Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Despre criza prețurilor la energie electrică/gaze

Octavian Săvoiu, președintele USR Ialomița

Despre criza prețurilor la energie electrică/gaze

Suntem în plină criză a prețurilor la energie electri­că/gaze și nu sunt semne că lucrurile se îndreaptă. Dacă în octombrie-noiembrie 2021 pre­țurile au crescut cu aproximativ 30% la energia electrică și 50% la gaze, o dată cu luna decembrie 2021 facturile au crescut substanțial. Pentru unii s-au dublat, dar au existat și nefericiți cu facturi de 4-5 ori mai mari! Ca să înțelegem contextul, creșterea prețurilor gazelor nu este o situație locală. Și la nivel european acestea au crescut de 4-5 ori de la începutul anului. Conjunctura economică care a dus la creșterea prețurilor a fost speculată și dublată de Rusia care, în încercarea de a presa economic UE, a limitat artificial livrările.

Cum a răspuns coaliția de la guvernare acestei situații? Eu consider că lucrurile au fost gestionate prost printr-o lege făcută pe genunchi și măsuri greșite luate de Ministerul Energiei și ANRE. S-a in­tervenit târziu prin adoptarea, în octom­brie 2021, a legii care plafonează energia electrică la cel mult 1 leu/kWh și gazele la 0,37 lei/kWh, diferența urmând să fie compensată către distribuitorii de energie de la bugetul de stat. Problema este că distribuitorii se tem că la buget nu vor fi fonduri suficiente, iar plata compensa­țiilor va fi întârziată. În acest fel distri­buitorii vor fi obligați să suporte o bună perioadă de timp din buzunarul propriu aceste sume. Pentru că sunt mari necla­rități în lege, 7 (șapte) dintre furnizorii de gaze naturale au anunțat că se retrag de pe piață. Unii furnizori nu știau să calculeze prețul final, alții nu știau în ce măsură vor fi compensați și au ales să factureze la preț maxim urmând să facă recalculare în minus pe facturile ulterioare, după ce statul va vira banii. Iar alții au procedat pur și simplu cu rea intenție, pentru că o lege proastă care nu spune lucrurile clar și în care fiecare are dreptate le-a permis acest lucru. USR a propus încă din toamnă o altă abordare mult mai clară și mai eficientă. Am plecat de la faptul că prețul pe care noi îl plătim în factură este jumătate prețul gazului și jumătate alte tarife și taxe. În loc să ataci partea de cost a gazului, noi am propus să atacăm partea de taxe. Am propus reducerea TVA de la 19% la 5%, eliminarea accizei și a certificatelor verzi (încă 5% reducere). Mai mult, legea nu se adresează deloc marilor consumatori industriali de energie și avem deja două mari companii industriale, una producătoare de îngrășăminte chimice și una de aluminiu care și-au anunțat închiderea temporară a producției, cu zeci de mii de angajați într-o situație incertă în mijlocul iernii. Una din aceste companii este Combinatul de îngrășăminte chimice Azomureș, cu impact direct asupra eco­nomiei județului nostru. La noi, în Ialomița, criza gazelor afectează pe lângă utilizatorii casnici și principalul sector economic al județului, agricultura. Creș­terea prețului mondial la gaze a făcut ca îngrășămintele, în special cele pe bază de azot, să se scumpească de peste 3 ori, iar cantitățile disponibile sunt insuficiente pentru acoperirea necesarului campaniei de primăvară, punând astfel în pericol producțiile anului 2022, în special la culturile de grâu și porumb. Importăm în acest moment îngrășăminte azotoase din Georgia, Uzbekistan, Bulgaria, etc și combinatul de la Azomureș este închis. Asta ca să nu mai vorbesc de Combinatul de la noi de la Slobozia, a cărui situație este și acum incertă. USR a propus și pentru acest obiectiv economic o măsură de Credit Fiscal. Propunerea era ca jumă­tate din creșterea facturilor la energie să fie acordată companiilor ca și credit fiscal, adică aceste companii puteau să își deducă aceste sume din impozitele datorate statului pe următoarele 6 luni. Există și soluții pe termen lung de care nu aud nimic vorbindu-se în coaliția de la guvernare. Iar când amintesc acest lucru, mă gândesc în primul rând la realocarea investițiilor în exploatarea zăcămintelor de gaz de la Marea Neagră printr-un proiect de modificare a infamei legi offshore adoptată în Guvernarea Dragnea. Dar ce pretenții să ai când, în plină criză, președintele ANRE, Dumitru Chiriță, un electrician fost șef de tură și lider sindical, pus de PSD să păzească piața energiei, a plecat în vacanță, iar ministrul Energiei pare complet depășit de situație. Să avem o iarnă blândă, vă doresc! Poate natura ține cu noi, că domnii guvernanți...
Octavian Săvoiu,
președinte USR Ialomița

28 Ianuarie 2022, 15:05 (3245 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Nutii spaima Constitutii:
(29 Ianuarie 2022, 01:38)
Desi nu-mi plac politicienii trebuie sa recunosc ca aceste propuneri par mult mai bune decat ce avem noi acum in lege. Nu stiu daca asta ar fi impiedicat distribuitorii si producatorii sa-si faca de cap prin buzunarul nostru si sa ne ierte de violul in grup la care ne-au suspus. Totusi domnule Savoiu desi compensarea facturilor tot din buget se face si lipsa banilor respectivi din visteria statului (prin micsorarea taxelor) ar fi fost simtita serios (cu ce mai achitam cosciugele alea zburatoare de 40 de ani vechime ?). Cu toate acestea  modalitatea propusa pare mai limpede si mai usor de aplicat. In plus am impresia ca a mai fost adoptata si de alte tari (in Franta parca). Trebuie sa mai spun ca nu prea mi-a facut placere finalul articolului. Nu e frumos sa acuzi un om pentru ca a fost lider de sindicat. Faptul ca sindicatele sunt legate de singurul partid de stanga nu inseamna ca trebuie sa dispara. Sunt singura organizatie care mai reprezinta (si/uneori) interesele muncitorilor cel putin la nivel teoretic. Si sa nu intrebati daca PSD este de stanga ca intreb si eu daca PNL este de dreapta :)). 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 21 Mai 2022
74 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 387 388

IPJ Ialomița: Începe «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

În perioada 22-27 mai a.c., Poliția Română, prin Institutul de Cercetare și Prevenire a Criminalității, organizează cea de a XVI-a ediție a evenimentului «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Obiectivul ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 14:40
(132 vizualizări - 0 comentarii)


1

Slobozia: Expoziție de pictură la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi gazda unei expoziții de pictură care cuprinde lucrările artiștilor Stela Maria Lucici și Cristian Sima. Evenimentul se va desfășura luni, 23 mai 2022, începând cu orele ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 13:30
(140 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Vineri, 20 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27170, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de joi, 19 mai a.c., când ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 13:15
(93 vizualizări - 0 comentarii)


3

AJOFM Ialomița: Doar 42 de persoane selectate în vederea angajării, la Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Vineri, 20 mai a.c., la Slobozia, în incinta Centrului Cultural «Ionel Perlea» a fost organizată Bursa Generală a Locurilor de Muncă. La nivelul județului, până la data desfașurării Bursei, au fost contactați ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 13:00
(102 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: La volan cu permisul suspendat

Joi, 19 mai a.c., în cadrul unei acțiuni de amploare desfășurată de polițiști, oamenii legii au identificat, în flagrant, pe Bulevardul Chimiei din Slobozia, o femeie care conducea având permisul de conducere ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 12:45
(147 vizualizări - 0 comentarii)


5

DSVSA Ialomița: Fără focare de Pestă Porcină Africană pe raza județului

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, la acest moment, pe raza județului Ialomița nu există focare de Pestă Porcină Africană ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 11:00
(95 vizualizări - 0 comentarii)


6

IPJ Ialomița: Controale ale polițiștilor de Investigare a Criminalității Economice

Miercuri, 18 mai a.c. polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o acțiune pe raza municipiilor Slobozia, Fetești, Urziceni și a comunei Sinești, pe linia ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 15:30
(313 vizualizări - 1 comentariu)


7

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în mediul rural

Miercuri, 18 mai a.c., polițiștii ialomițeni au organizat pe raza comunelor Ciulnița, Gheorghe Lazăr, Perieți și Andrășești o acțiune cu efective mărite de prevenire și combatere a nerespectării normelor ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 15:15
(256 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Joi, 19 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27169, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de miercuri, 18 mai a ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 13:15
(195 vizualizări - 0 comentarii)


9

AJFP Ialomița: Precizări privind noile măsuri fiscale aprobate de Guvernul României

Prin actul normativ sunt aduse o serie de modificări și completări Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală necesare pentru reglementarea obligației de raportare de către furnizorii de servicii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 12:00
(210 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Vineri, 20 mai 2022, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Vineri, 20 mai 2022, echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din Cartierul Buliga/Fetești. Astfel, în intervalul orar 08,00- ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 12:00
(283 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Jandarmii ialomițeni, la datorie

IJJ Ialomița: Jandarmii ialomițeni, la datorie

Aproximativ 140 de jandarmi ialomițeni vor asigura măsuri de ordine și siguranță publică pe timpul desfășurării manifestărilor sportive, religioase și cultural-artistice care vor avea loc în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 11:45
(303 vizualizări - 0 comentarii)


12

Efectivele de pisică sălbatică, râs și lup, evaluate de APM Ialomița

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2022, 14:55
(332 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 18 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27169, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de marți, 17 mai ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2022, 13:20
(279 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

17 Mai 2022, 18:20


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

17 Mai 2022, 18:15


Borănești: Reținut pentru «viol»

Luni, 16 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reținut, pe bază de ordonanță, un bărbat de 49 de ani, domiciliat în localitatea Borănești. Acesta este acuzat că, în noaptea de 13/14 aprilie a.c., ar fi violat ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 15:20
(469 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Ghidul fiscal al contribuabililor care realizează venituri din închirieri a fost actualizat

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a actualizat Ghidul fiscal al contribuabililor persoanelor fizice care realizează venituri din închirierea și subînchirierea bunurilor mobile și imobile ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 15:00
(383 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Campania de depunere a Cererilor de plată aferente anului 2022, la final

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice încheierea Campaniei de depunere fără penalități a Cererilor Unice de Plată. Astfel, în perioada 1 martie-1 ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 13:40
(399 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Marți, 17 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27165, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 16 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 13:15
(385 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă, organizată la Slobozia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 20 mai 2022, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la Slobozia, în incinta Centrului Cultural «Ionel ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 11:00
(437 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele Sfântului Ioan Botezătorul, la Urziceni

În anul în care se împlinesc 20 de ani de la sfințirea bisericii cunoscută drept Catedrala Urziceni, racla cu un fragment din moaștele Sfântului Ioan Botezătorul va sosi în oraș. Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 23:05
(541 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Bullying în școala mea-aleg să mă implic»

IPJ Ialomița: «Bullying în școala mea-aleg să mă implic»

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile preventive la sfârșitul săptămânii preventive. Aceștia s-au întâlnit cu elevii de liceu și cadrele didactice în cadrul proiectului «Bullying în școala mea ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 14:20
(470 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină mistuită de flăcări la Manasia, incendiu la un stâlp electric la Fetești, casă cuprinsă de foc la Borănești

Mașină mistuită de flăcări la Manasia, incendiu la un stâlp electric la Fetești, casă cuprinsă de foc la Borănești

Duminică, 15 mai a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la un autoturism abandonat de câteva zile pe ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 13:50
(441 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 16 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27161, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 15 mai a ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 13:30
(470 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri 20 mai 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 12:20
(563 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Aproape 100000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-14.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 97283 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 12:05
(460 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 15 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27161, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 14 mai ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2022, 13:50
(627 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 14 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27161, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de vineri, 13 mai ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2022, 13:20
(710 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Vineri, 13 mai a.c., o tânără de 15 ani, din Țăndărei, a ajuns la spital fiind victima unui accident rutier. Fata a fost lovită de un camion în timp ce traversa strada, regulamentar, pe trecerea de pietoni ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 16:20