Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cooperativa Agricolă «Bostănăria», soluția de supraviețuire a pepenarilor ialomițeni

O nouă inițiativă în comuna Gheorghe Doja

Cooperativa Agricolă «Bostănăria», soluția de supraviețuire a pepenarilor ialomițeni

Începând cu acest an, comuna Gheor­ghe Doja va avea o a treia coo­perativă agricolă de producție. Producătorii locali de pepeni au înțeles că asocierea reprezintă singura metodă prin care pot rezista pe o piață concurențială extrem de puternică. Cooperativa Agricolă «Bostănăria» investește 70000 de euro într-un depozit propriu, iar vicepreședintele Viorel Radu speră ca soluția să îi permită să secu­rizeze o afacere pe care o face de peste 20 de ani.

Loteria pepenilor Ultimii 2 ani de pandemie au obligat pro­ducătorii de pepeni din comuna Gheorghe Doja să-și regândească aface­rile. Dependenți de cererea și oferta de pe piață și lipsiți de orice formă de protecție din partea statului, producătorii locali au ales soluția «cooperativelor agricole». Coo­perativa Agricolă «Bostănăria» este a treia înființată în comună, iar vicepre­ședintele Viorel Radu susține că «este singura soluție pentru a rezista în piață». «Am avut 2 ani cumpliți, în care am muncit, dar nu am câștigat nimic... Am plătit doar cheltuielile! Și nu doar eu, toată lumea. Așa că a trebuit să ne regândim afacerile. Nu poți munci doar ca să plătești datorii... Așa că am decis să ne unim 5 firme și să facem Cooperativa. N-am mai așteptat banii europeni. Facem pe banii noștri. Mai încet și mai greu poate, dar nu mai depindem de nimeni!» susține Viorel Radu în fața depozitu­lui pe care îl construiește la Gheorghe Doja.

Pariul împotriva sistemului Cooperativa Agricolă «Bostănăria» are în componență 5 firme, iar una dintre ele furnizează de ani buni fructe și legume în marile supermarket-uri din România. For­mula ar putea reprezenta o rețetă pentru succesul pe termen lung, dacă piața de profil va avea răbdare cu «Bostănăria». Investițiile de până la acest moment se ridică la 70000 de euro și cresc de la o zi la alta. Însă cei 5 întreprinzători care și-au unit firmele într-o afacere comună sunt optimiști. «Nu ne putem văita de clienți... Avem fiecare! Dar acum se pun pepeni în toată țara... De toate felurile. Oamenii nu înțeleg ce în­seamnă calitatea. Pentru 10 bani mai puțin, cumpără de oriunde. Noi avem, împreună, 250 de hectare. Și prin asociere putem ajunge cu pepenii noștri în toată țara!» ne mai spune Viorel Radu. În anul 2022, «Bostănăria» pariază exclusiv pe pepeni. Însă ambițiile Cooperativei sunt mult mai mari. În anii următori speră să adauge culturilor existente și culturi de le­gume, iar în paralel cu acest proiect să construiască și o fa­brică de procesare a acestora.

Cu o inițiativă nu se face primăvară Soluția identificată la Gheorghe Doja este una de compromis, recunoscută după ani lungi de așteptare. Iar multe dintre pro­blemele cu care se confruntă «cooperativele agricole» rămân insurmontabile. «Bostănăria» estimează că va produce 4000 de tone de pepeni în anul în curs. Iar la nivelul comunei producția ar putea fi de 5 ori mai mare! Pentru toată această producție nu există însă forță de muncă suficientă. Producătorii de pepeni nu sunt singurii care se confruntă cu această pro­blemă. Pro­ducătorii din bazinele legumicole din zona Maia sau Mihail Kogălniceanu-Gura Ialomiței se plâng și ei de lipsa forței de muncă. La acest neajuns se adaugă lipsa spa­țiilor de depozi­tare și legislația promovată de stat în defavoarea producătorilor români. Cea mai nouă dintre regle­mentările legislative nou-apărute, Legea 321 modificată în 2021, avea rolul declarat de a proteja producătorul român în relația cu marii comercianți. În rea­litate însă, re­glementările pe care le conține sunt punitive, iar producătorii de legume și fructe au cerut din nou modificarea acesteia.

25 Iunie 2022, 10:20 (3779 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cineva care stie:
(2 Iulie 2022, 07:31)
Am vazut eu peesonal cum se trateaza pepenii....mananci un pepene acum si apoi intr.o juma de ora esti la wc...de la chimicale
dojan(a):
(27 Iunie 2022, 22:13)
nu exista pepene adevarat si sanatos sa se coaca inainte de intai august.
acum toti producatorii, in  goana dupa inavutire ( sa iasa pe piata cu " trufandale " cu mult inainte de sezonul normal al fiecarei legume sau fructe ) pompeaza chimicale in terenul cultivat sau direct in produsul agricol pana la saturatie. este exact ca o cursa a inarmarii  numai ca, daca armele  poate se stocheaza si sunt utilizate doar ca amenintare, produsele agricole ale acestora sunt puse in farfuria noastra.
ca s-a depistat la Matca in materie de chimicale utilizate in vestitele sere si solarii ale vestitilor producatori, exista ( nedepistatate ) cam peste tot, in toate marile bazine legumicole ale patriei.
pofta buna.........
Rodica:
(26 Iunie 2022, 12:32)
Eu îl cunosc pe Viorel că este "pepenar " înainte să pună....pepeni.In 2012 umbla cu mașina de cozonaci ca să iasă primar. A ieșit tot doamna Elena Cristea. A rămas în istoria statului nostru cu numele de ...picior de porc.
Gogu:
(26 Iunie 2022, 08:45)
Cu siguranta vor trece multi ani pana cand pepenele va redeveni un produs consumat, cum era acum 10 ani. Concret, anul trecut am mancat decat 2 pepeni. Dupa al doilea ne-am imbolnavit cu totii, si nu am mai cumparat. Bineinteles, toti sunt umflati la maximum de azotati. Am cerut unui amic cultivator un pepene neumflat de azotati, iar raspunsul uluitor a fost: nu exista asa ceva, nici la el, nici la nimeni. Eu cred ca e un aliment aflat intr-un mare declin din cauza lacomiei producatorilor.
Curiosul :
(25 Iunie 2022, 16:25)
Felicitări, susțin produsele românești,sa realizați tot ce v-ați propus.
Mary :
(25 Iunie 2022, 12:19)
Înțeleg reclama, dar contest conținutul. Nu de puține ori am cumpărat din piață pepeni și am fost neplăcut surprins de un gust atipic. Mulți piețari au cumpărat pepeni de la producătorii din Gheorghe Doja, fără să știe la ce tratament neortodox aveau să fie supuse plantațiile de pepeni sau legume. Adevărul a ieșit la iveală în cele din urmă. În cursa nebună de câștig imediat, majoritatea producătorilor de pepeni și-au săpat fântâni pe locurile respective în care sunt răsturnați saci cu azotat de amoniu, îngrășământul clasic, fără să se țină seama de pânză freatică, iar cu această soluție rezultată irigă necontrolat plantațiile de pepeni sau legume. Și cum totă lumea știe și Garda de Mediu nu știe, ar fi bine să se ia măsurile ce se impun.
Corcodel de la Dumitresti:
(25 Iunie 2022, 11:55)
Felicitari lui Viorel Radu!  A luptat cu morile de vant, a invins, este un om de mare caracter.  Un adevarat fermier, la 4 dimineata, am avut ocazia sa-l vad pe tarla. Nu plecam la furat de pepeni la acea ora, pur si simplu treceam sa fac o cartografiere  a unui teren proprice pentru o alternativa. Daca am avea 20 de oameni ca el, am salva agricultura din judet, nu am mai avea nevoie de ministri ai agriculturi pe care sa-i pupam sa vina la panglici si a doua zi sa fie anchetati ca a dat concursul la ialomiteanul nostru! FELICITARI DOMNULE VIOREL RADU!
Goe:
(25 Iunie 2022, 10:32)
Dragi ialomiteni cumparati pepeni de la Doja după 10 august!Primele serii de pepeni,cand pretul e bun,sunt foarte puternic tratate si in timp va aduc probleme de sanatate.Dupa data de 01.07 nu se mai tratează pepenii.Mie mi-a spus un cultivator vechi din Doja.