Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Programul «Anghel Saligny» a intrat la apă

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Administrația din Ialomița a primit 1,275 miliarde de lei pentru finanțarea lucrărilor edilitare derulate prin intermediul Programului «Anghel Saligny». Conform clasamentului național, Ialomița se situează doar cu puțin peste media județeană de 1,25 miliarde de lei. Suma este cu aproximativ 800 milioane de lei mai mică decât estimările inițiale pentru Ialomița. Printre administrațiile care benefi­ciază de fonduri mai puține se numără și Slobozia.

A intrat la apă Administrațiile din Ialomița așteaptă din septembrie 2021 ca peste 70 de proiecte edilitare de investiții depuse prin Programul «Anghel Saligny» să fie finanțate. Săptămâna trecută, Guvernul a alocat însă numai 1,275 miliarde de lei din cele 2 miliarde promise inițial. Conform informațiilor publice, din 52,5 miliarde de lei alocate de Guvern unui număr de 3147 de administrații locale, 30 mi­liarde de lei vor fi utilizate pentru investiții în infrastructura de drumuri și poduri, iar 22,5 miliarde de lei pentru realizarea in­vestițiilor la sistemele de apă și canali­zare. Media alocării este de 1,25 miliarde de lei pe județ, iar Ialomița se situează puțin peste această medie. Cele mai mari alocări le primesc județele Suceava (1,66 miliarde de lei), Olt (1,6 mi­liarde de lei) și Argeș (1,5 miliarde de lei), în timp ce București a obținut doar 175 milioane lei. Conform algoritmului stabilit de către Guvern, din cele 1,27 mi­liarde de lei alocate Ialomiței, 730 mili­oane vor reprezenta investițiile pentru infrastructura rutieră, iar restul de 540 milioane de lei vor reprezenta investiții în rețeaua de apă și canalizare.

Consiliul Județean Ialomița trage lozul câștigător În Ialomița, marele câștigător rămâne Consiliul Județean Ialomița, care a depus proiecte de investiții în valoare de 183,4 milioane de lei. Investițiile vizează lucrări de infrastructură rutieră, reabili­tarea și extinderea rețelelor de apă și apă uzată, edificarea de școli, grădinițe sau unități sanitare. Printre lucrările de infrastructură rutieră se numără și reabilitarea a 4 poduri. Valoarea cumulată a acestor 4 poduri se ridică la 34 milioane de lei. «Toate cele 7 proiecte pe care le avem vor fi finanțate integral... Vorbim de 140 milioane de lei garantați prin algoritmul deja stabilit și alte 50-60 milioane de lei pentru celelalte proiecte de inves­tiții pe care le-am depus!» susține pre­ședintele Marian Pavel. Conform aceluiași algoritm stabilit de către Guvern, din cele 1,27 mi­liarde de lei alocate Ialomiței, 730 mili­oane de lei vor reprezenta investițiile pentru infrastructură rutieră, iar restul de 540 milioane de lei vor fi investiții în rețeaua de apă și canalizare.

Administrațiile se întind cât e plapuma Subfinanțarea obligă administrațiile locale la reconfigurarea priorităților. La Slobozia, de exemplu, unde administrația locală spera să primească 120 mi­lioane de lei pentru Centura de Nord a orașului, suma alocată a fost mai mică. «Am primit, conform algoritmului, puțin peste 43 milioane de lei... În aceste condiții, probabil că vom renunța la unele tronsoane de drum adiacente acestei lucrări. Cel puțin aceasta este soluția în această etapă de finanțare... Ce pot să vă garantez însă e că vom finaliza toate aceste investiții! Putem să le susținem, parțial de la bugetul local, parțial din alte surse de finanțare...» susține primarul Sloboziei, Dragoș Soare. În cazul loca­lităților rurale, suma garantată de algoritmul guvernamental se ridică la 4 mi­lioane de lei. Și pentru aceste administrații fondurile sunt insuficiente, însă permit într-o primă instanță demararea lucrărilor de investiții aflate în derulare sau aprobate prin Strategia de Dezvoltare a județului Ialomița.

10 Mai 2022, 17:35 (4573 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
A început bătălia pentru operatorul regional Urban SA
Urban SA Slobozia se pregătește să devină operator regional de furnizare a serviciilor de apă

Comentariile cititorilor:


Constantin :
(12 Mai 2022, 23:40)
Slobozenii așteaptă cu sufletul la gură realizarea pistei pentru cicliști, iar dvs. ne vorbiți de drumuri și poduri. Se poate așa ceva ?!
Constantin :
(12 Mai 2022, 23:14)
Probleme în Slobozia?? Nuuu! Avem doar o mică restanță, rezolvarea problemei problemelor: PISTA PENTRU BICICLIȘTI!!! Sutele,ce zic eu sute, miile de bicicliști din Slobozia așteaptă cu sufletul la gură rezolvarea acestei probleme de mare, ma re interes public. Succesuri!
Pirat:
(12 Mai 2022, 19:22)
La ion roata ati mintit populatia ca faceti canalizare iati pus sa semneze precontracte ca trageti conducta cu gaze prasteala pe fata pavele oameni fara cuvant
Ene george:
(12 Mai 2022, 10:12)
In satul PATRU-FRATI a inceput lucrarile de apă si canal din anul 2017 si nu sau terminat nici pănă in ziua de astăzi...
Edward Cocora:
(11 Mai 2022, 09:47)
Gaze când ajung prin zonă pe la COCORA avem vreo șansă?????
Nino:
(10 Mai 2022, 23:03)
Consiliul luati bani europeni nu bani comunelor din PNDL3.Deocamdata sunt numai vorbe goale.La anul tot la fel e.
Mary :
(10 Mai 2022, 19:48)
Nu este de mirare, proiectele în Slobozia s-au dovedit lipsite de frumos, vezi Piața Revoluție care este o mare groapă betonată în bătaia soarelui și luminată respingător, sau lăsate de izbeliște, cum este parcarea subterană străjuită de o groapă ce se vrea a fi o întrare oblojită mai nou cu un gard bine făcut ce ascunde mizeria și neputința administrației. Și cum fiecare primar vrea să își lase amprenta, vorbim tot mai apăsat despre o șosea de centură, de parcă toate nevoile acestei urbe sunt optimizate, că de, vin alegerile și nu se vede nimic. De fapt nu prea mai este timp, fiecare primar nou investit își dedică jumătate și mai bine din activitate să arate prostiile predecesorului. Și uite așa mai trece un mandat ...