Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun» ar putea reveni în Piața Unirii

Statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun» ar putea reveni în Piața Unirii

Controversata poveste a statuilor lui Mihai Viteazul din Slobozia a iscat un adevărat război în instanță. Statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun» are aviz din partea Comisiei Naționale a Monu­mentelor de For Public din cadrul Mi­nisterului Culturii, în timp ce varianta ecvestră care îl întruchipează pe ace­lași dom­nitor, expusă în Piața Unirii în prezent, nu deține acest document. Potrivit legii, expunerea publică a unei astfel de lucrări trebuie realizată în baza acestui aviz... În 2018, Primăria Slobozia a atacat în instanță avizul dat pentru statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun», dar a pierdut procesul la Tribunalul București. Adminis­trația locală a făcut recurs, cauză în­registrată pe rolul Înaltei Curți de Casație și Justiție. Primul termen al acestui proces a fost stabilit pentru luna octombrie 2022. «Vom decide ce se va întâmpla cu aceste statui în funcție de sentința judecătorilor!» a comentat situația Elena Pacală, directorul Direcției Județene pentru Cultură Ialomița.

Statuie contestată, dar avizată În anul 2014, de Ziua Națională a României, orașul Slobozia devenea cu­noscut în toată țara după ce reprezentanții administrației locale, condusă la vremea respectivă de Alexandru Stoica, au dez­velit o statuie din piatră masivă, care ar fi trebuit să-l întruchipeze pe domnitorul Mihai Viteazul. Lucrarea, realizată de graficianul Vasile Aionesei, a fost contestată de întreaga comunitate, locuitorii Sloboziei asemuindu-l pe voievod cu «Moș Crăciun». Deși contestată, această lucrare a primit avizul privind expunerea publică din partea Comisiei Naționale a Monumentelor de For Public, structură specializată din cadrul Ministerului Culturii. În anul 2017, din cauza controverselor apărute în spațiul public pe seama statuii lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun», ad­ministrația locală a Sloboziei, condusă de Adrian Mocioniu, decide amplasarea în Piața Unirii a variantei ecvestre a statuii lui Mihai Viteazul. Realizată de sculptorul Gabriel Manole și cu un aspect mult mai aproape de imaginea din manualele de Istorie a voievodului, această statuie nu a primit însă avizul privind expunerea pu­blică din partea Comisiei Naționale a Monumentelor de For Public. Specialiștii au respins solicitarea pe care Primăria Slobozia a făcut-o, încă din 2017, motivând faptul că lucrarea sculptorului Gabriel Manole «nu corespunde din punct de vedere al fizionomiei cu domnitorul Mihai Viteazul».

Se întoarce «Moș Crăciun»? Un an mai târziu, în 2018, Primăria Slobozia a deschis un proces pe rolul Tribunalului București prin care a solicitat anularea avizului dat de Comisia Națională a Monumentelor de For Public pentru statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun» și reavizarea statuii ecvestre a domnitorului. În 2021, Tribunalul București a respins acțiunea ca inadmisibilă, considerând faptul că avizul dat inițial de specialiștii Ministerului Culturii este conform legii. Administrația locală a Sloboziei a atacat cu recurs sentința dată de Tribunalul București, noua acțiune fiind înregistrată pe rolul Înaltei Curți de Casație și Justiție. Primul termen stabilit de Curtea Supremă în această cauză este luna octombrie 2022. Dacă judecătorii din cadrul ÎCCJ vor menține sentința de fond a Tribunalului București, administrația locală va fi obligată de lege să expună public statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun». Repre­zentanții Direcției Județene pentru Cultură Ialomița susțin că o decizie în acest sens va fi luată după ce procesul se va finaliza. «Este prematur să ne pronunțăm acum cu privire la această situație. Vom decide ce se va întâmpla cu aceste statui în funcție de sentința judecătorilor!» susține Elena Pacală, directorul executiv al Direcției Județene pentru Cultură Ialomița. De 5 ani, statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun» se află în grija Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia.

Primăria Slobozia, executată silit din cauza lui «Moș Crăciun»
Scandalul public legat de statuia lui Mihai Viteazul-«Moș Crăciun» a adus executorii judecătorești la ușile Primăriei Slobozia. După 2 ani de procese, în baza unei sentințe judecătorești definitive, administrația locală a fost obligată să-i plătească artistului Vasile Aionesei suma de 116 mii de lei pentru execuția controversatei lucrări. Ideea amplasării la Slobozia a unei statui care să-l întruchipeze pe voievodul Mihai Viteazul a aparținut unui afacerist local care a promis admi­nistrației publice faptul că va finanța execuția operei. În urma controverselor care au apărut în jurul lucrării lui Vasile Aionesei, omul de afaceri a refuzat să facă plata, devenind obligația Primăriei Slobozia de a achita contravaloarea statuii.

2 August 2022, 10:25 (2054 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ministerul Culturii îl vrea pe Mihai Viteazul-«Moș Crăciun» în Piața Unirii din Slobozia
Autorizație de construire ilegală pentru statuia lui Mihai Viteazul
Vestigiile administrației Stoica la Slobozia

Comentariile cititorilor:


Robert von Cristian:
(4 August 2022, 19:46)
Propun un program social:

In parcarea subterana sa ce creasca SOMN AFRICAN! Creste repede, mananca orice, inclusiv dejectii scoase din subsoluri de catre Urban. 
Fiecare familie / membru ar avea proteina asigurata lunar! Eventual, ca o sugestie, aceasta proteina sa se vanda si pe card social.

Iar deasupra, fara comisioane, spagi  pe pavele, bile, lumini insuportabile etc sa umplem Centrul de verdeata!!!!!!!



In prezent, in zilele caniculare, ce vor fi tot mai multe  in viitor, la ora 08:30 in fata Prefecturii faci oua posate; adica un fel de oua fierte...asezonate cu praful maturatorilor din sec. XIX (MATUROAIE)...
Ce gust, ce savoare, ce placere...


PS:: Acesta este un pamflet nevinovat :)
Mary :
(3 August 2022, 10:42)
Nu ne mai miră nimic. Așa cum revin țânțarii, ori promisiunile că vom avea apă potabilă, ce mai contează o statuie?! Avem un oraș de patru kilometri în lungime și probabil tot atât în lățime care este mutilat sistematic așa cum fiecare decident visează. Sunt pasaje pietonale în paragină care nu au fost reabilitate niciodată de când au fost făcute, în tot acest timp unele zone au suferit transformări de două, sau de trei ori, dar de prost gust, pe banii contribuabililor. Sincer, actuala Piață a Revoluției trebuia reabilitată, nu transformată într-un bazin de înot pentru copii dar fără apă, iluminat urât, fără pic de umbră în zilele toride. Chiar și așa! Dacă tot este făcută groapa aia idioată, dece iarna nu este transformată în patinuar?! O să dați vina pe vreme, că nu mai sunt iernile de altă dată, bla,bla, dar la câte minciuni auzim, sigur îngheață apa chiar și la 40 de grade.
opinie:
(2 August 2022, 22:27)
probabil ca nu trebuie pierdut timp si energie pentru anulat avizul primei statui  (  acel oribil mos craciun al lui stoica ) ci trebuielucrat pentru a  aviza a doua  statuie, cea ecvestra. si astfel se rezolva problema. eventual, daca este necesar sa  se abordez problema locului de amplasare, mos craciun , ca are deja un aviz neanulabil, sa fie dus  undeva in zona centrala a deadepeului, iar calul in piata unirii. nu ma pricep prea bine la arta, dar aceasta arata incomensurabil mai de bun simt decat  bolovanul ala mare, alb si diform.
iar pentru seful directiei de cultura, chiar ar fi o onoare sa preia responsabilitatea si sa se ocupe sa rezolve problema, ca de aia e cu cultura.
doamne ajuta.......
Ion:
(2 August 2022, 20:19)
Ai perfectă dreptate Marius.
marius:
(2 August 2022, 10:56)
Suntem 0 la amenajari peisagistice.Zero barat.Dar macar sa fie asta ultima problema a Sloboziei.Nu avem apa potabila, nu avem un aer respirabil, nu avem un iluminat stradal, nu avem strazi si trotuare decente.Nu stiu cata vina o are actualul primar, cat intreaga "increngatura politica" ce ne-a dominat pana acum.Suntem, probabil, cel mai urat municipiu resedinta de judet.Multumim fostilor edili si intregii clase politice care ne-au transformat in niste locuitori frustrati si resemnati.