Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Am învățat! Ne-am maturizat! Suntem pregătiți pentru Alegeri!»

Octavian Săvoiu, președintele USR Ialomița

«Am învățat! Ne-am maturizat! Suntem pregătiți pentru Alegeri!»

Apariția Alianței Dreapta Unită (USR-PMP-Forța Dreptei) complică scena politică locală și generează confuzii la nivelul electoratului de Dreapta. Octavian Săvoiu, președintele USR Ialomița, susține că soluția identificată de cele trei formațiuni politice reprezintă singurul răspuns politic posibil la capcana electorală generată de alianța dintre PNL și PSD: «Aceste două partide nu urmăresc reprezen­tarea noastră, ci să rămână la guvernare cu orice preț!».

 

4 ani în Opoziție Octavian Săvoiu, președintele USR Ialomița crede că cei 4 ani de mandat au fost benefici pentru filiala pe care o re­prezintă. «Am învățat! Ne-am maturizat! Am înțeles că politica și votul reprezintă mecanisme complexe, mai ales la nivel local și județean. Iar Alianța pe care am format-o este o dovadă. Și singurul răspuns posibil la înțelegerile politice dintre PNL și PSD. Aceste două partide nu urmăresc reprezentarea noastră, ci câștigarea alegerilor cu orice preț. Suntem pregătiți pentru Alegeri!» susține Octavian Săvoiu.

 

De la 25 la 66 de localități Una dintre primele decizii adoptate după coagularea ADU la nivel local a fost stabilirea candidaților pentru Alegerile Locale. Octavian Săvoiu susține că în 2024 Alianța va prezenta candidați viabili pentru toate localitățile județului: «Am discutat cu președinții Marinică Cazacu (PMP) și cu Eugen Dubălaru (FD) și am decis să susținem candidați comuni în toate localitățile... Acolo unde acest lucru nu e posibil, sondajele vor stabili candidatul cu cele mai mari șanse, iar celelalte două formațiuni îl vor susține!».

 

«Miza noastră e reprezentarea electoratului!» Președintele USR Ialomița susține, ca și la precedentele Alegeri, că miza partidului pe care îl reprezintă este electoratul. «Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă au terminat cu guvernarea, ne-au rezolvat toate pro­blemele și țin de săptămâni țara blocată pentru a face ei „negocieri“ pe comasarea alegerilor. Comasarea Alegerilor Europarlamentare cu cele Locale are scopul de a submina reprezentarea corectă a electoratului! PNL vrea cu disperare comasarea iar PSD vrea să le ia și pielea de pe ei ca să accepte... Asta-i tot, nu există interesul nostru la mijloc, ci doar combinațiile lor politice! Dar suntem pregătiți pentru ambele scenarii. Fie că vom avea o campanie de 3 luni, fie că vom putea lupta 6 luni, suntem pregătiți pentru Alegeri!» a mai susținut Octavian Săvoiu.

2 Martie 2024, 14:20 (3988 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
«Acest Guvern s-a finanțat din scumpiri!»
«Ialomița a accesat mai puțin de jumătate din fondurile europene de care dispune!»
Despre criza prețurilor la energie electrică/gaze
«Locomotivele» electorale ale ADU pentru Ialomița

Comentariile cititorilor:


#pasajladrajna:
(8 Martie 2024, 09:09)
O să vă bântuie rău Roșia Montană!
@Un cetatean corect:
(5 Martie 2024, 12:46)
Daca esti corect trebuie sa-ti amintesti ca in perioada cat au fost la guvernare Usr-stii au avut printre altele ministerul justitiei unde ministrul si-a purtat 8 luni costumul scump la birou fara sa fac nimic, adica sa incerce taierea pensiilor speciale iar unul dintre primii secretari de stat numiti de Usr a fost o tanara pensionara din politie(42 de ani si 6000 de lei pensie).Plus multe altele. Cam asta e gargara cand esti in opozitie si altele faptele cand te-ai infipt in ciolan..
Un cetatean corect:
(5 Martie 2024, 09:29)
Oricare ar fi situatia ganditi-va ca s-a ajuns cutitul la os cu PSD-eua si PNL-eaua . Oameni s-au saturat sa fie mintiti. Chiar daca majoritatea slobozenilor vor cu PSD ca le da pensii si foloase ,tinerii nu vor asta si se vede in sondaje. Sa nu mai vorbim de firme ,ce au fost efectiv decimate de taxe si impozite . Trebuie sa fii tampit sa mai votezi cu PSDNL. . Trebuie sa iti urasti atat de mult copii incat sa vrei sa le distrugi viitorul cu asemenea oameni. Nu numai ca nu vor face nimic dar vor ingropa tara in datorii si daca acum e viata scumpa stati sa vedeti dupa alegeri .  Efectiv ce a facut  bun PSDNL (tot acelasi partid chiar daca au culori diferite) in 35 de ani ?  Numai penali in functii , numai oameni santajabili , este jalnic. Partidul rosu e condus de unul de la Buzau care sa visat erou revolutie ("inchipuit) "fals erou" a luat merite necuvenite ,un impostor. Cat despre Nicolae Ciuca , ce sa spunem ?  Ca are pensie speciala nemeritata, ca incurajeza si sustine specialii ? Nu vad pe cine reprezinta ,pe oameni ce cunosc valorile liberale cu siguranta nu. Sa fii liberal inseamna sa sustii industria si oameni ce produc. Numai oameni cu "intentii bune" . Daca tot o sa votam cu PSDNL, ne meritam soarta de oameni prosti. Sa nu ne miram cand totul se va scumpi si autoritatile vor da din umeri. Avem exemple clare de lucrari facute de oameni incompetenti marca PSDNL , "groapa lui Ionascu", "apa nepotabila "," lipsa spatii verzi", "miros de Ciulnita cu pestilenta" etc. USR-ul reprezinta opozitia si datorita lor astia mai de sus nu au furat mai mult. Ne trebuie o opozitie puternica pentru a face ceva in tara asta si da ,reprezinta tinerii . Tinerii au  sustinut si sustin acest partid. V-ati mai interesat cati tinerii, cati copii pleaca din Slobozia, din Ialomita si de ce ?  Zero sanse de reusita marca PSDNL.
Cheson:
(4 Martie 2024, 16:36)
Ce aveți de vă luați de Forța Dreptei Ialomița? Sunt și ei mici, dar or să ajungă mari. Sau poate și mai mici! Că nu prea se vede valoare pe acolo pe la ei. Pe cand cu PMP Ialomița e altă treaba. Manypică e uns cu toate alifiile, îi papă pă ailalți doi, la un loc.
@ Cosmin:
(4 Martie 2024, 10:27)
Un excelent comentariu și extrem de curajos, Cosmin! Da, și eu sunt în aceeași situație, dar nu cred că ași fi avut curajul să recunosc. Dar iată că am primit un imbold, m-ai convins că putem să ne exprimăm, chiar și așa, sub protecția unui anonimat firav. Și eu mi-ași permite să întreb care sunt realizările din ultimii 4 ani ai celor 3 partide, respectiv PMP Ialomița, USR Ialomița și Forța Dreptei Ialomița (aici trebuie să se acordăm circumstanțe atenuante, că s-au înființat de un an de zile)? Și eu cred că este o greșeală că USR Ialomița se aliază cu un partid al cărui președinte a fost condamnat definitiv la pedeapsa închisorii cu suspendare. Da, liderul PMP Ialomița a fost condamnat definitiv pentru acte de corupție. Pe o parte afirmi „fără penali în funcții publice”, dar pe de altă parte de aliezi cu penali în funcții politice! Nu prea înțeleg cum vine treaba! Iar Forța Dreptei Ialomița este un partid cu 20 de membri, un partid care nu are membri de marcă, care nu au specialiști recunoscuți. Despre ce vorbim! Cred că această alianță în Ialomița va îngropa definitiv filiala USR Ialomița. Păcat, chiar cred că ar fi putut deveni o alternativă viabilă.
doar speranțe:
(3 Martie 2024, 22:12)
Greu să reușească USR sau alianța a cărei parte este. Întâi, pentru că partidul preferat al românilor și-a fidelizat mare parte din electorat prin numeroasele posturi la stat. Și, cel puțin 30% dintre votanți (angajați, rude, prieteni și apropiați) vor prefera partidul care le-a dat lor și apropiaților lor un loc de muncă. Apoi, românii țin cu dinții de „tradiție” și, chiar dacă nu au argumente, vor striga în continuare că Alianța Dreptei Unite vinde țara și pângărește valorile naționale. De asemenea, la nivelul Ialomiței, între membrii acestei grupări sunt oameni cu suficente „pete”, care să provoace reacția negativă a electoratului. Nici de la USR nu cred că cel propus se află în lista preferințelor celor ce vor vota; este nevoie de oameni cu carismă, cu știința comunicării cu oamenii, cu „lipici” la tineri și nu numai. Să nu mai vorbim de siguranța exprimării opiniilor și a argumentelor! Și a soluțiilor pentru problemele sesizate de partid. Pentru ca USR să reușească, trebuie să aibă oameni cu pregătire în domeniul politic, cu pregătire psihologică, trebuie să aibă consultanți de calitate. Altfel, în Ialomița, din nou, dreapta (în afara PNL-ului) are șanse minime. USR-ul are membri inteligenți, dar fără experiență politică. Este un drum greu și cu rezultate aproape previzibile. Spre dezamăgirea celor care vor o politică în interesul cetățenilor.
Maturitate:
(3 Martie 2024, 12:06)
Nu USR s-a maturizat ci alegatorii. Comentariile de mai jos sunt edificatoare.
Alegator:
(2 Martie 2024, 19:33)
Marinică și Orban Vor din nou un mic ciolan Că pe cel vechi l-au scapat Cănd orgoliul s-a umflat Și sistemul i-a scuipat. Nu că le-ar păsa de oameni Ei fiind iluștri fameni Ci fiindcă- n mintea lor creată Puterea egal verdeață Și-s în stare de orice Să își vîre mâinile În borcanul cel cu miere Accesat doar de PUTERE! Oamenii?Las ca-i vrăjit Promisiuni le oferim Și-o sa ne umplem de bani Pe spinarea la "țărani" Cum facem de treijde ani La anul și LA MULTI ANI!! MAMA VOASTRĂ DE G...ANI!!    
alegator:
(2 Martie 2024, 18:24)
Le e foame tare s ar baga la ciolan desi nu stiiu cum se maninca .Foame mare .
Cosmin:
(2 Martie 2024, 17:10)
Mărturisesc că la alegerile trecute am votat cu USR. Recunosc că doream o schimbare, recunosc că se profila o altă generație de oameni politici. Recunosc că și actualul președinte al USR Ialomița îmi plăcea;  părea un tânăr educat, cu un alt tip de limbaj, cu claritate în gândire și decență în exprimare. Realitatea post-alegeri a fost cumplită. M-am trezit extrem de greu, eram șocat, eram dezamăgit, mă simțeam trădat. Cei care clamau „fără penali în funcții publice”, s-au dovedit exact ca ceilalți: au alergat disperați după funcții, comitete și „comiții”, după orice urmă de ciolan bine garnisit financiar. Nu m-am așteptat la asta. Și în plan local, s-au zbătut să pună mâna pe o funcție importantă și după ce și-au adjudecat Prefectura, au numit cea mai nepotrivită persoană. Un personagiu fără viziune, fără discurs, fără prestanță. Ar fi putut poza într-un film cu gangsteri dar, în niciun caz în scaunul de prefect. Nu am înțeles mișcarea decât mai târziu. Când era prea târziu. Acum, în loc să-și asume greșelile făcute în plan local și să se reinventeze, ce fac? Se aliază cu două partidulețe care nu le aduc niciun fel de credibilitate ci, din contră, le afectează imaginea deja deteriorată (vorbesc acum de județul Ialomița). Se asociază cu PMP Ialomița, filială condusă de un controversat om de afaceri, cu probleme penale mai noi sau mai vechi, dar oricum cu o moralitate extrem de îndoielnică. Și se mai asociază cu filiala din Ialomița a partidulețului (nu putem să-i spunem partid) Forța Dreptei. Filială condusă de un neica nimeni (nu am intenția de a jigni, dar aceasta este realitatea), un tip pe care nu-l cunoaște nimeni dintre cetățenii slobozeni. Și afirmi că „am învățat, ne-am maturizat”! Păcat, chiar am crezut în acești tineri. Am crezut și după ce m-au dezamăgit crunt și am sperat că își vor reveni. Dar discursul actualului președinte al USR Ialomița, m-a convins. Iremediabil. Și fără echivoc. Nu au învățat nimic, nu s-au maturizat deloc!!! Stimată redacție, vă