Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Directori noi în toate școlile din Ialomița

Directori noi în toate școlile din Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița anunță public faptul că toate cele 93 de școli din județ au nevoie de directori și directori adjuncți, funcțiile de conducere fiind ocupate pe bază de «detașare în interesul învățământului». Până pe 26 septembrie a.c., conform deciziei Ministerului Educației, cei interesați se pot înscrie la concurs, folosind platforma informatică a Ministerului Educației. Potrivit calendarului, numirile noilor directori se vor semna pe data de 22 decembrie 2021.

Directorii de școli, așteptați la concurs
În urmă cu o săptămână, Inspectoraul Școlar Județean Ialomița a făcut public anun­țul cu privire la desfășurarea concursului pentru funcțiile de directori și directori adjuncți ai unităților de învățământ din județ. Funcțiile de directori sunt disponibile în toate cele 93 de școli din județ, iar cele de directori adjuncți în 27. Numărul funcțiilor de director adjunct este mai mic deoarece, din cauza scăderii efectivelor de elevi, unele unități de învățământ din Ialomița nu întrunesc toate condițiile necesare pentru a include în schema de perso­nal poziția de «director adjunct». În momentul de față, toți di­rectorii și directorii adjuncți pe care unitățile de învăță­mânt ialomițene îi au își exercită atribuțiile în baza «detașărilor în interesul educației». «Au fost emise „dispoziții de deta­șare în interesul educației“ pentru toate funcțiile de conducere din școli. Participarea la concur­su­rile organizate este importantă pentru ca funcțiile să fie ocupate fără această detașare... Valabilitatea funcțiilor este de 4 ani, urmând ca după expira­rea acestui termen să fie organizat un alt concurs. Sperăm ca persoanele interesate să se înscrie într-un număr cât mai mare!» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar ge­neral al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Față de concursul precedent, analiza dosarelor candidaților se face direct de către Ministerul Educației. Cei interesați trebuie să transmită toate documentele necesare prin intermediul unei platforme informatice pe care Ministerul Educației a creat-o în acest scop. Pe 15 octombrie 2021 și 15 noiembrie 2021, se vor desfășura probele scrise, respectiv, interviul. După ce perioada de contestații se va încheia, pe 22 decembrie 2021, vor fi emise deciziile de numire în funcție.

23 Septembrie 2021, 13:20 (3027 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
5 școli din Ialomița își păstrează foștii directori

Comentariile cititorilor:


Adevărat:
(6 Octombrie 2021, 14:54)
Liceul de chimie nu are, de fapt, conducere............Este ”vid de putere”: directoarea adjunctă nu are nici putere, nici idei, nici acces la mail și nici nu știe despre ce e vorba, fosta directoarea demisionat ”pentru că oamenii sunt răi” și nimeni nu știe pe cine și de ce e supărată, dar face prostii, tace și nu părăsește biroul directorului. Iar noua directoare...............nu a văzut-o nimeni în școală! Are ore..............în altă parte! Așa o treabă face ISJ-ul, de zici că are contract să facă rău acestei școli! Poate inspectoarea adjunctă, titulara acestei școli, are de-a face cu asta? Adevărat este...............
Director :
(24 Septembrie 2021, 14:26)
Sa vedem cati promovează! Sa vedem cine câștigă Liceul de Chimie! Ca,acum este bătaie mare pe funcția asta! Dintr-odata, Liceul este f.dorit.Dar nu de elevi, ci de cadre care se cred mari manageri!
Mariana:
(24 Septembrie 2021, 13:12)
Mai este cineva care sa creada in corectitudine examenelor din, Ialomita? Se stie de cand hau,ca viitorii directori sunt pusi politic sau cei cu relatii si rude bagate adanc in mafia hotiei politice. @Valentin nu cumva esti ala de a fost si el primar si acu un parlit de invatator, oftica mare pe tine, acu si vrea sa te faci si director de scoala, nu-ti ajung blestemele comunitatii, le vrei si pe alea ale copiilor? Dute ma, rasuflatule cu cearcane la ochi si buhait de, reginele altora,ca sti bine cum a facut puscarie coana cu casa in curtea manastiri. Vrei si tu director, nu-ti ajunge, panarama de barbugiu. Ai mirosit ca e ciordeles si pe la scoala? Directoarea care a facut puscarie,1 an cu suspendare ce mai cauta la scoala, nui ajung incasarile de la poarta raiului? Hai mancati-va iar intre voi, da ai grija ca la o adica tot popa iti canta prohodul si nu barbieru. El decat te aranjaza ca sa fii frumosu printre draci. Asteptam vestile!
Marius:
(24 Septembrie 2021, 10:40)
Cu profesori mediocri in funcții de conducere, școlile nu pot avea rezultate bune. Trebuie doar sa fii prost si sa simpatizezi un edil sau partid politic pentru a primi in dar o functie in conducerea unei scoli.
Tandarean:
(24 Septembrie 2021, 09:35)
@Valentin, avem primari penali, condamnați si cu apucături de interlopii. Deci, .......
Valentin:
(23 Septembrie 2021, 17:44)
Directorii penali condamnati definitiv pentru fapte de fals intelectual, mai participa la concursuri? Fara penali in functii publice, mai se poarta prin amarata asta de Ialomita? Mergem in continuare cu scofalciturile penale in functii de, directori, oare ce exemplu se da copiilor cand stiu ca directorul scolii a facut puscarie? Cum o fii sa fii director cu puscarie si savte dai formator de rang superior? Aveti ceva de comentat coana, cadelnita?