Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Ansamblul PECO» din Slobozia se reabilitează cu 10,6 milioane de lei

«Ansamblul PECO» din Slobozia se reabilitează cu 10,6 milioane de lei

Administrația locală din Slobozia a început reabilitarea «Ansamblului PECO» din oraș. Lucrările se vor finaliza la sfârșitul anului viitor, însă oficialii Primăriei Slobozia susțin faptul că există șanse mari ca șantierul să se închidă mai devreme. Valoarea totală a proiectului se ridică la 10,6 milioane de lei.

Oază de verdeață în inima orașului Demersurile privind reamenajarea zonei «Ansamblul PECO» din Slobozia au început în anul 2019, când proiectul a fost depus pentru finanțare la Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia. Titlul oficial al proiectului este «Reabilitarea, modernizarea și conectarea zonei pieto­nale dintre străzile Ialomiței și Aleea Pieței cu acces la bdul Matei Basarab, la zona extinsă de mobilitate urbană în municipiul Slobozia» și reprezintă o continuare a Planului de Mobilitate Urbană din Slobozia, prin care se reabilitează integral infrastructura rutieră pe principalele artere de circulație ale orașului. În cadrul proiectului ce vizează «Ansamblul PECO» vor fi construite noi fântâni arte­ziene, trepte și rampe de acces moderne și gândite pentru a facilita accesul și persoanelor cu dizabilități. De asemenea, va fi amplasat mobilier urban modern și amenajată o zonă verde. Totul pentru a crește suprafața dedicată spațiilor verzi la nivelul municipiului Slobozia. «Suntem bucuroși de faptul că proiectul a început... Imaginea zonei „Ansamblul PECO“ va fi schimbată integral. Este puțin disconfort pentru cetățenii care locuiesc în zonă, dar garantăm că la final proiectul va fi unul de succes!» au declarat reprezentanții Primăriei Slobozia. Lucrările au ca termen de finalizare data de 31 decembrie 2023, însă reprezentanții Primăriei Slobozia susțin faptul că există șanse mari ca reamenajarea «Ansamblului PECO» să se încheie mult mai devreme. «Sperăm ca în primăvara anului viitor să încheiem acest proiect. Zona în care se desfășoară lucrările ne permite să fim optimiști din acest punct de vedere. Era nevoie de o schimbare a întregului spațiu!» au adăugat reprezentanții Primăriei Slobozia. Valoarea totală a lucrărilor se ridică la 10,6 milioane de lei, potrivit contractului.

27 Iulie 2022, 09:20 (6611 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
A început lupta politică pentru controlarea investițiilor edilitare la Slobozia
Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei
Prejudiciu potențial de 6,7 milioane de euro la stația de epurare a orașului

Comentariile cititorilor:


Marius I:
(31 Iulie 2022, 07:00)
Banii cu care se modernizează zona Ansamblul Peco sunt proveniți din fonduri europene. Asa ca slabe șanse sa fie vorba de șpăgi, problema e să fie dusa la final lucrarea, având în vedere faptul ca au crescut toate preturile la materiale de construcții.
Rares:
(30 Iulie 2022, 12:22)
Probabil ca parandaratul e pe masura. Multumim primariei pt inca o vara minunata plina de tantari, plina de praf si mizerie. O sa umpleti si ansamblul peco cu betoane ca la Perlea? Mai sunt din voi care au sa-si termine casele , sa/si mai toarne o pista? Nu de alta dar mai aveti sa defrisati parcul de la catedrala, sa-l umpleti si p-ala cu beton si cu luminite pt piste de aterizare ale extraterestilor. Cand aveti de gand sa va ocupati si de problemele reale ale cetatenilor? Adica apa , strazi asfaltate, apa de la subsoluri, tantari, toaletarea copacilor, plantarea cat mai multor copaci etc 2 milioane de euro????? Ne miram de unde au bugetarii averi pt 7 vieti facute intr-un mandat
Gigel:
(29 Iulie 2022, 20:42)
Draga @Guru, vorbim de o suma colosala, peste 2 milioane de euro! De banii astia faci un bloc intreg, finisat la cheie (100.000 euro/apartament * 20 apartamente). Tot de banii astia plantezi tot orasul cu arbori si cu flori, de nu mai ramane loc neumbrit, reabilitezi toate parcurile din oras etc. Iar de o mica fractie din acesti bani, faci o statie de potabilizare a apei de mor si arabii de ciuda. Dar la noi, mucles, se arunca o suma colosala doar pentru a reabilita ceva marunt, ce nu necesita sa fie reabilitat (sau nu era urgent). Nu mai spun ca momentul este cat se poate de prost ales, exact vara cand ai nevoie sa iesi din apartament sa te bucuri de putina verdeata. Ei bine, locatarii din zona nu mai au verdeata, si nu mai au nici bancutele pe care sa isi petreaca timpul liber, si nu le vor avea destul timp de acum inainte. Eu concluzionez ca nimanui nu i-a pasat nici de locatari, nici de banii publici aruncati pe geam, cu alte cuvinte, de nici un cetatean...
Guru:
(29 Iulie 2022, 10:00)
Mi aș fi dorit să nu fiți răutăcioși și să priviți orice schimbare că pe un lucru bun ,e adevărat că la noi se lucrează o zi trei se stă,dar probabil până vor demara lucrările și și vor găsi ritmul ,și da era imperios necesar lucrări de reabilitare in această zonă care cu precădere este o zonă foarte dragă bătrânilor .
Aura :
(28 Iulie 2022, 14:09)
Nu se face nimic de zile întregi!Doar s-a îngrădit perimetrul la începutul lunii și de atunci nu mai vezi picior de muncitor la fața locului,sau pe munci de la distanță?sau online?
alexx:
(28 Iulie 2022, 12:45)
nu mai ziceti ca parcul era frumos,la vremea lui era dar a ajuns o darapanatura.Decoratiunile si gresia din zona e sparta si creste iarba prin ea,ce i drept si zona a fost lasata de izbeliste... Sa vedem cum va arata reabilitat,sa nu ne dezamagiti cum ati facut o cu Oraselul Copiilor,sa nu mai zic ca ati distrus terenul sintetic,si terenurile de baschet,si patinoarul care putea fi reabilitat nu demolat.
Localnic:
(28 Iulie 2022, 10:39)
O bataie de joc! S-au plantat in primavara cativa pomi in zona blocurilor MB 58-60 in jurul locului de joaca. Au fost plantati si atat. Nu udati. Binenteles ca nu s-au prins. Nu cred ca a venit cineva sa-i vada cum arata. Sunt cativa, care cu ceva taieri s-ar putea regenera, daca nu este prea tarziu. Intrebare pentru DADP, de ce ati mai plantat respectivii pomi daca nu ii ingrijiti? Este a doua incercare sa impaduriti zona, de fiecare data, ESEC total.
CETATEAN:
(28 Iulie 2022, 10:29)
Da,de inceput au inceput lucrarile sa vedem cand se vor finaliza...vezi Oraselul Copiilor,unde au crescut balariile ca pe maidan.Ca tot am pomenit de Oraselul Copiilor,buna strategia cu noul plan de proiect ,in trecut erau terenuri de baschet si un teren de fotbal ,acum a aparut un castel odios si sigur foarte scump ,sunt sigur de asta.Marea majoritate a copiilor care se bucurau de aceste spatii destinate sportului se inghesuie pe micutul teren din preajma blocului 22, Aleea Rondului, zona centrala, provocand disconfort fonic locatarilor care au ghinionul sa locuiasca in zona (terenul de mini fotbal se afla la 6 m de primele apartamente).Jocul cu mingea se intinde tarziu in noapte orele 24-01.Pe ,, surse,, am aflat ca acest teren de mini fotbal nu are autorizatie de functionare,tocmai din motivul ca se afla prea aproape de zonele de locuit.Doresc celor care gandesc astfel de proiecte marete sa aiba parte de cate un teren de acest fel in fata locuintelor personale si sa se bucure de bubuitul mingiilor si vacarmul fotbalistilor de ocazie in fiecare zi a saptamanii.Daca tot cheltuiti sume imense pe studii de fezeabilitate ,faceti si studiu de opinie pentru a afla parerea celor care locuiesc in zonele vizate,inainte de a schimba destinatiile spatiilor adiacente zonelor de locuit.Tot inainte administratie locale care se gandeste numai la binele contribuabilor.Multumesc
Curiosul :
(28 Iulie 2022, 01:22)
Ce se întâmplă cu pavelele scoase de pe traseul bicicleta?dar cu bordurile? Cum reduceți cu 15 % consumul de gaz in primarie? Ce grădiniță sau școala intra in reabilitare termică având in vedere situația energetică? Domnule primar aruncați banii in santiere inutile amenajări care puteau fi cizelate nu schimbate din temelii,apropo iluminatul public cat mai trebuie sa aștepte până creste kw la 6 lei,a si era sa uit de operatorul regional apă canal când osa furnizeze apă POTABILĂ?
Doina . :
(27 Iulie 2022, 22:41)
Sa nu faceți ca la Ionel Perlea un fel de bătaie de joc ! Chiar în centrul orașului parca e in pustiul Sahara ,nici o floare totul uscat și trist . Era mult mai frumos acum 10 ani erau multe flori . Era frumos in ansamblu peco ,dar cred că șanț alte interese la mijloc !
Viorel:
(27 Iulie 2022, 22:21)
Sun aripa "modernizării" se ascund doar niste proiecte făcute pe genunchi. Înlocuiți betonul cu beton și nu aduceți plus valoare proiectului. Nu-mi vine să cred că așa ceva a primit avizul unui arhitect, dar de fapt am in fata așa zisul centru. Hidos!
Adevarul:
(27 Iulie 2022, 22:14)
Poate vine cineva sa taie si castanii care mai au putin si cad de pe Dobrogeanu Gherea.
Elena:
(27 Iulie 2022, 21:41)
Străzile din cartierul slobozia noua cand le asfaltați?Toate comunele din jurul orașului au străzile asfaltate Slobozia noua NU
Elena:
(27 Iulie 2022, 21:27)
Ma bucur ca se fac lucrari de reabilitare ,verdeață fântâni arteziene dar domnule primar străzile de la cartierul slobozia noua cand le asfaltați? Nu sunt împotriva acestor proiecte dar încercați sa nu mai faceti câte ceva și pt cei care v-au votat cu încredere pt schimbare și așteaptă de la dv promisiunile făcute. De cartierul slobozia noua ati uitat cu desăvârșire.
Mary :
(27 Iulie 2022, 17:34)
Apa, donule primar! Apă potabilă!