Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Agenția pentru Protecția Mediului Ialo­mița cere în instanță anularea mai multor decizii de salarizare din cursul anului trecut, întrucât acestea ar fi fost emise nelegal. În urma unei misiuni de audit a Ministerului Finanțelor la Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM), s-a descoperit faptul că angajații structurilor din teritoriu, printre care se numără și cei din județul Ialomița, ar fi trebuit să beneficieze de majorări salariale, invocându-se o o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind salarizare în domeniul bugetar. Pentru a fi pusă în aplicare, această prevedere trebuia corelată cu Legea Finanțelor Publice, aspect pe care ANPM nu l-a luat în considerare. Deciziile angajaților din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița prevedeau acordarea unor majorări salariale de aproximativ 50 mii de lei.

Se așteaptă decizia instanței În noiembrie 2021, Ministerul Finanțelor a făcut un control de audit la Agenția Națională pentru Protecția Mediului, descoperindu-se faptul că maniera în care au fost emise deciziile de majorări salariale nu res­pectă prevederile legale. Oficialii ANPM au invocat decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție privind salarizarea în sectorul public, însă au omis să coreleze aceste prevederi cu Legea Finanțelor Publice. Metoda emiterii deciziilor privind majorarea salarială a fost aplicată și structurilor din teritoriu ale ANPM, printre care se numără și cea din județul Ialomița. Astfel, la solicitarea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a emis dispoziții pentru aplicarea majorărilor salariale. În cazul angajaților Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, deciziile prevedeau acordarea unor majorări salariale de aproximativ 50 de mii de lei. Pentru a remedia situația, oficialii APM Ialomița au cerut în instanță anularea propriilor decizii. «Este o procedură pe care trebuie să o ducem la îndeplinire. Nu suntem singura Agenție din țară care se află în această situație. Am angajat o casă de avocatură specializată în astfel de litigii pentru a ne reprezenta!» a declarat Laurențiu Ghiauru, directorul executiv al Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

Rapoarte de evaluare contestate de angajați
Recent încheiată, evaluarea anuală a angajaților din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița a adus calificative mai mici pentru unii dintre aceștia. Vizați de calificativele mici au 4 din cei 6 salariați care au trimis, la începutul acestui an, un memoriu către Ministerul Mediului prin care reclamau comportamen­tul abuziv al directorului Laurențiu Ghiauru. Respec­tivii angajați au primit din partea directorului institu­ției calificativul «satisfăcător». Potrivit Metodologiei pentru realizarea procesului de evaluare a performan­țelor profesionale individuale ale funcțio­narilor publici, bugetarilor care primesc acest calificativ li se dimi­nuează veniturile cu 10% până la următoarea evaluare anuală. Directorul Laurențiu Ghiauru a precizat faptul că nu este vorba despre o răzbunare și că aceste calificative arată adevărata performanță a respectivilor salariați. «Poate părea o răzbunare, dar lucrurile nu stau deloc așa... Eu nu am de ce să mă răzbun. Este trist în momentul în care constați că se întârzie continuu emiterea unor autorizații!» a precizat directorul APM Ialomița. Calificativele au fost contestate la comisia superioară din cadrul Agenției Naționale pentru Protecția Mediului. «De această dată, voi chema eu în control Corpul de Control la Slobozia să vadă despre ce este vorba!» a mai spus Laurențiu Ghiauru.

10 Mai 2022, 13:50 (3498 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!»

Comentariile cititorilor:


Mat:
(11 Mai 2022, 13:48)
Buna ziua, pe strada trandafirilor...de ce nu se sesizează nimeni...pădurea e coșul de gunoi...și toaleta publica ..pt.unii...si pădurarul sta cu mâinile în ....
Mary :
(11 Mai 2022, 08:19)
Angajații să spună cine sunt agenții economici care au un statu privilegiat și pot otrăvi mediul fără nicio grijă că vor fi amendați. Acum sau mai târziu, tot se va afla.