Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Concurs cu repetiție pentru directorii școlilor din Ialomița

Nici politizarea învățământului nu mai e ce-a fost

Concurs cu repetiție pentru directorii școlilor din Ialomița

În octombrie 2021, aproximativ 60% din directorii școlilor din Ialomița nu au obținut notă de trecere la concursul organizat de Inspectoratul Școlar Județean. Potrivit Ordinului Ministerului Educației nr. 4.597/2021, instituția reia procedura în cadrul unei noi sesiuni care se va desfășura în perioada ianuarie-aprilie 2022. Primul termen scadent, cel de înscriere la concurs, este 25 ianuarie 2022.

Mitrea e generoasă Deși politizate în multe dintre cazuri, funcțiile de directori de școli nu reprezintă o sinecură atractivă pentru cadrele didactice. În aceste condiții, funcțiile neocupate rămân la dispoziția celor care nu au reușit să obțină notă de trecere după sesiunea de concurs din octombrie 2021. Surse din cadrul Inspectoratul Școlar Județean Ialomița confirmă faptul că inspectorul general școlar Steluța Mitrea a solicitat directorilor «respinși» să-și depună din nou dosarele. Îndemnul confirmă nu doar lipsa de apetență pentru această funcție cu responsabilități majore, ci și lipsa de cadre didactice capabile să își asume managementul instituțional.

Mulți, dar directori În aceste circumstanțe, singura piedică în calea directorilor de instituții care vor participa din nou la concurs o reprezintă examenul. Unii dintre directorii de școli care și-au adjudecat posturile în prima sesiune susțin că «examenul din octombrie 2021 a fost serios și solicitant». Reamintim că aproximativ 60% dintre cei 112 candidați înscriși în prima sesiune nu au făcut față cerințelor de examen. Pe cale de consecință, reluarea sesiunii, conform Ordinului Ministerului Educației nr. 4.597/2021, s-ar putea solda cu un nou eșec. După prima sesiune de examene, Steluța Mitrea a anunțat că va face declarații publice privitoare la rezultate, dar până la acest moment nu a făcut-o...

18 Ianuarie 2022, 16:20 (3252 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
IȘJ Ialomița: 19 directori și 10 directori adjuncți de școli, după un nou concurs
Directori noi în toate școlile din Ialomița
5 școli din Ialomița își păstrează foștii directori

Comentariile cititorilor:


Unu:
(23 Ianuarie 2022, 13:57)
La școala vin sa învețe ,educația trebuie data de părinți acasă așa ca mai ginditiva și la cei 7ani de acasa
Corcodel de la Dumitresti:
(21 Ianuarie 2022, 19:25)
La scoala de la Manasia, din centru, nu este nevoie de concurs, o sa fie realesa fosta directore, pretena lu MUCUSOR  MONTATOR DE CASETOFONE, ala ajuns la hasistenta hociala, ala care aduce voturi de la ciorile zburatoare. ala care le domesticeste si le aduce in gradina zoobotanica(fara parc in VALEA PLOPILOR)- URZICENI.  De 15 ani partideau, cu aportul lu MUCUSOR ELECTRONISTUL si HERACLOSU TENCUIERISTUL. face jocurile la Inspectoratul lui MUMI.  MUMI, ai de la Fetesti, ai acu trei kile de apret si 2 de ten fin, ai chimista care nu stia cat fac, un rahat si un c.cat, accidentati de sorta si ramasi in avangarda.
@Ptr.cetatean, @ cetatean:
(21 Ianuarie 2022, 16:39)
Pai de ce nu-i educati?? Pentru ce vreti salarii?Educati-i la scoala, ca asta asteapta lumea de la voi! Nu va intereasaza nimic, faceti meditatii si nu va declarati veniturile si aveti pretentii sa fiti respectati si platiti..Voi si popii, luati bani la negru si nimeni din niciun guvern nu a luat atitudine…
Ptr cetățean, @cetățean :
(20 Ianuarie 2022, 17:42)
Ce va place sa va mai dati cu părarea!Voi le meritați, nu?Ia sa stați voi și sa vorbiți la pereți, și sa le suportați aroganta( ca se cred buricul pamantului)! vin la sc.doar ca sa se plimbe și sa stea pe telefoane!Ei cred ca au numai drepturi.Si,parintii habar nu au de ei! Sa i vedeți cum se manifesta în pauze, zici ca sunt la gradina zoologica!
@Cetatean:
(20 Ianuarie 2022, 06:52)
Asa este, ai dreptate, nu merita salariile
Cetatean: