Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Împrumuturi în numele deponenților la CAR-ul pensionarilor din Țăndărei

Sute de păgubiți, cercetări în curs

Împrumuturi în numele deponenților la CAR-ul pensionarilor din Țăndărei

Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Țăndărei funcționează de aproape 20 de ani. Recent, una dintre angajate, a adus prejudicii de sute de mii de lei acestei IFN. Situația a fost reclamată de către deponenții în numele cărora angajata a contractat împrumuturi. Repre­zentanții CAR-ului au sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești. Cercetările sunt în curs.

120 de păgubiți la prima strigare În ultimele săptămâni, zeci de deponenți ai Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Țăndărei au sesizat conducerea instituției acuzând nereguli grave în administrarea fondurilor depuse. Concret, deponenții acuză faptul că instituția a emis somații de plată pentru împrumuturi pe care nu le-au solicitat și că sumele depuse de ei nu au fost gestionate corect. O anchetă internă a condus la concluzia că principala vinovată pentru prejudiciul creat este una dintre angajatele CAR-ului, Violeta Chirobocea. Surse din cadrul acestei instituții susțin faptul că va­loarea prejudiciului astfel creat se ridică la 400 mii de lei, iar numărul deponenților păgubiți ar depăși 120 de persoane. Pentru a se proteja, condu­cerea CAR-ului a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești. Cercetă­rile sunt în curs. Precizăm că numărul membrilor Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Țăndărei depășește 8000, această instituție financiară nebancară operând atât la nivelul orașului Țăndărei, cât și în localitățile limitrofe.

Păgubașilor le e frică După constatarea situației, condu­cerea CAR-ului a încercat să limiteze proporțiile scandalului creat, sugerând păgubiților să găsească o soluție de compromis cu angajata Violeta Chirobocea. Sub protecția anonimatului, unii dintre păgubiți au făcut declarații surprinzătoare. «Ea a făcut împrumut în numele meu... Și, pentru că nu a plătit, am primit hârtie acasă să plătesc eu. Când am reclamat la CAR, am aflat ce a făcut. Și am descoperit că banii pe care i-am depus de-a lungul timpului erau mai puțini. Luase din ei. Si mi s-a explicat că ar fi mai bine să vorbesc cu ea să îmi dea banii, că un proces durează și risc să rămân fără ei!» ne explică una dintre deponente. «Eu am depus lunar bani, de mai mulți ani încoace... Câte un milion, câte două când aveam de unde. Iar acum când a început scandalul, am fost să verific ce s-a întâmplat cu banii mei. Că mi s-a făcut frică! Așa am aflat că figurez cu numai 6000 de lei în loc de 20000, cât i-am dat!» explică o altă păgubașă.

Vineri, la sediul CAR Vineri, 1 iulie 2022, am solicitat un punct de vedere oficial din partea conducerii instituției. Pe ușa instituției, un anunț tipărit pe o foaie A4 confirmă situația: «Carnetele membrilor filiala Țăndărei-Sat, casier Chirobocea Violeta se verifică și se vor înapoia membrilor în cel mai scurt timp. Vă vom anunța pentru ridicarea acestora în cel mult 30 de zile după terminarea verificărilor». În pofida insistențelor, declarațiile reprezentanților CAR-ului au fost laconice. «Nu putem să vă detaliem nimic din cauză că noi suntem acum în cercetări... Doamna Chirobocea are un anumit număr de membri pe care îi chemăm să completeze o declarație privind împrumutul. Mulți au solicitat un împrumut pe care doamna l-a suplimentat!» susține Gheorghe Necula, vicepreședintele Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Țăndărei.

Miroase a grup infracțional Declarațiile ezitante ale conducerii instituției și lipsa de transparență în acest caz de fraudă întreține specula­țiile potrivit cărora Violeta Chirobocea nu a acționat singură. Unii dintre deponenți prejudiciați au solicitat actele în baza cărora au fost făcute împrumuturile de care nu au beneficiat și susțin că acestea sunt falsificate. De asemenea, potrivit acelorași declarații, baza de date a fost modificată, graficele de rambursare existente acum fiind diferite de cele deținute de către deponenți. Și exemplele pot continua. În plus, modul de gestionare a situației apărute seamănă cu cel de la Slobozia. Reamintim că în urmă cu 2 ani, în momentul în care CAR Învățământ Slobozia IFN nu a mai putut onora plățile restante, conducerea acestei instituții le-a cerut deponenților să aștepte până la identificarea unei soluții.

12 Iulie 2022, 14:10 (6287 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


C.A.R.:
(15 August 2022, 10:14)
Având în vedere situația actuală a C.A.R. ÎNVĂȚĂMÂNT SLOBOZIA, membrii activi și creditorii acestei entități au început demersurile pentru convocarea ADUNĂRII GENERALE EXTRAORDINARE!                                     În acest sens, îi informăm pe toți cei care sunt de acord cu deblocarea activității C.A.R. ÎNVĂȚĂMÂNT SLOBOZIA că pot depune CERERI SCRISE PENTRU CONVOCAREA ADUNĂRII GENERALE EXTRAORDINARE în două locații:
Bulevardul Matei Basarab, bl. I 10, magazin TELMOB,   
Bulevardul Matei Basarab, nr. 16, ansamblul Peco, program L-V: 09.00-16.00.
Anonim :
(22 Iulie 2022, 17:48)
La CAR Țăndărei sunt toți răspunzători și vinovați. Eu am avut credit la ei pe 24 luni, l-am achitat în 10 luni și nu au vrut să îmi recalculeze dobânda pentru ca pierdeau niște bani. Din punctul meu de vedere toți să răspundă pentru că au beneficiat cu toții de bani.
Curios:
(21 Iulie 2022, 01:16)
La CAR pensionari Slobozia este ok, cā se zvonește cā și pe aici unii pun mâna pe banii altora.
Anonim :
(16 Iulie 2022, 14:05)
Doamne vad tot felul de comentarii. Cel care a comentat cu numele de bou chiar e bou .Eu sunt o fostă membră a (...) ea pe unde a fost numai a furat .De prin magazine ,a fost casieră la Apa Termo la fel a furat .Asa ca sunt din Tandarei si va spun nu mai comentați aiurea ca ea e singura vinovată de tot .
Bou:
(14 Iulie 2022, 14:08)
Un agent de creditare nu are cum să fure fără știrea șefilor. Ăia au furat cu toți! Punct
Stanciu:
(14 Iulie 2022, 06:22)
O să se rezolve cazul asta, de către băieții ăia cu dreptul la Spiru Haret, la prescriptie. În America hoața era arestată si întrebată din arest cum a făcut și cate apartanente si a luat. P.s. nu mai dati amenzi la paznici.
Mariana membra CAR:
(13 Iulie 2022, 23:51)
Sunt o fosta membra a doamnei Violeta si vreau sa mentionez faptul ca am avut mare incredere in aceasta deoarece o cunosteam de foarte multa vreme, de pe vremea cand incasa apa la societatea Apatermo si mai apoi la Raja, de unde a si fost data afara pentru ca facea incasari cu chitantier dublu etc.dar acolo s-a acoperit treaba . La CARP Tandarei am fost chemati si nu somati cum citeam in articolul dumneavoastra,chiar s-a transmis prin oras de la lucratorii CARP si apoi fiecare membru care ajungea la sediul CARP , iesind din birou transmitea mai departe situatia chiar si la indemnul angajatilor.am dat o declaratie unde eu am spus ce suma am avut imprumutata si s-a gasit o diferenta la imprumut pe care eu nu o stiam. Recunosc ca nu am semnat contractul de imprumut ca dna Violeta m-a asigurat ca rezolva ea totul chiar si cu girantii.Nu aveam carnetul de membru pentru ca era la ea si de platit ratele ne intalneam prin oras si ii dadeam banii fara sa-mi dea chitanta si eu chiar nu-mi faceam griji.Eu am inteles ce mi s-a explicat de catre angajati si nu cred ca au o legatura cu doamna Violeta ca nu ar mai fi facut plangere penala, ar fi   procedat ca ceilalti la care a mai lucrat doamna. eu chiar nu ma voi retrage pentru ca am avut si sprijin mereu cand am avut nevoie pe noi nu ne mai imprumuta bancile chiar usor dar aici mai avem o sansa si am vechime de ani de zile de ce sa-mi pierd eu drepturile pentru prostia Violetei.
Nimeni Altu':
(13 Iulie 2022, 12:22)
Astept pe patrioata locala sa-si traga chilotii peste panataloni si sa salveze situatia, asa cum a facut si la Slobozia, intai pentru ea, apoi pentru nimeni.
Ionel:
(13 Iulie 2022, 11:08)
La pușcărie toți de la șeful cu parul alb până la femeia de serviciu!
cearist:
(12 Iulie 2022, 21:01)
puneti situatia de aici alaturi de cea de la c.a.r. invatamant, care, si el, se afla pe drumurile intortocheate ale (ne)rezolvarii legale si veti constata deja un fenomen de infractionalitate, de mare gravitate, comis de grupuri organizate, avand ca rezultat efectiv, falimentarea unor oameni prin furtul banilor acestora si transferul lor catre alte persoane, evident, contra unor castiguri substantiale pentru autorii infractiunii.
din pacate, cercetarea penala care mai mult nu se face, duce la intarirea convingerii ca institutiile statului cu astfel de responsabilitati - politie, parchet, instante de judecata, sunt, prin angajatii lor, profund alterate, anuland orice speranta de recuperare a prejudiciului.
Pagubit:
(12 Iulie 2022, 18:22)
Doamna ieri plimba cățelul pe strada. Tupeu de infractoare
Bogdan:
(12 Iulie 2022, 13:49)
Prejudiciul este unul mult mai mare decat cel prezentat in articol...sunt unul dintre pagubiti si cunosc foarte multe persoane pagubite de sume importante. Avand in vedere modul in care se incearca "musamalizarea"...de catre angajate(contabile, casiere, etc.) suna intradevar a grup infractional.Mda...rezolvarea situatiei consta (dupa indemnul presedintelui CAR)...a ma duce la usa d-nei in cauza Chirobocea Violeta si a trata cu dansa problema pagubei mele de ordinul zecilor de mii, neluandu-se in seama ca aceasta doamna este angajat institutiei si nu a fost culeasa asa dupa strada. Infiorator ce se intampla...avand in vedere ca deponentii sunt si pensionari cu venituri extrem de mici.