Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Investiție de 5 milioane de lei, derulată prin AFM

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Administrația din Slobozia anunță o reducere a costu­rilor pentru iluminat public cu 40%. Economia este posibilă grație unei investiții în valoare de 5 milioane de lei. Investiția este finanțată prin intermediul Programului «Iluminat Public 2022» derulat în cadrul Adminis­trației Fondului de Mediu și a devenit deja funcțională la nivelul orașului. Primele facturi diminuate vor apărea la sfârșitul lunii ianuarie 2024.

Sistem de iluminat public «la cheie» Administrația din Slobozia beneficiază de o investiție de 5 milioane de lei pentru moder­nizarea iluminatului public. Investiția este posibilă grație accesării unui program derulat prin Administrația Fondului de Mediu în anul 2023. Valoarea acestei investiții este de 5 mili­oane de lei, din care un procent de 95,45% reprezintă cheltuieli eligibile. Licitația a fost câștigată de către un consorțiu de firme format din Amiras C&L Impex SRL și Romoffice Construct Holding SRL. Fondurile vor fi utilizate pentru înlocuirea corpurilor de iluminat pe bază de sodiu și mercur cu sisteme de iluminat performante, tip «led», conectate la un sistem de telegestiune. Numărul corpurilor de iluminat care vor fi înlocuite este de 1050 și repre­zintă 90% din totalul corpurilor de iluminat public existente la nivelul orașului Slobozia. Ter­menul de finalizare a lucrărilor este jumătatea lunii aprilie 2024, iar până la acest moment a fost realizată 10% din lucrare.

E nevoie de investiții noi la Slobozia Unul dintre principalele be­neficii ale noului sistem de iluminat public în curs de instalare la nivelul orașului este reducerea facturilor pentru curentul electric. Primarul Dragoș Soare susține că respectivele costuri se vor diminua cu până la 40%. «Am primit asigurări că facturile lunilor următoare vor fi reduse cu până la 40%... Și orice economie la buget e importantă. Dar cel mai important e faptul că, în sfârșit, reușim să reabi­lităm un sistem de iluminat pu­blic care așteaptă această ope­rațiune de peste 10 ani!» susține Dragoș Soare. Reamintim că, potrivit unui audit realizat la început de mandat, Slobozia are nevoie de investiții în valoare de aproximativ 13 milioane de lei pentru reabilitarea și extinderea sistemului de iluminat. Astfel, pentru modernizarea sistemului de iluminat public ar fi nevoie de 9,7 milioane de lei, pentru extinderea sistemului de iluminat de 2,6 milioane de lei, iar pentru iluminatul festiv și iluminatul arhitectural de 1,2 mili­oane de lei.

8 Februarie 2024, 10:15 (1604 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Urban SA a finalizat lucrările de pe strada Lacului
219 milioane de lei pentru anul 2024
Rețeaua de canalizare de pe Strada Filaturii nu poate fi finalizată
Investiții de 1,5 milioane de lei în sistemul de iluminat public la Dridu
3 milioane de lei pentru iluminatul public din Țăndărei

Comentariile cititorilor:


pacanele:
(12 Februarie 2024, 16:59)
Pe strada viilor cind scimbati lampile ?
Mary :
(12 Februarie 2024, 08:23)
Pe strada Mihai Viteazu majoritatea pietonilor merg pe șosea deoarece trotuarele pe ambele sensuri sunt varză. Administrație nu a catadicsit să identifice astfel de locuri pe care le puteau îmbunătăți cu dalele scoase de pe trotuarele care mărgineau b-dul Matei Basarab. Bani aruncați, doar ca să se vadă că s-a construit pistă de biciclete unde nu vezi niciodată o bicicletă. Astăzi toată lumea caută să își cumpere mașină, iar prezența lor în număr tot mai mare se simte de la o zi la alta.
Mary :
(12 Februarie 2024, 08:05)
Să sperăm că în felul ăsta trecerile de pietoni vor fi iluminate în totalitate.
Cetățean :
(10 Februarie 2024, 00:09)
Total ineficiente! Lucrări de mântuială, făcute aiurea. Cum să pui pe o stradă cu 2 benzi și scuar( vezi strada Cloșca) niște mini lampi?! Strada este în bezna pe partea opusă lămpilor. Situația este generală în tot cartierul Gării vechi. Bătaie de joc! Vă rugăm luați măsuri de remediere a situației, ori schimbați cu lampi mai puternice, ori dublați numărul acestora!Va invităm noaptea pentru a vă convinge stimabililor!
nemultumitu':
(9 Februarie 2024, 11:01)
Sa fiu sincer ,fara sa despic firul in patru , mie imi place iluminatul noi ,cel putin lla Slobozia Noua .Ma deranjeaza ca se fac lucrarile in an electoral. Mi-ar placea ca alesii nostri  sa ne creada un pic mai inteligenti . Ca ne dam seama ca ne "mituiesc" cu banii nostri. Tot nu inteleg de ce nu se ocupa de Soseaua Brailei. E o rusine pentru orasul nostru. 
Emiluș :
(9 Februarie 2024, 10:42)
Așa sa întâmplat și când a luat URBAN-ul apa de la RAJA....o reducere de plus 300 la sută... veșnic Romofiice.. altă firmă nu mai are loc...
Ion:
(9 Februarie 2024, 09:48)
Cum se face ca nu ai loc de Romoffice in primariile din judet? Proiectele pe iluminat public sunt arvunite inainte de a incepe, ce se face pe cladiri publice la fel. Astia de la Consiliul Judetean ne cred prosti? Stie toata lumea ce se intampla cu proiectele...Cum e sa platesti firma de consultanta desi tu ai birou si angajati sa scrie proiecte...Domnului administrator public al judetului nici gura nu-i miroase....
Maria:
(8 Februarie 2024, 20:26)
Romoffice Construct Holding SRL=Administratia Fondului de Mediu=DNA=20%=cash=cu sacosa in primariile din Ialomita
Cine stie cunoaste!
Electrician :
(8 Februarie 2024, 20:09)
3050 corpuri de iluminat public !