Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandalul locurilor de parcare din Slobozia

Scandalul locurilor de parcare din Slobozia

Cetățenii orașului Slobozia reclamă faptul că administrația locală încheie noi contracte pentru locurile de parcare înainte de expirarea celor vechi. Oficialii Primăriei susțin că este «o problemă de soft» care urmează să fie rezolvată. O posibilă soluție ar fi construirea a două par­cări noi, cu o capacitate de 400 de locuri. «Sunt probleme pe care le moștenim de la vechea administrație... Din păcate, nu le putem rezolva peste noapte! Cetățenii sunt îndreptățiți să ne amenințe cu instanța. Încercăm să remediem problemele apărute în ultimele luni!» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Zeci de cetățeni nemulțumiți Slobozia are 3500 de locuri de parcare cu plată. Sistemul a fost introdus în perioada administrației Stoica și înregistrează sincope încă de la implementare. Anul acesta însă, zeci de titulari ai unor contracte care expiră pe parcursul anului 2022 reclamă că Serviciul Evidență Patrimoniu din cadrul Primăriei a atribuit deja aceste locuri de parcare. Suprapunerea contractelor existente cu altele noi generează conflicte. «M-am trezit că pe locul meu parchează altcineva. Când am întrebat ce se întâmplă, omul mi-a arătat că are contract nou. Iar contractul meu expiră în luna iulie 2022... Când am cerut explicații, șeful de la Patrimoniu a ridicat din umeri. Cică e vina mea că nu am verificat contractul: ce să verific, că nu e nimic de verificat?! Singura soluție e să dau în judecată primăria, că eu am plătit locul de parcare!» ne explică unul dintre cei nemulțumiți, sub protecția anonimatului.

Softul sfințește locul Problema este deja cunoscută la nivelul administrației locale. Funcționarii din cadrul Serviciului Evidență Patrimoniu susțin că problema este una legată de soft. Surse administrative confirmă însă faptul că toate contractele din 2019 au fost încheiate eronat. Potrivit acestora, contractul este încheiat începând cu 1 ianuarie 2019, dar intră în vigoare de la semnarea lui de către proprietar. De aici și problemele reclamate de către cetățenii prejudiciați... În plus, conform aceluiași contract, «la expirarea duratei contractului acesta poate fi reînnoit cu încă 3 ani, înainte cu 30 de zile de termenul de expirare, cu condiția actualizării documentelor de atribuire și achitarea chiriei aferente locului de parcare». Încheierea de noi contracte fără notificarea vechilor proprietari este și la rându-i ilegală, fapt care îndrep­tățește intențiile celor prejudiciați de a acționa în instanță administrația locală. Mai mult decât atât, există suspiciuni că funcți­onarii Serviciului atribuie locuri de parcare fără licitație, profitând de carențele softului care deservește procesul de atribuire. Eduard Plăiașu, șeful Serviciului Evidență Patrimoniu din cadrul Primăriei Slobozia, respinge acuzațiile: «Totul este transparent! Nu există locuri de parcare în Slobozia care să nu fie evidențiate de către soft...».

Primarul Soare dă din colț în colț Primarul Dragoș Soare recunoaște pro­blema cu care se confruntă și nu are soluții imediate pentru rezolvarea acesteia: «Este încă una dintre problemele pe care le moștenim de la vechea administrație... Contractele au fost încheiate prost, iar peste această pro­blemă se suprapune neglijența unora dintre funcționarii Serviciului  Evidență Patrimoniu! Cetățenii sunt îndreptățiți să ne amenințe cu instanța. Încercăm să remediem problemele apărute în ultimele luni. Deja am implementat un sistem de tip SMS care notifică beneficiarii contractelor cu 60 de zile înainte de expirarea contractelor. Din păcate, e deja târziu... Problemele rămân!». Softul care deservește atribuirea locurilor de parcare în Slobozia a fost achiziționat în perioada administrației Mocioniu. Mentenanța sistemului a costat anual administrația peste 90000 de lei. La acest moment, valoarea contractului a fost redusă cu 25%, iar municipalitatea a solicitat implementarea unor funcțiuni noi, care să elimine orice posibile erori umane.

Mai devreme sau mai târziu, toți vom plăti parcarea
Cu sau fără problemele existente, Slobozia se confruntă cu o criză a locurilor de parcare. La nivelul orașului sunt înregistrate peste 20000 de autoturisme, iar numărul locurilor de parcare care pot fi atribuite în anul 2022 nu depășește 4000. În aceste condiții, Consiliul Local a aprobat prin PUZ construirea a două noi parcări, pe străzile Răzoare și Vânători. Parcările vor avea o capacitate totală de 400 de locuri și ar putea fi funcționale în anul 2023. Primăria Slobozia intenționează însă să taxeze și proprietarii autoturismelor care parchează de-a lungul arterelor de circulație din oraș. Deocamdată, această intenție nu s-a materializat într-un proiect de hotărâre, însă surse administrative susțin că decizia este inevitabilă. Reamintim că taxa anuală pentru atribuirea unui loc de parcare la Slobozia se ridică la 120 de lei.

2 Februarie 2022, 09:05 (26370 vizualizări - 54 comentarii)

Citiți și:
Proiectele Sloboziei, blocate de procese
Salubrizare cu Mariana Iancu la Slobozia
Slobozia are peste 100 de obiective de investiții în 2023
Inventarul parcărilor rezidențiale din municipiul Slobozia
Slobozia are 321 locuri de parcare noi

Comentariile cititorilor:


eugen:
(3 Aprilie 2022, 17:11)
U NDE O SA PARCAM DUPA  CE INCEPE DISTRUGEREA BULEVARDULUI M BASARAB PT 6 AUTOBUZE ELECTRICE LUATE CU BANI GREI
@MB1:
(14 Februarie 2022, 16:11)
Pai MB1, pana acum de ce nu ai spus nimic la ceilalti primari de muraturile respectivului/?
gheorghe:
(10 Februarie 2022, 10:01)
urit sate pomenesti cu locul scos la licitatie acesta fiind sub contract-nu este posibil-incompetenta
MB1:
(8 Februarie 2022, 19:26)
Eu zic sa actionam cu spirit civic si sa nu-l mai votam pe actualul primar la alegerile din 2024. Ma indoiesc ca nu citeste articolele din ziarele locale si comentariile cetatenilor orasului. Chiar sa te faci ca nu vezi comentariile cetatenilor care spun ca, din cele 23 de garaje de la MB 1,2,4 maxim 8 adapostesc masini restul sunt depozite. Rulotistul de la MB1, are garaj dar niciodata nu la folost pentru a adaposti masina fiindca nu incape nici una. Asa ca masinile si rulota stau peinga bloc iar in garaj sunt muraturi si motorina. Tot el a fost primul care acum 20 de ani fara nici o aprobare si-a amplasat garajul pe domeniul public. Ulterior au fost amplasate celelalte garaje. Desi au fost somati sa le ridice acum un an nici in prezent nu au fost ridicate, iar domnul primar se face ca a uitat. Rusine!
Autobuzul:
(8 Februarie 2022, 18:14)
Ce sa sesizăm????poliția locală patrulează pe acolo de 15 ori pe zi, dimineata dirijează traficul.trebuie ca eu să le arăt un autobuz(rulota)de 7 metri lungime și 3 metri înălțime?despre ce vorbim????sau poate nu se vede....la asta nu m am gandit...
@ MB!:
(8 Februarie 2022, 16:21)
De curiozitate, ați sesizat aceste lucruri autorităților (Primărie, Poliție Locală)?
Pentru că altfel, degeaba ne tot dăm prin comentarii, dacă nu luăm și atitudine.
Dacă ați sesizat și nu au dispus măsuri, atunci este altă poveste. Aveți alte soluții, gen plângeri penale, calea instanței. Dar soluții legale există în cazul expus de dumneavoastră. Doar trebuie să dăm dovadă de curaj și de simț civic!
MB1:
(8 Februarie 2022, 14:51)
Cel care are 4 masini,si garaj,il cheamă (...), si toată Slobozia știe.Si pe el îl doare la bască, ca nu i interzice nimeni sa aiba rulota, dubă,jeep,si ce mai stiu eu...cate.Politia nu i face nimic,ca e afacere de familie...ce mai!!!mașinile lui stau acolo ,neclintite,ilegal,bineînțeles.sunt curios daca citește cineva mesajele,de la primarie,poliție, ca vad ca muncitorii lucrează de zor acolo,în zonă, iar el mută mastodontii...mai la stânga,mai la dreapta,mai în față, mai in spate ,cât sa se miște buldozerasul si excavatorul.Ce mama naibii!!!Aici e orașul nimănui?eu imi las masina pe bulevard si asta ocupa 4 locuri+garaj.
un cetatean it-st:
(7 Februarie 2022, 23:23)
Mentenanța sistemului a costat anual administrația peste 90000 de lei ????  Si spaga cat o fost ? DNA-ul mai respira sau zace mort in sanț ?
@ Cetățean:
(7 Februarie 2022, 18:39)
De curiozitate, nu e milițian? Ca să spunem lucrurilor pe nume.
Cetāţean fārā loc de parcare:
(7 Februarie 2022, 18:11)
La blocul MB1, un șmecher cu garaj, gipan,rolotā și dubitā, toate parcate pe domeniul public, pe la strașina blocului, pe lângā bātātorul de rufe, pe juma de trotuar pentru cā în garaj are murāturi și alte mușabeturi. Acum în spațiile dintre blocurile MB, se lucreazā la realizarea unor locuri de parcare. Echipele de lucru au solicitat eliberarea spațiilor pentru a lucra. Șmecherul despre care vā spuneam mutā rulota dentr-o parte în alta, pe lângā muncitori dar nu o duce de acolo. A fost poliția care a eliberat locul, pe āsta nu-l întreabā nimeni. Aceastā magaoaie, pentru cā nu este o rulotā micā, este ditamai mastodontul supraetajat, nu poate fi parcatā perlendicular ci numai paralel cu bordura, ocupând cam 4-5 locuri pentru autoturisme. Dacā se liciteazā tot aceași chirie ca pentru autoturism se percepe. Pânā în prezent nu are loc de parcare licitat.
Alina:
(7 Februarie 2022, 10:17)
Extrem de corectă observația privind blocarea locurilor de parcare de câte 2,3 4 autovehicule de marfă sau mai multe autoturisme aparținând aceluiași proprietar, care în schimb nu dorește să obțină loc în parcarea rezidențială, pentru că acela costă. Așa schimbă mașinile între ele și blochează câte 2 - 3 locuri.
Aici cred că ar fi loc de schimbări, din perspectiva creării de noi locuri de parcare.
@@ ceaușilă:
(7 Februarie 2022, 09:19)
Cred că una dintre soluții ar fi și aceea de a se marca locuri de parcare lângă blocuri (este tot spațiu public al municipiului) și să le scoată la licitație și pe acestea. Și în acest fel, ar dispărea toate dubele de marfă și autoturismele care nu sunt mișcate cu anii și s-ar mai elibera niște locuri de parcare.
Exemplu: la blocul U, scara A, Matei Basarab, există doi indivizi care țin blocate 5 locuri de parcare cu 2 dube de marfă și 3 auto personale. Deci 2 indivizi blochează 5 locuri de parcare fără să plătească absolut nicio taxă municipalității!
Vi se pare corect?  Este oare legal (vorbim de dube de marfă)?
@ceauşilā:
(6 Februarie 2022, 23:22)
Bāi Ceaușilā, dacā n-ai știut toate mașinile înscrise în circulație în România, plātesc taxe pe mijloace de teansport la autoritāțile locale. Taxa pe locul de parcare este de fapt o chirie pe un mic spațiu din domeniul public. Aceste douā taxe nu se eliminā una pe cealaltā. Firmele au nevoie de spații de parcare īn oraș sau în curțile firmelor. Dacā au nevoie în oraș trebuie sā solicite locuri de parcare ca orice posesor de auto. Dar ce ziceți de unii care se duc seara acasā cu un tir (de 30 to gol, cu încārcāturā cine mai știe), și zguduie toatā strada. Este în regulā, oare cei de la firmā știuUK ce face șoferul? Cei care parcheazā pe lângā blocuri autoturisme, sā-și liciteze locuri de parcare indiferent de proprietar.
Ceausila :
(5 Februarie 2022, 18:54)
Alooo ce i cu mașinile de firma aduc bani la bugetele locale cu mult peste ce aduceți voi frustrați comuniști Sunt mașini pentru agenți de vânzări sau directori de vânzări cu salarii de 10000 RON brut lunar ,..firme din domeniul agriculturii,IT ,băuturi etc.
Corcodel de la Dumitresti:
(5 Februarie 2022, 12:35)
Este mana lu Ginuta a lu Piastol, aia de la protocol si mana lu Hambrus calare pe magarusul de serviciu cu girofare. Ca sa saboteze pe Solei, a dat locuri de parcare la trei, unu vine unu pleca, ia mai cumpara o geaca, si cat stai la asteptare, freaca o doritoare, 300, pentru tine daca ai singe in vine. BROOO, ia o guma, ia o geaca, ca parcare-a te asteapta.  Nu te vaita in ziare, la Bucuresti E TEROARE! La Slobozia ai bonus de parcate, i-ti da trei zile gratuit la prestatoare, dar ea fiind infectata cu covid, in concediu preplatit si cu o secretara care a declarat ca are sulamentita, este un pic cam tampita, ramane sa faci manual parcare in intravilan.Parcheaza la Dumitresti, lasi masina si iei buzul, faci trei ore pana acasa, gasesti nevasta bortoasa, impregnata de un vecin, care are loc platit si contract nedefinit. MORALA:  -Degeaba ai bagat bani in apartamentul de la bloc, ai facut totul pe loc, cu gresie si marmura din italia, spania si kamerun, daca stai cu masina in drum. Ai o viata de cosmar, lasi telefonul in geam, esti calare pe nevasta, te suna unu ca vrea intrare, tu deabia o bagasei la parcare, A murit tot, o iei in bot, nevasta satula de clansone, cauta un handralau care are parcare, sa fie satisfacuta daca tot este '''F....A'',