Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: 100000 de euro pentru Festivalul «FreeLand»

Slobozia: 100000 de euro pentru Festivalul «FreeLand»

Slobozia organizează în perioada 8-10 iulie 2022 prima ediție a unui Festival dedicat cu pre­cădere tinerilor. Locația aleasă pentru acest eve­niment este Pădurea Peri, iar bugetul alocat de Municipalitate pentru vedetele care vor susține recitaluri în cele 3 seri se apropie de 100000 de euro. «Este un eveniment profesionist, organizat cu ajutorul profesioniștilor!» susține părintele Cătălin Stanciu, directorul Direcției Educație, Cultură și Tineret din cadrul Primăriei Slobozia.

Festivalul se bazează pe 650 de chestionare Ideea organizării unui Festival dedicat tinerilor a fost lansată de admi­nistrație încă de anul trecut. În luna februarie 2022, Direcția Educație, Cultură și Tineret din cadrul Primăriei Slobozia a organizat un sondaj de opinie la care au participat 650 de tineri care și-au exprimat opțiunile legate de un astfel de eveniment muzical. Concluziile chestionarului au stat la baza organizării Festivalului «FreeLand». «Sigur, unii dintre artiștii preferați de tineri nu au putut fi invitați din cauza obligațiilor pe care le au... Dar cei mai mulți se regă­sesc pe lista invitaților noștri de anul acesta!» a precizat părintele Cătălin Stanciu, directorul Direcției Educație, Cultură și Tineret. Festivalul se va desfășura în perioada 8-10 iulie 2022 la Pădurea Peri, iar intrarea va fi liberă. Pentru a facilita deplasarea în zonă, administrația locală va asigura curse speciale de transport pe tot parcursul celor 3 zile de Festival.

Cea mai mare scenă din țară Pentru ca «FreeLand Fes­tival» să se desfășoare, admi­­nistrația locală trebuie să transforme spațiul existent la Pădurea Peri într-unul funcțional. Va fi asigurată cea mai mare scenă din România (cu o lungime de 14 m, o lățime de 10 și o înălțime de 10 m), dar s-au antamat și serviciile unor trupe celebre precum Vama, Vunk, Bosquito, Carla’s Dreams sau a unor DJ ca Zoli Toch, DJ Marko, DJ Gabriel Noris. Valoarea efortului bugetar alocat evenimentului se ridică la peste 100000 de euro.

17 Iunie 2022, 08:05 (5122 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei
«Ansamblul PECO» din Slobozia se reabilitează cu 10,6 milioane de lei
Prejudiciu potențial de 6,7 milioane de euro la stația de epurare a orașului
Slobozia: «FreeLand Festival», 8-10 iulie 2022

Comentariile cititorilor:


Post scriptum:
(12 Iulie 2022, 22:06)
Toti astia care ati comentat in stil comunist ,, cate se puteau face cu 100k,, ati fost la festival? Ati vazut ca pt prețul unui ap de 3 camere la mb uri au reusit cumva sa incropeasca un loc decent in care oamenii sa se simta bine ? Ceva diferit de zilele orasului, de mizeria cu mici si bere rasuflata?
Silviu:
(28 Iunie 2022, 10:47)
Baaaa, pute in oras de mori dupa ora 22:00, nici in padure nu poti sa te duci fara masca de oxhiden(cica sa te duci sa scapi de mirosul grozanic de hoit imputit). Se devarsa tot jegul si mizeria in raul Ialomita, fabrica de faina sau ce mama dreacu e face un miros de hoit. Lasa bicicleta si baga.... Acum serios, de ce nu punem accent pe imbunatatirea vietii in oras? concertul ala dureaza cateva zile, mirosul si jegul rezista. Bravo conducerea Slobozia, BRAVO! 100.000 de euro pentru cateva zile de muzica in miros de HOIT si tantari la Peri, incredibil cum se spala pe maini domnii de la conducere. Multumesc pentru un oras in care iti rupi gatul pe B-dul Unirii unde este bezna, multumim pentru toti copacii taiati. Multumim!!
Mary :
(25 Iunie 2022, 13:08)
Abia aștept! Și cum seara trecută nu am văzut niciodată atâți țânțari pe plasă, îmi închipui ce va fi la Pădurea Peri. Măi băieți! Voi ăștia care stârniți țânțarii, nu vedeți că îi coafați și îi parfumați?! Vă înțeleg că vreți să faceți profit, dar mai faceți și ce trebuie!
Cetatean platitor de taxe:
(22 Iunie 2022, 10:02)
100000 euro puteau rezolva alte probleme ale orasului. 650 de chestionare nu sunt reprezentative pt populatia orasului care plateste taxe si impozite din care se face festivalul. Nu vrem festival!
Andrei:
(19 Iunie 2022, 20:52)
Ce-i trebuie saracului? TICHIE DE MARGARITAR!
Necesar de toalete :
(18 Iunie 2022, 23:44)
Necesarul de toalete a fost calculat?  În mod sigur da... Totuși, preventiv e bine sa vă ochiți locuri in pădure din timp.
Din regulament:
(18 Iunie 2022, 23:33)
"2 ACCES, PARTICPARE
1. Acces
Accesul persoanelor in cadrul festivalului este gratuit dupa cum urmeaza:
vineri si sambata in intervalul orar 10:00 – 02:00
duminca in intervalul orar 10:00-00:00
Accesul minorilor (0-18 ani) în cadrul festivalului se va face DOAR INSOTITI DE MINIM UN ADULT si supravegheati in permanenta de catre acesta/ acestia.
Pentru minorii sub 2 (doi) ani, adultii insotitori sunt rugati sa pastreze asupra lor dovada varstei copilului (copie certificat de nastere sau pasaport).
2.2 Participarea
Participarea adultilor (parintilor) si minorilor insotiti de catre acestia la eveniment se face pe raspundere a adultilor (parintilor) care ii insotesc, .."
Ionel B:
(18 Iunie 2022, 16:23)
Oare cine s-a gandit la aceasta idiotenie de festival, il intereseaza si de cei mai in varsta (care nu sunt tineri), care muncesc, platesc taxe, si nu prea le mai arde sa se distreze precum tinerii plictisiti, poate vor sa se odihneasca!?!?

De 100.000 de euro puteau:
1. repara gropi (ca se inmultesc);
2. schimba becurile ca este bezna peste tot in oras;
3. finanta / sprijini jandarmeria, militia ca sa faca liniste, având în vedere ca acesti tineri, asa nedistrati urla prin oras, sa vedem dupa ce se vor imbata / droga cum vor urla / scartai si distruge tot prin oras;
4. organiza ceva activitati de responsabilizare a acestor tineri, poate le vine chef si de munca, nu doar de distractie.

In final i-as recomanda celui care a decis sa cheltuie 100.000 de euro pentru aceasta mizerie sa dea o tura prin alte municipii sa ”fure” ceva idei de dezvoltare a orasului, nu doar idei de risipa.
Marian :
(17 Iunie 2022, 19:20)
Felicitări!!! În sfârșit se întâmplă ceva frumos și in Slobozia. Speram sa iasă super sa le închideți gura cârcotașilor. Bafta!!!
costi:
(17 Iunie 2022, 16:39)
Cazarea ,distracția și alte cele pentru vizitatorii /turiști unde se asigura?
gica contra:
(17 Iunie 2022, 14:11)
mai bine asfaltau parcarea la MB18,MB20 ca de trei luni e santier
Gigel:
(17 Iunie 2022, 10:54)
Faptul ca va fi, in fine, ceva penrru tineri este imbucurator. Tinerii chiar nu au ce face in Slobozia. Ceea ce este trist e ca de banii aceia puteam sa avem apa potabila. Adica acest festival este exact tichia de margaritar, exact painea aruncata de catre hot cainelui, pentru a-l lasa sa intre sa pradeze.
Mary :
(17 Iunie 2022, 10:28)
Este ora 10:20 iar pe stradă, în zona magazinului "Ialomița" efectiv nu poți respira. Suntem bătaia de joc a Primăriei, a Grzii de Mediu, etc.
Felicitari!!!!:
(17 Iunie 2022, 09:51)
Este super idee.Felicitari tinerilor din acest oras si felicitari organizatorilor ca au dat curs acestei initiative.
Intr-un mic orasel de al carui nume nu era asociat decat maxim "batranul" festival Amara, se organizeaza un festival al tinerilor.Bravo!Carcotasii sa se gandeasca ce alternative au adolescentii in acest oras.Sa se gandeasca cati bani inutili s-au bagat in groapa lui Stoica si In apa lui Ionascu.Sa se gandeasca de ce liceenii vor sa plece la facultate in Bucuresti si sa nu se mai intoarca decat maxim in vizita la Slobozia.
In locul lor, al carcotasilor, as lasa capul in pamant sau, mai bine, as spune, felicitari copii, felicitari dnule Soare, felicitari dnule Stanciu.Sloganul primariei sectorului 4 din Bucuresti si care cred ca ar trebui sa devina si al Sloboziei este "hai ca se poate"!
nemultumitu':
(17 Iunie 2022, 09:47)
Folositi banii pentru drumuri , pentru parcari , pentru orice altceva. E bine ca se incearca demanelizarea zonei ,dar suntem prea saraci pentru un festival de amploare ! Grija mare cu banii nostri ,sa nu ajungeti la Targsor cu Udrea!