVSA Ialomița: Amenzi pentru dezastrul ecologic de la Borănești

Comentariile cititorilor:


Mail:
(19 Decembrie 2021, 05:20)
[email protected], [email protected], [email protected] Așa rezolvați problema.
sandu:
(18 Decembrie 2021, 12:25)
Titisor a facut doar combinatii dar e protejatul lu sefu, il tine in brate ca e omul care culege
coloana auto:
(18 Decembrie 2021, 05:31)
Unii fara contract fac transporturi si primesc bani pe curse fictive ori kilometrii mai multi. Aceleasi personaje protejate de fosila din Saveni Titisor care aranjeaza toate cursele la camioane si la cele de 3,5 tone. Cursele de 3,5 tone nu sunt scoase la licitatie si se impart doar la neamurile lu Titisor Cojanel. Toate se fac cu acceptul directorului pentru ca asa s a ridicat pensiunea in delta. Ne am cam desteptat domnilor si ne am cam saturat de golaniile voastre.
Manuela:
(14 Decembrie 2021, 16:15)
Se sparge buboiu la Agrana? Îl mazilește pe mocangeală?
Nu pot să cred! dar de recuperat pagubele, pe când?
@ Lili:
(14 Decembrie 2021, 12:26)
Stai Lilico liniștită că nu prea sunt calme lucrurile pe acea pe la noi prin ogradă. barosanii de la Viena au cam început să-și dea seama cum e cu mocăciunea (sau mortăciunea, după cum arată) din vârf și se cam dau în vânt după audit-uri în ultima perioadă.
S-au cam prins cum e cu contractele de prestări servicii, cam aceleași firme care își fac veacul prin deltă, cum e cu unii salariați care rup anvelopele de câteva ori pe săptămână cu aprovizionarea pensiunilor.
fraier e ăla care nu-și dă seama că rămân urme permanent, iar angajații văd, vorbesc între ei și cam unii au dat și prin altă parte.
Așa că vor veni vremuri interesante- - - 
Lili:
(14 Decembrie 2021, 10:35)
Pe vremea fostului director, actual manager al SJU Slobozia, salariații erau cu adevărat respectați, iar regulle de muncă erau respectate cu strictețe, nu ca acum.
Patrichi era director adevărat, avea grijă de salariați, nu făcea măgării, nu era implicat în devalizarea societății, nu exista să ia angajații din programul de lucru și să-i exploateze în folos personal.
Individa de la personal nu sufla în front, nu îndrăznea să se ducă cu vreun document la care să nu aibă argumentare solidă.
Pe când acum, se fură ca în codru, unul îl acoperă pe altul, iar austriecii habar nu au. Dar și când vor afla, atunci va fi cu probleme!
Gigica:
(13 Decembrie 2021, 19:57)
Interesant ar fi dacă ITM-ul ar verifica pe angajații care se duc la muncă voluntară, la pensiunile directorului din deltă, angajați care ar trebui să fie în concediu de odihnă, dar în realitate sunt pontați în continuare și sunt plătiți fără probleme.
Așa că nu mai spuneți că tipesa de la personal nu este acoperită. Cunoaște magraonul de director extrem de bine ce afaceri învârte, își ia și el tainul.
@ Rodi:
(13 Decembrie 2021, 17:50)
E fraier directorul că nu-și dă seama câte măgării face tipa. Câte angajări pe pile și relații și de fiecare dată îl bagă în față pe marele șef. Că el i-a angajat.
Iar dacă o verifică cineva la pontaje, da la sange nu așa la mișto, să lasă cu amenzi babane
Și ITM să face că controlează, hai să fim serioși
Rodi:
(13 Decembrie 2021, 16:45)
Dar cu privire la refuzul societății AGFD Țăndărei de a elibera adeverințele legale la solicitarea salariaților când faceți un control? 
Acolo pe partea de personal, parcă e o țară fără stăpâni
Când o întrebi pe domna de la personal ți-o aruncă p-aia că are relații la ITM și nu ia amendă