Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița alocă 32 milioane de lei administrațiilor locale

Consiliul Județean Ialomița alocă 32 milioane de lei administrațiilor locale

La sfârșitul lunii ianuarie 2022, administrațiile locale vor primi 32 mi­lioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale pentru anul 2022. Proiectul de hotărâre se află în lucru, iar banii urmează a fi utilizați în principal pentru cofinanțarea proiectelor derulate prin PNDL și pentru susținerea programelor de infrastructură locală aflate în derulare.

Administrația Pavel se grăbește Cu 3 luni mai devreme decât anul trecut, administrația Pavel anunță că va repartiza suma de 32 milioane de lei pentru susținerea programelor de infrastructură, precum și pentru cheltuieli de funcționare ale administrațiilor publice locale. Repartizarea sumelor se face în funcție de solicitările admi­nistrațiilor locale și de prioritățile acestora. «După cum știți, începând cu anul trecut am decis să repartizăm aceste sume în funcție de necesitățile imediate ale comunităților... Am stabilit deja cu primarii care sunt prioritățile imediate și sumele vor fi repartizate conform unor criterii clare. Sprijinim cofinanțarea proiectelor derulate prin PNDL și proiectele de infrastructură rutieră aflate în derulare!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița. Suma repartizată în 2022 pentru echilibrarea bugetelor locale este cu aproximativ 5 mili­oane de lei mai mare decât în anul precedent. Printre localitățile care vor primi sume consistente pentru finanțarea infrastructurii rutiere locale se numără localitățile Grivița și Săveni, care au finalizat sau urmează să finalizeze investiții în drumurile comunale.

Mai e mult până departe
Drumurile comunale reprezintă însă un obiectiv secundar al administrației județene. Prioritatea declarată a administrației Pavel o reprezintă reabilitarea infrastructurii rutiere județene. Conform datelor oficiale, la nivelul județului Ialomița există 85,55 kilometri de drumuri neasfaltate, 23,55 drumuri pietruite și 58,17 kilometri de drumuri de pământ. Cifra repre­zintă mai mult de un sfert din totalul de 507 kilometri de drumuri județene aflate în administrarea Consiliului Județean Ialomița. Admi­nistrația Pavel susține că reabilitarea și asfaltarea acestor drumuri ar putea fi realizată în următorii 10 ani.

20 Ianuarie 2022, 08:10 (1708 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%
La Aniversara președintelui Pavel
30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița
Guvernul României a oferit primăriilor din Ialomița «firimituri bugetare»

Comentariile cititorilor:


Parinte:
(26 Ianuarie 2022, 14:09)
Domnule Pavel poate ajungeti sa parcurgeti si traseul ,,  reabilitat ,, Slobozia -Marculesti. Un drum facut de mantuiala. Statia de la Gimbasani a disparut si copii stau in curent si in ploaie sa vina autobuzul. De o parte si de alta a soselei mormane de  moloz , pamant, copaci rupti ,burieni,etc.
Un peisaj dezolant.
Nicu Dutu/Horia:
(20 Ianuarie 2022, 10:41)
Buna ziua,
Preluati si drumul comunal Horia-Salcioara în vederea asfaltării, să legați și localitatea Horia de municipiul resedinta de judet, ar fi o mare realizare a acestei administrații, că celelalte nu ne-a bagat în seamă.
Cu stimă!