Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia susține construirea primului Campus Tehnologic din Ialomița

Administrația Soare vrea restructurarea rețelei școlare locale

Slobozia susține construirea primului Campus Tehnologic din Ialomița

Administrația din Slobozia încearcă să comaseze rețeaua școlară locală a orașului. Într-o primă etapă, liceele «A.I. Cuza» și «Mihai Eminescu» vor deveni un singur Campus Tehnologic, primul de acest fel din județ. «Rețeaua școlară din Slobozia instruiește forța de muncă la fel ca acum 30-40 de ani... Însă piața de muncă s-a schimbat radical! Avem nevoie de forță de muncă specializată în domeniile pe care le cere piața. Administrația locală este un partener în acest proces, nu un spectator... Vrem să construim aici, la Slobozia, cel mai mare Campus Tehnologic al jude­țului!» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Ambiții administrative Reducerea numărului de elevi la nivelul liceelor din Slobozia determină administrația locală să intervină în procesul de învățământ. Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, s-a întâlnit la începutul lunii decembrie 2021 cu reprezentanții liceelor «A.I. Cuza» și «Mihai Eminescu» pentru a identifica soluții de optimizare a procesului educațional și reducere a costurilor admi­nistrative aferente întreținerii unităților școlare. Împreună cu actorii decidenți din cadrul celor două instituții de învățământ, primarul Dragoș Soare a decis implementarea unui plan de comasare a celor două licee și transformarea acestora într-un Campus Tehnologic destinat instruirii forței de muncă din județul Ialomița. «Rețeaua școlară din Slobozia instruiește forța de muncă la fel ca acum 30-40 de ani... Însă piața de muncă s-a schimbat radical! Avem nevoie de forță de muncă specializată în domeniile pe care le cere piața. Administrația locală este un partener în acest proces, nu un spectator... Vrem să construim aici, la Slobozia, cel mai mare Campus Tehnologic al județului!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare, ulterior întâlnirii.

Internat cu piscină pentru elevi Primul pas către comasarea celor două unități școlare îl reprezintă investițiile. În cazul în care proiectul va fi aprobat la nivelul Ministerului Educației, administrația Soare este dispusă să investească în reabilitarea internatului din cadrul Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu». Conform informațiilor oficiale, internatul ar putea găzdui peste 200 de elevi din cadrul tuturor liceelor din oraș, justificând astfel atât investițiile, cât și proiectul în sine. «Susținem cheltuieli financare pentru 3 internate... Putem găzdui toți acești elevi într-un singur campus, oferind condiții la nivelul campusurilor occidentale. Vorbim de săli de studiu dotate conform standardelor, de cantină școlară, de spații pentru distracție... Chiar și o sală de sport cu piscină, pentru că trebuie să ne gândim că elevii respectivi au nevoie și de sport, nu doar de educație școlară. E un proiect necesar care ar putea prinde contur în mai puțin de 5 ani și ar oferi economiei locale muncitorii calificați de care are nevoie!» a mai precizat primarul Dragoș Soare. Administrația locală susține că finanțarea pentru acest proiect ar putea fi asigurată din fonduri europene, caz în care cofinanțarea locală ar deveni suportabilă. De asemenea, administrația locală intenționează să transforme campusul școlar abandonat de la «A.I. Cuza» într-un bloc de garsoniere pentru profesorii care vor preda în Campusul Tehnologic.

Educația reprezintă viitorul orașului Proiectul educațional propus de admi­nistrația Soare nu se oprește aici. Ulterior comasării celor două instituții școlare, primarul Sloboziei intenționează să susțină și comasarea Liceului Pedagogic «Matei Basarab» cu Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului». Administrația locală speră că, în acest fel, muncitorii calificați, formați în liceele din Slobozia vor ajuta la dezvoltarea economică a orașului. Conform datelor oficiale, Ialomița este unul dintre județele care înregistrează un sold negativ al migrației, atât în exteriorul țării, cât și în interiorul acesteia. Astfel, din zona rurală forța de muncă a migrat în mare parte în străinătate, în primul rând din motive economice. Tinerii din Ialomița au preferat să-și maximizeze șansele mergând în exteriorul țării decât să emigreze într-un oraș din România. Administrația din Slobozia consideră că procesul este unul reversibil dacă sistemul educațional al orașului va fi reformat. «Am convingerea că putem trăi bine și aici, acasă... Administrația locală nu se poate substitui școlii. Dar poate sprijini procesul educațional pintr-o strategie care să asigure viitorul economic al orașului!» susține primarul Sloboziei.

Nu e prima oară când administrația încearcă
Administrația locală nu se află la prima intervenție în sistemul educațional din Slobozia. În urmă cu 3 ani, administrația Mocioniu a lansat ideea desființării Semi­narului Teologic «Ioan Gură de Aur», invocând motive pecuniare și necesitatea adaptării rețelei școlare la piața muncii. La momentul respectiv, inițiativa a întâmpinat rezistență atât din partea reprezentanților Inspectora­tului Școlar Județean Ialomița, cât și din partea Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Pentru a preveni repetarea situației, administrația Soare dă asigurări că proiectul educațional lansat de administrație nu presupune restructurarea sistemului de învățământ la nivelul orașului. «Nu vrem să reducem numărul de elevi școlarizați... Dimpotrivă! Vrem ca numărul elevilor să crească și, pe cale de conse­cință, și cel al profesorilor implicați în educarea lor...» susține primarul Dragoș Soare.

20 Decembrie 2021, 07:55 (4768 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete
Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia
Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Comentariile cititorilor:


Elena:
(31 Decembrie 2021, 00:36)
Da...Marea comasare...Așa grabă te pune pe gânduri!Parcă mutăm piesele pe o tablă de șah!Doamna Inspector general a încercat să aducă argumente pentru realizarea marelui proiect...Ce mă surprinde pe mine este că ,ideea, i se pare minunată d-nei Insp.Adj.care este și titularân liceul ce urmează să fie "arondat".Păi dacă decidenții așa au stabilit...cine suntem noi să ne opunem?Am încercat timid ...dar zarurile fuseseră aruncate!Viziune există căci vizionari sunt destui!Vedem ce-o să iasă...Ce o să se întâmple cu elevii, cu cadrele didactice,s-a respectat procedura,sunt planuri pentru următorii cinci ani?Nu știm nimic!Ce se știe sigur este că se face și că "decidenții"se grăbesc.Noi trebuie să fim cuminți căci altfel suntem puși la colț...
Slobozean:
(23 Decembrie 2021, 13:12)
Nu este o abordare normala, probabil ca sunt unii inspectori care au interese.  cum sa unesti liceele astea cand ele merg bine, mai ales cuza. aiureala mare.
Te doare capu cu managerii astia.
Cetatean :
(20 Decembrie 2021, 22:34)
Cum sa comaseze Liceul Pedagogic cu SC.6? Și Chimia cu Cuza? Cine îl sfătuiește asa prost?Cuza și Chimia împreună, reprezinta megaindustrie! Dacă vrea comasare: sa treacă SC.6 la Chimie.Iar SC.4 cu cine o mai comaseaza, iar?O ia de la Chimie și o duce la sc.6?