Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

După 2 ani de verificări

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

În anul 2020, Direcția Silvică Ialomița a sesizat Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu privire la dispariția a peste 200 mii de puieți de arbori ce urmau a fi plantați în Cantonul Silvic Sudiți din cadrul Ocolului Silvic Slobozia. La 2 ani de la depunerea sesizării, organele de anchetă nu au ajuns la nicio concluzie în această speță. Documentele Regiei Autonome a Pădurilor-ROMSILVA arată că prejudiciul în această cauză se ridică la peste 300 mii de lei.

Verificările sunt în curs Potrivit documentelor oficiale, pentru lucrările de împădurire ce trebuiau efectuate în Cantonul Silvic Sudiți, Direcția Silvică Ialomița, prin Ocolul Silvic Slobozia, a achiziționat 266 mii de puieți din diferite tipuri de arbori. Un control de rutină a scos la iveală faptul că, în realitate, în cadrul Cantonului Silvic Sudiți au fost plantați doar 50 mii de puieți. Restul de peste 200 mii de puieți au dispărut, fără ca angajații Ocolului Silvic Slobozia să ofere detalii. Astfel, Direcția Silvică Ialomița a făcut o sesizare penală către Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița prin care a reclamat dispariția puieților de arbori. Dosarul s-a înregistrat la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice al IPJ Ialomița și este coordonat de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. La 2 ani de la sesizarea penală, verificările sunt în curs, fără ca polițiștii și procurorii să fi ajuns la vreo concluzie notabilă în această speță. Ancheta este încă in rem, ceea ce înseamnă că nici până la acest moment organele judiciare nu au suspecți în această cauză. Faptele pe care organele judiciare le anchetează sunt «delapidare», «abuz în serviciu», «complicitate la delapidare», «fals în înscrisuri sub semnătură privată» și «abuz de încredere». «Știm că acest caz încă se anchetează de către organele specializate... Ne-au fost soli­citate documente, pe care le-am pus la dispoziție. Nu știm să se fi ajuns la vreo concluzie clară cu privire la ce s-a întâmplat acolo. Așteptăm finalul anchetei... Când se va încheia!» a precizat Sorin Checiu, directorul Direcției Silvice Ialomița. Ceea ce se cunoaște cu certitudine este prejudiciul în această cauză, care depășește suma de 300 mii de lei.

Lucrări făcute de mântuială O dată cu plângerea penală depusă, oficialii Direcției Silvice Ialomița au făcut verificări și în ceea ce privește modalitatea în care s-au efectuat lucrările de împădurire în cadrul Cantonului Silvic Sudiți. În urma verificărilor, s-a constatat faptul că lucrările de împădurire au fost realizate fără a fi conforme: «Puieții sunt plantați fără respectarea normelor tehnice în vigoare, pe alocuri au fost găsiți mai mulți puieți în același loc (...) fiind mușuroiți cu pământ luat din arătură de la circa 30-40 cm, drept dovadă fiind gropile unde a fost luat pământul».

78 de sesizări penale făcute anul trecut
Furtul de arbori din pădurile județului re­prezintă una dintre cele mai mari probleme cu care se confruntă Direcția Silvică Ialomița. În 2021, conform analizei făcută de instituție, din pădurile județului au dispărut aproximativ 250 metri cubi de masă lemnoasă. Va­loarea totală a prejudiciului provocat de hoții de lemne se ridică la peste 130 mii de lei, susțin reprezentanții instituției. Ialomița se află pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește suprafețele acoperite cu pădure, având doar 24 mii de hectare.

6 Mai 2022, 08:20 (2254 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Stanciu:
(14 Mai 2022, 22:55)
Se stiu vinovații, întrebați silvicii! Bogdanel și Sorinel susținuți de Marinel !
BURCEA:
(13 Mai 2022, 10:03)
O să fac un autodenunț
se stie 2:
(12 Mai 2022, 12:57)
+ Mariuseeel!!! Iosifeeeel!!!
Se stiee:
(9 Mai 2022, 23:44)
Bogdaneeeelll !!! Sorineeelll !!!
Ițic:
(7 Mai 2022, 17:17)
Am mai spus! In ialomita numai hotii de gaini, betivi si sobolanii fara permis de conducere, fara bani, fac puscarie. Rar ori deloc face buscarrie cate un talhar corupt angajat pe la stat. 2 ani ca sa dai un nup? Criminalitate economica, sa fim seriosi, poate pentru vanzarorii de seminte, ca nu dau bon fiscal sau nu umbla cu POS ul la ei. Investigatii criminalitate economica, fara nici o rezerva este egal nul/ sectia spalatorie, corupti, hoti, falsificatori, suna mai bine ca nume! Stiu eu un comisar sef, pe care l-as numi, dero, ariel, detergent de vase si wc si haznale publice, nici o treaba cu politia. 2 ani de bataie de joc si salariu primit lunar, pentru un urmator, nup. Rusine dar sper sa se intoarca roata inainte de a da ortul popii.
Dana N:
(6 Mai 2022, 20:36)
Dacă dosarele instrumentate la județ suferă astfel de întârzieri, stați să vedeți ce se întâmplă cu dosarele "cercetate" de polițiștii de prin satele și comunele județului. Sunt pur și simplu îngropate de incompetența iluștrilor milițieni!!!
Dosare de infracțiuni cu violență sunt tergiversate până își retrage victima plângerea penală!
Este o bătaie de joc!!!
Gogu de la borduri:
(6 Mai 2022, 20:09)
VREAU SA DEPUM MARTURIOASA, STIU CINE A PLANTAT! Di tri ani ma rumega constiincioasa, sa diclar ca am fost martor inocent si involuntar la violarea pamantului cu puietii AIA INDEZIRABILI, IN PLUS ,atrofiati la nasterea prematura datorita  GELOZIEI in exces afisata in PRESA DE OPONENTI.  Marturioasa mea este  urmatoarea:  Am fosta embusato mo, sa plantez la pomi, 100 pi zi, mancare si butelca di Bugegi munti nostri, o sticla di tuica pi microbuz. Oblegatoriu sapa la purtator. La plantat, ham hoservat ca  plantatii, se aflau morti prin deces, di treii ani, fiind fire din matura lu Baraglidinoasa care face menaj de rahat la WC GARI INTERNATIONALE SLOBOZIA VECHE.  Soacra mea bre, ca Savu barosanu i-a dat loc de veci si de utilizare pe VECII VECILOR. FARA TAXA DE RULMENT! 
Zoe :
(6 Mai 2022, 09:31)
Dar pe tăntălaii care au "plantat" perdeaua de arbori de-a lungul caii ferate in cart Garii Noi? Cine ii cunoaste? Ca si acolo a fost aceeasi reteta. Doi la primarie,trei la scoala de fete ... Sa se adauge ca in prezent acolo nu este nici macar un arbore??