Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public la Slobozia

Poveste fără sfârșit

Soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public la Slobozia

Primăria Slobozia caută soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public din oraș. Primarul Dragoș Soare susține că va încredința acest serviciu către Direcția de Administrare a Domeniului Public. Anunțul survine după ce adjudecarea contractului de întreținere a sistemului de iluminat public a fost blocată de contestații.

Sarabanda contestațiilor ține orașul în întuneric În urmă cu un an, administrația locală a inițiat o licitație pentru delegarea serviciului de întreținere a iluminatului public către o firmă privată. La licitație s-au prezentat firmele Romoffice SRL Slobozia și Flash Lighting Services SA. Inițial, firma Flash Lighting Services SA și-a adjudecat contractul. Decizia a fost contestată de către Romoffice SRL Slobozia, iar contractul i-a revenit acestei firme. La rândul ei, firma Flash Lighting Services SA a contestat decizia, susținând cu probe oficiale că firma Romoffice SRL Slobozia a cooptat un expert în echipa de evaluare falsificându-i semnătura. În pofida evidenței, printr-o adresă emisă pe 17 iunie 2022, Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor susține că «falsificarea semnăturii nu are relevanță în contextul atribuirii contractului» și cere autorităților locale din Slobozia ca «în termen de 15 zile să reevalueze oferta depusă de către Romoffice SRL Slobozia». Obligația impusă de CNSC amână pentru o perioada nedefinită adjudecarea contractului și blochează orice intervenție specializată asupra sistemului de iluminat public din Slobozia.

Primăria Slobozia caută soluții Blocajul generat de licitația pentru atribuirea contractului de mentenanță pentru sistemul de iluminat public din Slobozia determină autoritățile locale să identifice soluții noi. Administrația locală a anunțat deja că va căuta o soluție legală pentru atribuirea acestui serviciu către DADP. Primarul Dragoș Soare susține că ar fi singura soluție pentru evitarea unor astfel de blocaje la nivelul ora­șului: «Ne apropiem de un an de când am demarat această procedură... Åsta e sistemul în România! Nu am inventat eu această birocratizare excesivă care poate bloca orice achiziție. Dar cautăm o soluție legală... Iar soluția este să delegăm acest serviciu către DADP, evitând astfel repetarea blocajului!». Soluția propusă de către administrația locală rezolvă doar parțial situația. Sistemul de iluminat public din Slobozia are nevoie de investiții estimate la 14,8 milioane de lei. O parte din acești bani ar putea fi accesați prin intermediul unui proiect depus de către administrația locală la Adminis­trația Fondului pentru Mediu. «Este un proiect în valoare de 5 milioane de lei care permite demararea investițiilor urgente. Celelalte sume vor fi acoperite din bugetul local sau din surse externe!» a mai precizat primarul Dragoș Soare.

4 Iulie 2022, 07:55 (2517 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
A început lupta politică pentru controlarea investițiilor edilitare la Slobozia
Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei
«Ansamblul PECO» din Slobozia se reabilitează cu 10,6 milioane de lei
Contractul de mentenanță pentru iluminatul public din Slobozia, blocat de contestații
Proprietarii blocului J2 fac administrație pe cont propriu

Comentariile cititorilor:


@Puțin adevăr:
(5 Iulie 2022, 08:26)
Incalcarea elementelor ce stau la baza conflictului de interese au survenit si din faptul ca acel expert cooptat in echipa de evaluare a ofertelor de catre Primaria Slobozia avea o relatie si interese de natura economica cu ofertantul, facturi emise, si alea au fost falsificate? In acel moment Flash a contestat si semnalat aparitia acestui conflict de interese, nu ce se spune in articol, in urma careia Primaria Slobozia isi anuleaza licitatia. Ce spune CNSC ul in data de 17 iunie? Simplul fapt ca Primaria Slobozia a depus o plangere penala in legatura cu cele constatate nu o indreptateau pe autoritatea contractanta sa nu puna in aplicare decizia CNSC din februarie, care si aceea spunea ca licitatia nu trebuie anulata. Acum, cei independenti, trageti voi concluzia cine si a blocat si anulat licitatia, cine tine orasul in intuneric, care sunt interesele de tot timpul nu s a spus adevarul despre aceasta licitatie iar cei nevinovati au fost mitraliati, cine este si de ce niciodata nu s a spus numele expertului cooptat de catre Primaria Slobozia ?
Puțin adevăr :
(4 Iulie 2022, 18:36)
Este al treilea articol in care se scriu numai lucruri pe lângă adevăr despre aceasta licitație dar se pare ca numai la noi, in acest județ prăpădit , o firma locală, cu câțiva zeci de angajați, este tâlhărită în acest fel in detrimentul unei firme din Bucuresti. Poate a deranjat ca a participat, a deranjat ca a ales sa și folosească căile legale de a contesta ca 60 min nu este un timp mai mare de intervenție decât 6 ore , ca nu poți veni sa faci mentenanța de la Bucuresti cu un preț mai mic decât din Slobozia, a deranjat ca de pe locul 3 a ajuns pe locul 1 si i s a fabricat o ieftină și proasta înscenare . In ceeea ce privește acel expert cooptat , adevarul o sa iasă si aici la lumina, cat de curând , si vedeți ca el este luat cooptat ca expert in echipa de evaluare de Primaria Slobozia, nu de Romoffice iar Flash nu a demonstrat si nici nu avea cum, ca semnătura lui este falsificata, organele abilitate se ocupa de asta. Dar cum îl putea lua și prin ce metoda Primaria Slobozia sa evalueze o oferta financiară când nu avea aceasta expertiza și sa înțeleg ca făcea parte și din oferta Romoffice ? Adică Primaria Slobozia și a creat singura un conflict de interese? Atunci ea singura și a blocat licitația , așa e Independent ?
Elena:
(4 Iulie 2022, 15:59)
Ma gândesc și eu ca poate,poate se va rezolva ceva cu problemele privind iluminatul public în slobozia. Locuiesc în slobozia noua la periferia cartierului.De lumina nici vorba,am facut o sesizare acum un an și răspuns nu sunt bani pt investiții.Este pur și simplu bezna dacă vreau sa întru în curte trebuie neapărat o lanterna.Pe deasupra în repetate rânduri am fost prăduit de hoți profitând de acest fapt Poate se apleacă cineva și asupra nevoilor noastre"demne de un cartier rezidențial al orașului slobozia " cu taxele și impozitele aferente.
ARS:
(4 Iulie 2022, 15:00)
În SPe strada ȘTEFAN CEL MARE este o mare problemă din acest punct de vedere, în zona caselor sunt zile în care iluminatul public funcționează non stop iar în zona blocurilor nu funcționează deloc, ori așa pe perioade de timp scurte ca și când cineva ar face în ciuda locuitorilor din zonă. Oare de ce contract cu o firmă externă și nu cu angajații primăriei, așa cum a fost precizat, D.A.D.P. ?SSe merge pe principiul ,, să mănânce și gura lor o pââne ?". ATENȚIE! E vorba de supravegherea/întreținerea acelor echipamente ce aprind/sting lumina nu de altceva.