Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Amara a marcat centenarul încoronării Reginei Maria

Grădina de Vară a fost inaugurată

Primăria Amara a marcat centenarul încoronării Reginei Maria

Duminică, 7 august a.c., la Amara, autoritățile locale au marcat festiv împlinirea a 100 de ani de la încoronarea Reginei Maria. Evenimentul, un spectacol de operetă, s-a desfășurat la Grădina de Vară de la Amara, recent reabilitată. Spectacolul a fost susținut de către mezzosoprana Lăcrămioara Crihană, alături de tenorul Andrei Petre, baritonul Nicholas Lupu și baritonul George Băicoianu. «Suntem bucuroși că putem oferi publicului un spectacol de ținută... Muțumim autorităților județene și sponsorilor pentru eforturile făcute!» a declarat după eveniment primarul Alin-Sorin Sandu.

Un spectacol fără cusur Cu o săptămână înaintea desfășurării Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2022, autoritățile locale au organizat un spectacol de operetă prin care au marcat împlinirea a 100 de ani de la încoronarea Reginei Maria. Evenimentul a fost posibil grație efoturilor autorităților locale și județene, dar și sponsorilor care au asigurat în totalitate cheltuielile aferente acțiunii. Pe scena Gărdinii de Vară din Amara, ale cărei lucrări de reabilitare au fost finalizate în urmă cu o lună, au susținut recitaluri mezzosoprana Lăcrămioara Crihană, alături de tenorul Andrei Petre, baritonul Nicholas Lupu și baritonul George Băicoianu. Invitata specială a serii a fost actrița Roxana lupu, cea care a interpretat rolul Reginei Maria în ecranizarea «Maria, Regina României». Prestația artiștilor prezenți pe scena Grădinii de Vară a din Amara a fost una de excepție, iar spectatorii prezenți au demonstrat că se pot bucura și de alte genuri muzicale decât cele cu care au fost obișnuiți. Merită consemnat, de asemenea, că baritonul George Băicoianu este născut în Amara, motiv pentru care publicul prezent l-a aplaudat călduros.

Cezarului ce e al lui
Alături de spectatori, la eveniment au participat și oficiali locali și județeni. Printre ei s-a numărat și ex-președintele Consiliului Județean Ialomița și ex-primar al Amarei, Victor Moraru, cel care a inițiat proiectul reabilitării Grădinii de Vară Amara. Invitat pe scenă, acesta a mulțumit tuturor celor care au făcut posibilă această investiți pe care Amara o așteaptă de peste 30 de ani. Alături de Victor Moraru, pe scenă a urcat și Alin-Sorin Sandu, primarul în funcție al orașului Amara. Acesta a susținut că tipul acesta de spectacol nu va rămâne singular și că va deveni o preocupare constantă pe agenda autorităților locale. Reamintim că valoarea lucrărilor de reabilitare a Grădinii de Vară din Amara se ridică la 13,8 milioane de lei. Din această sumă, 85% a fost reprezentată de o finanțare nerambursabilă din fonduri UE, 13% a fost asigurată de la bugetul național, iar 2%, respectiv 275 mii de lei, a reprezentat valoarea cofinanțării eligibile a Primăriei Amara. Grădina de Vară Amara va găzdui, în perioada 13-14 august 2022, cea de a 54-a ediție a Festivalului concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții».

8 August 2022, 11:25 (3927 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Primăria Amara, salvată de la faliment administrativ de către Guvern?
Primăria Amara solicită public preluarea taberelor de copii
Grădina de Vară Amara, inaugurată
Lucrări sistate la Grădina de Vară de la Amara

Comentariile cititorilor:


Mary :
(10 August 2022, 08:52)
"Dacă vrei, poți". Sunt vorbe care-mi amintesc de o primă reclamă a anilor '90. Și mă întreb, cum naiba la unii se poate, iar alții nu se întâmplă? Dece la Amara se poate și la Slobozia, nu. Mă refer la cinematograful în aer liber din Slobozia, în incinta căruia au început să crească pomi prin crăpăturile cimentului. Este cartea de vizită a administrațiilor care sau perindat la conducerea municipiului. O să dați vina pe starea juridică, dar nu este o scuză.
Andrei:
(8 August 2022, 15:48)
Jos pălăria, super spectacol, locația este de vis, nu știu care ori mai fi in țară asemenea ei !
me:
(8 August 2022, 15:12)
Evenimente realizate intr-un loc care pentru moment nu are toate autorizatiile si avizele.