Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Educație în containere la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Educație în containere la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Cei aproximativ 150 de elevi ai comunei Valea Ciorii învață în containere. După mai multe încercări eșuate, școala din localitate a intrat, în sfârșit, în reabi­litare. Pentru a evita situația, elevii ar fi putut studia la Școala Scânteia, însă demersul nu s-a concretizat. Oficialii administrației locale dau vina pe refuzul cadrelor didactice din comuna vecină de a-i primi pe elevi în cadrul acestei unități de învățământ. Deși primarul Ștefan Ionescu este optimist în ceea ce privește finalizarea proiectului de reabilitare în vara acestui an, șansele ca, la toamnă, elevii să înceapă școala în aceleași containere sunt destul de mari...

Reabilitare după 3 ani Școala Gimnazială Valea Ciorii a fost inclusă pe lista proiectelor de investiții ale localității în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală I 2017-2019. Proiectul, cu o valoare de 2,9 milioane de lei, ar fi trebuit să se finalizeze în 2019, însă a început abia în urmă cu câteva luni... Administrația locală dă vina pe birocrație și numeroasele contestații făcute de firmele înscrise la licitația pu­blică organizată pentru atribuirea lucrărilor. «Nu este vina noastră că s-a întârziat atât... Au fost multe contestații pentru acest proiect. Ne bucurăm că totuși am reușit să-l începem!» susține Ștefan Ionescu, prima­rul localității Valea Ciorii. Din cauza lucrărilor de reabi­litare a școlii a fost nevoie ca aproximativ 150 de elevi ai unității de în­vățământ să fie mutați într-o altă școală. S-a ales ca variantă Școala Gimnazială Scânteia, însă de­mersul nu s-a concretizat. Primarul Ștefan Ionescu dă vina pe refuzul profesorilor din Scânteia de a-i primi pe elevii din Valea Ciorii în cadrul instituției de învățământ. «Au fost discuții cu dânșii, nu ne-am înțeles și am renunțat să-i mai ducem la Scânteia...» declară edilul din Valea Ciorii. Pe cale de consecință, soluția de compromis a fost mutarea elevilor în... containere. Iar Inspec­toratul Școlar Județean Ialomița a avizat fa­vorabil această soluție. «Sunt practice și dotate cu tot ce le trebuie elevilor pentru a-și desfășura cursurile în condiții bune. Am pri­mit avizul din partea Inspectoratului Școlar Județean!» explică primarul. Achiziția contai­nerelor nu a fost deloc dificilă. Acestea au fost achiziționate în cadrul proiectului european de reintegrare socială pe care Valea Ciorii l-a desfășurat alături de comuna Traian, în valoare de peste 5 milioane de euro. În respectivele containere ar fi trebuit să funcționeze însă afacerile pe care beneficiarii proiectului european urmau să le dezvolte pentru a-și îmbunătăți condiția socială. Cum afacerile nu mai funcționează, administrația locală s-a gândit totuși să dea o utilitate containerelor achiziționate cu bani europeni. «N-am dat niciun ban pe contai­nere, pentru că sunt cele din proiectul european... Copiii și profesorii sunt mulțumiți de condițiile pe care le-am oferit!» a mai spus Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii. Reprezentanții administrației locale sunt optimiști că reabilitarea sediului școlii se va încheia în această vară. Șansele ca elevii să înceapă viitorul an școlar în aceleași containere sunt însă destul de mari...

25 Mai 2022, 10:40 (2434 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Faptele penale ale primarului Ștefan Ionescu din Valea Ciorii
Eurogrădinița fără preșcolari de la Valea Ciorii
Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

Comentariile cititorilor:


Analist:
(8 Iunie 2022, 19:39)
* Despre primar: Cand ai un proces intentat, afaceri de carpit la negru, abilitati de intelect si de comunicare limitate, normal ca numai de scoala comunei tale nu iti arde.

* Despre vice-primar: Cand esti ocupata cu lingusirea si prizonieratul celor captivi deja cu votul lor, dar mai ales cand iti ocupa timp verificarea si persecutarea celor care ridica capul si pun intrebari - normal ca numai de conditiile copiilor din comuna nu mai ai chef si timp sa te ocupi.

* Despre noua directoare a scolii: Cand in ultimii 7 ani la materia ta doar 1-2 copii trec de 5 la capacitate iar vanitatea garderobei si a statutului de mare doamna iti ocupa tot timpul, normal ca tot ce vezi este functia de director cu orice pret, chiar daca esti doar director de containere.
Corcodel de la Dumitresti:
(28 Mai 2022, 13:16)
Multumesc, ADDA! Oropsitii astia de consateni ai mei, accepta orice , de frica si nepasare. Traim intr-o lume nebuna, repezita si foarte grabita sa termine generatia scolita in ceausism, generatia care au in inima trup si suflet DEMNITATE, ONOARE, RESPECT. Aceasta generatie, zi de zi pleaca, din pacate, in urma nostra raman slugi fara coloana vertrebrala, oameni de decizie care se cred SUPERMENI. SCOALA  UN MONUMENT INTELECTUAL, a marcat viata nostra de tarani ajunsi mare domni, datorita ei si CLASEI DE ELITA NUMITA DASCALI SI PROFESORI.  Fiecare dintre noi, pana avem pamant in gura, ne identificam cu scoala noastra de suflet, cu dascalii nostri care ne-au invatat sa DEVENIM OAMENI DE OMENIE.  Cand trec pe langa SCOALA GENERALA NR1 TANDAREI, o vad pe invatatoarea mea DOAMNA RADU, care mi-a pus pana in mana  dreapta( scriam cu stanga), s-a lupatat cu mine sa ma faca dreptaci, A REUSIT- SCRIU SI CU DREAPTA SI CU STANGA IDENTIC. Nu uit ca-mi dadea sa transcriu 4 pagini din carte, cu dreapta si 4 cu stanga. DECI, revenind la copii din SCOALA CONTAINER FARA IDENTITATE. Generatia mea , se intoarce la origini, la mormantul parintilor, la localul scoli unde au devenit oameni. COPII ASTIA UNDE REGASESC CONTAINERELE TALE , PRIMARULE!
Adda.:
(27 Mai 2022, 22:06)
Iti dau dreptate in totalitate Corcodel de la Dumitresti.
Corcodel de la Dumitresti:
(27 Mai 2022, 19:35)
Parintii lor muncesc la sparnghel in germania, la cules de portocale in sicilia, la struguri in italia, toti locuiesc in containere. Trimit poze acasa, poze de fite, se da langa o masina bengoasa si spune la prosti, avem masini de clasa, mai face o poza la o viloaie si minte copii de acasa, ai HABITAM SA MOARA MAMA, LUX DE LUX. Din pacate, acesti COPII AI MINCIUNI, VOR EXPERIMENTA PE PIELEA LOR ODISEEA TRAITA DE PARINTII LOR PLECATI AFARA, PENTRU A LE PUTEA PUNE PAINEA PE MASA. Cand te apuci sa darami o casa daca esti gospodar, cauti un loc in care sa traiesti, pana ce ai gandit sa construiesti si sa locuiesti, LOGIC> Bai baci preamare, daca ai vazut ca acesti COPII AI COMUNEI VALEA CIORI, NU AU SALI DE CLASA, DE CE NU TI-AI PUS CASA LA DISPOZITIA LOR. Tu esti cel vinovat, din onoare si respect, puneai casa ta mare cat o universitate, la dispozitia vlastarelor.Muta primaria in containere, poti sta o zi la biroul tau, in acest context?ESTI RUPT DE VIATA, NU AI UN GRAM DE APLECACIUNE PENTRU CETATENI ACESTEI COMUNE, CARE TE-A FACUT MARE ARENDAS, MOSIER SI FONCTIONAR PUBLIC SUPERIOR----3 intrunul.