Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Suspiciuni de «înșelăciune» în cazul CAR Învățământ Slobozia

Suspiciuni de «înșelăciune» în cazul CAR Învățământ Slobozia

Faptele reținute în dosarul penal deschis în vara anului trecut la Poliția Municipiului Slobozia, în baza plângerilor înaintate instituției de către deponenții CAR Învățământ, s-au schimbat. Ancheta s-a mutat la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, oamenii legii precizând faptul că în acest dosar există suspiciuni cu privire la comiterea infracțiunii de «înșelăciune». Inițial, polițiștii au instrumentat dosarul sub acuzația de «neglijență în serviciu». În paralel cu ancheta oamenilor legii, pe rolul instanțelor din Ialomița se înregistrează tot mai multe acțiuni civile, prin care oamenii nemulțumiți speră să-și primească banii pe care reprezentanții CAR Învățământ refuză să-i returneze. De la debutul scandalului și până în prezent, pe rolul Judecătoriei Slobozia au fost înregistrate aproximativ 100 de astfel de dosare.

Verificările sunt în curs Scandalul generat de incapacitatea CAR Învățământ de a rambursa banii pe care i-au depus clienții săi a izbucnit în toamna anului 2020. De atunci și până în prezent situația s-a amplificat, instituția nebancară fiind în continuare în imposibilitatea de a onora cererile de rambursare care i-au fost înaintate. Potrivit informațiior noastre, CAR Învățământ are peste 4800 de membri, iar o parte dintre aceștia au făcut cereri de rambursare, fără însă a primi banii pe care i-au solicitat. În vara anului trecut, cazul a intrat în atenția Poliției Municipiului Slobozia, după ce organele judiciare au fost sesizate prin 20 de plângeri penale. Inițial, oamenii legii au întocmit un dosar penal privind fapte de «neglijență în serviciu». Ulterior, ancheta a fost declinată către Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, iar o dată cu acest «transfer» s-a produs și schimbarea încadrării juridice a faptelor reținute inițial. Astfel, noile acuzații vizează comiterea infracțiunii de «înșelăciune». Ancheta avansează însă cu pași mărunți, polițiștii neavând în momentul de față o imagine de ansamblu asupra întregului prejudiciu și nereușind să găsească o explicație cu privire la motivele din cauza cărora reprezentanții CAR Învățământ nu pot returna fondurile deponenților. «Speța este foarte complexă, acțiunile sunt în dina­mică... Au fost făcute mai multe audieri în acest dosar!» precizează reprezentanții Biroului de Presă al IPJ Ialomița. În paralel cu ancheta polițiștilor, pe rolul Judecătoriei Slobozia au fost deschise aproximativ 100 de procese, prin care oamenii speră să-și poată recupera banii. Cazul a intrat și în atenția avocatului bucureștean Adrian Cuculis care susține public faptul că situația generată de CAR Învățământ Slobozia ar trebui să atragă atenția Băncii Naționale a României: «BNR este instituția care ține evidența tuturor instituțiilor financiare nebancare. Astfel, IFN CAR Învățământ Slobozia, în cazul în care întâmpină dificultăți de plată, trebuie să intre sub supravegherea BNR!».

Pasat de la o instituție la alta Printre sutele de oameni care-și vor înapoi banii pe care i-au depus la CAR Învățământ se numără și Dumitru Vlad, în vârstă de 69 de ani. Bărbatul a depus, în urmă cu 2 ani, 5000 de lei, iar acum, din cauza scandalului generat, vrea să îi retragă. A făcut mai multe cereri de retragere, însă până acum a primit doar promisiuni. «Ultima dată când am vorbit, că m-au tot plimbat pe drumuri, mi-au zis că-mi dau 1000 de lei pe an. Eu nu sunt de acord cu așa ceva! De ce să-mi dea banii în 5 ani? În hârtiile pe care le-am semnat se specifică altceva. Să respecte contractul!» spune bărbatul supărat. Mai mult decât atât, omul spune că a fost pasat de la o instituție la alta în momentul în care a cerut ajutorul autorităților. «Prima dată m-am dus la Oficiul pentru Protecția Consumatorului... Mi-au zis că nu au ce să-mi facă, pentru că ceea ce mi s-a întâmplat mie e caz de Poliție. Am fost și la Poliție! Când am ajuns acolo, un polițist s-a uitat lung la mine și mi-a zis că am nevoie de un avocat și să mă duc să-i dau în judecată. Păi, eu am bani de judecată?! Banii mei sunt la CAR și-i vreau înapoi!» adaugă bărbatul. Până în anul 2019, CAR Învățământ Ialomița oferea dobânzi de până la 15% la depunere și împrumuta bani cu dobânzi de până la 24%. La acest moment, instituția mai poate plăti doar 1% din suma depusă. Deponenții susțin că această măsură este abuzivă și lipsită de transparență.

31 Ianuarie 2022, 08:05 (5275 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Adunare Generală Extraordinară pentru schimbarea conducerii CAR Învățământ Slobozia
Tribunalul Ialomița a respins acțiunile deponenților CAR Învățământ Slobozia

Comentariile cititorilor:


Azur:
(18 August 2022, 10:04)
Vinovatii mai sunt in zona?
c a r :
(14 August 2022, 17:10)
Având în vedere situația actuală a C.A.R. ÎNVĂȚĂMÂNT SLOBOZIA, membrii activi și creditorii acestei entități au început demersurile pentru convocarea ADUNĂRII GENERALE EXTRAORDINARE! 
      În acest sens, îi informăm pe toți cei care sunt de acord cu deblocarea activității C.A.R. ÎNVĂȚĂMÂNT SLOBOZIA că pot depune CERERI SCRISE PENTRU CONVOCAREA ADUNĂRII GENERALE EXTRAORDINARE în două locații:
- BLOC i10, MATEI BASARAB - mag. Telmob
- Ansamblul Peco, nr. 16
TERMEN 25 AUGUST
Dorin:
(20 Aprilie 2022, 15:16)
Trebuie urgent o intrunire a membrilor ! Rog distribuiti ! Trebuie inlocuita acea conducere , de la cap la coada ! Numai putregaiuri si javre acolo! Si incaseaza si salarii uriase....
Pagubit 3:
(1 Februarie 2022, 15:11)
Hotie pe fata!Asa se numeste acest CAR...Sa speram ca ma traim 30 de ani ca sa ne recuperam banii..Daca nu....asta e!
Sandu I :
(31 Ianuarie 2022, 19:54)
Are dreptate cine considerā cā Sindicatul trebuie sā se implice în aceastā problemā, dacā nu cumva chiar este ,,implicat". Aceste CAR-uri sunt İnstituții nebancare, create la origini de Organizațiile Sindicale. Cei de la Sindicat trebuie cel puțin sā informeze membrii CAR, în legāturā cu activitatea acestuia, așa cum este ea acum, pentru cā totul este ținut la secret. Sā cearā Consiliului de Administrație un raport pe care are obligația sā-l publice. CA sā nu se culce pe o ureche, cā va rāspunde solidar cu cine a furat.
Alt pāgubit:
(31 Ianuarie 2022, 19:38)
Domnilor, cei care ați luat legātura cu Casa de avocaturā Cuculis, vā rugām sā lāsați la redacția ziarului, datele în ideea de a ne atașa mai mulți și a angaja un proces serios. Doamna Boancā de la AUR a promis cā ne ajutā dar ne-a pus pe banii strânși, o avocatā care n-a auzit nimeni de ea și care atunci când întrebām dacā a deschis acțiune în instanțā ne recomandā, ea avocata, sā ne ducem la Consiliul de Administrație al CAR sā ne apārām cauza.Plus cā doamna Boancā leagā întrunirile legate de aceastā cauzā de întrunirile ei electorale. Dupā ce ea și-a retras banii la începutul lui 2020, când deja oficial nu se mai restituia nimic, acum cred cā face alt joc mizerabil. În situația asta face la fel de mare rāu ca și fāptașii înșiși.
Pāgubit:
(31 Ianuarie 2022, 19:25)
Aici este clar, caz de furāciune organizatā. Am probe cum contabila CAR, în 2019 a indicat unui împrumutat pentru a restitui datoria, un cont care s-a dovedit ulterior și dupā niște investigații cā era contul ei personal. Asta s-a dovedit dupā ce omul a constatat cā dupā un an de restituit împrumut, figura cu datorie. Mergând pe drumul banilor a dovedit cā erau virați într-un cont personal. Atunci, respectivele contabile au închis imediat cazul soldàndu-i omului datoria. Vā dați seama unde sunt banii? Trebuie pus de urgențā un expert pentru a verifica portofoliu acestui CAR, ce împrumuturi s-au fācut în ultimii 4-5 ani, pentru cā hoția vine de câțiva ani.
waly:
(31 Ianuarie 2022, 18:16)
Ati verificat cine a luat cele mai mari imprumuturi? Judecatori, procurori, avocati (fara clienti) si cum credeti ca se va rezolva? Hancescule, ce ai facut pentru membri de sindicat? Sa nu mai vi in Slobozia, ca te linsaza oameni, Presedintele lu' peste!