Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Silaghi și Gulceac, aproape «semnați» Silaghi și Gulceac, aproape «semnați»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Silaghi și Gulceac, aproape «semnați»

Jucătorii Unirii Slobozia au revenit la antrenamente și își doresc să continue evoluțiile bune din toamnă. Antrenorul Adrian Mihalcea pare să fi creat deja un nucleu de jucători pe placul lui și, de aceea, campania de achiziții din această iarnă va fi mult mai săracă decât de obicei. Mai mult, dacă vor gestiona corespunzător cele 3 meciuri rămase din sezonul regulat, pe ialomițeni îi va aștepta o primăvară liniștită, indiferent dacă vor merge, sau nu, în play-off. La pregătire participă și doi jucători noi care, cel mai probabil, vor parafa în curând contracte cu Unirea.

Un ardelean și un moldovean de peste Prut Robert Silaghi este un mijlocaș ofensiv de 19 ani, care a avut evoluții apreciate sezonul trecut, la Farul. Aparține de CFR Cluj, iar în toamnă a evoluat pentru satelitul feroviarilor, în Liga a III-a, și a marcat un gol. Originar din Gherla, Robert Silaghi are prezențe în Naționala U18 a României. Al doilea jucător nou vine din Republica Moldova. Originar din orașul Bălți, atacantul Vadim Gulceac, 23 de ani, a evoluat în toamnă la Petrocub Hîncești, ocupanta locului 2 în campionatul Moldovei de peste Prut. În 2 ani și jumătate petrecuți la Hîncești, a adunat 57 de apariții și a marcat 13 goluri. A avut și 3 apariții în Conference League, remarcându-se cu un asist. Are un gol marcat și pentru Moldova U21. Cei doi vor fi în teren sâmbătă, 22 ianuarie a.c., la amicalul cu Înainte Modelu.

Matei a plecat, Radu a fost împrumutat Primii jucători care au plecat de la Unirea în această pauză competițională au fost atacantul Cosmin Turcu, ajuns la FC Brașov și tânărul mijlocaș Marius Savu, înregimentat de Oțelul Galați. O dată cu reunirea echipei, au apărut alți doi jucători la care se va renunța, definitiv sau temporar. Mijlocașul Marius Matei, 19 ani, a plecat de la Unirea, după ce în tur a fost, în general, rezerva lui Mustacă. A marcat un gol pentru echipa noastră, în meciul cu FC Brașov, câștigat cu 6-0. Un alt tânăr mijlocaș, Dorin Radu, 19 ani, va fi împrumutat în sezonul de primăvară la Recolta Gheorghe Doja.

18 Ianuarie 2022, 15:45 (1761 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Primele vești bune: Adi Mihalcea rămâne!
S-au dezlănțuit în repriza secundă
Semieșec la ultimul meci acasă
Nu e baraj, dar a fost frumos

Comentariile cititorilor:


Parere:
(28 Ianuarie 2022, 20:24)
Dar domnul Ilie, domnul Mihalcea, domnii de la CJ nu isi pun si ei intrebarea : de ce de la centrul de copii si juniori nu sunt rezultate deloc ? De ce de atatea generații nu mai scoate un junior bun?? Toti care merg la seniori sunt trimiși acolo ca sunt băieții lui X si Y , nu pentru ca ar merita ! Undeva este o greseala si cineva trebuie sa dea explicații pentru ca nu ai cum sa spui ca ai dat juniori la echipa mare când ei sunt acolo ca sa fie la numar sau din obligații
Lupul:
(21 Ianuarie 2022, 22:02)
Afirmațiile care sunt facute mai sus au temei faptic și dacă vreți va aduc la cunostinta multe ilegalități astept comentarii sau fata in fata,fara obțineri.grija mare domnilor nu împărțiți pământul și toți suntem trecători.
Lupul:
(21 Ianuarie 2022, 21:45)
Ce Sa facem dacă juniori clubului nu sunt buni sau nu au neamuri sa ii susțină,aviz antrenorilor care in timpul care activa pentru UNIREA au fost sau nu sau făcuți remarcați și nu au facut un pas mai departe de UNIREA căpitanului cu blazon de slobozia, nu este in fișa postului tau sa denigrezi munca unor juniori și sa ii incurajezi dnule zenga tin sa mentionez ca nu tu ai inventat apa calda si sa nu uiti ca ai lasat UNIREA cand era mai greu și ți-ai sifonat colegii de echipa ca tu sa iti păstrezi locul in echipa.